Borsa Yorumu / Bizim Menkul – (11.01.2017)

BIST100 Günlük Bülteni

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

Dün Ne Oldu…

Dün Dolar/TL 3,89’a kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek değerini gördü. TCMB’nin 1,5 milyar dolar likiditesi sağlamasıyla dolarda kısmi düşüş gözlense de dolar talep edenler düşüşü bir fırsat olarak gördü ve 3,20 seviyesinden bu yana gelen trendi korudular. 27 Ocak’taki Fitch açıklaması piyasa tarafından fiyatlanıyor olabilir. Ayrıca yurtiçindeki referandum belirsizliği ve artan terör olayları yatırımcıların dikkat çektiği diğer değişkenler. Borsa ise yükselen kura rağmen hala güçlü bir duruş sergiledi ve yatay bir kapanış yaptı. BES’lerdeki sermayenin artması ve bu fonların hisse yatırımı da yapması uzun vadeli yatırımı yerli tarafında da artırdığı için BİST’te volatiliteler düştü denilebilir. Ancak kurdaki yükselişin devam etmesi borsayı tehdit edecektir. Bir başka bakış açısına göre ise kurdaki yükseliş BİST100’ü daha ucuz ve çekici kılmaktadır. 2,90 seviyesinde iken kurun beklentinin artması ile psikolojik etkenlerin zorlamasıyla 3’ü kısa bir süre sonrasını görmesine şahitlik etmiştik. 3,9’lara yaklaşan kur için piyasada artık 4 seviyelerinin konuşulması kendini gerçekleştiren kehanet varsayımını güçlü kılabilir. Bununla birlikte kurdaki harekette ciddi hacimler gözlemlenmemekte. Terör olaylarındaki azalış ya da referandum sürecinin olumlu tamamlanması ya da Fitch’in kredi notunu düşürmemesi gibi değişkenlerden birinin değişmesi halinde kurda keskin bir gerileme bekliyoruz.

Bugün Ne Bekliyoruz…

Bugün akşam Trump’ın basın açıklaması piyasalarca takip edilecek. İngiltere’de Kasım ayı sanayi üretim endeksi; ABD ve Türkiye’de ise öncü göstergeler endeksleri açıklanacak. Sabah saatleri itibariyle Dolar/TL 3,85 seviyelerinden işlem görürken Asya borsaları ve ABD future seviyeleri ise satıcılı. BİST100’ün güne satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

MSCI Türkiye F/K17 çarpanı MSCI EM F/K16 çarpanına göre %38 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %12 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan CDS ve piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2017 temettü, net satış ve FAVÖK büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerinin üzerindedir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin piyasa beklentisine paralel %11,55 seviyesinin hafif üzerine çıkmasını öngörmekteyiz. Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,60 seviyelerinde seyredeceğini beklerken 2017 sonunda 3,70 seviyesine ulaşacağını öngörmekteyiz.

Finkafe'de Paylaş