Borsa Yorumu / ALB Menkul – (11.12.2014)

Borsa İstanbul’un pozitif duruşu için önemli bir gün…

BIST 100 endeksi dün 83.613-84.490 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 84.126 seviyesinden yüzde 0,72 değer kazanarak tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,89 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 0,47 değer kazandı.

Yurt içinde ise 3. Çeyrek GSYH verisi açıklandı. Türkiye ekonomisinin 3. Çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,8 büyüme kaydetmesi beklenirken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Güne iyimser başlayan Borsa İstanbul beklentileri karşılayamayan büyüme verisinin ardından döviz kurları karşısında değer kaybeden Türk lirasının etkisiyle kısmi bir satış baskı ile karşılaşsa da, pozitif tarafta tutundu. Aynı zamanda gün içerisinde takip edilen TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın “2015 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu sunumu sırasındaki konuşmaları Borsa İstanbul’ yükseliş fırsatı verdi. Başçı’nın konuşmasına ilişkin olarak can alıcı noktalar ise, enflasyonun önümüzdeki yıl yüzde 5’e oldukça yakın bir seviyede gerçekleşmesinin mümkün olduğunu ve parasal politikada sıkı duruşun devam edeceğini söylemesi oldu. Başçı’nın konuşmasının ardından yüzde 1’i aşan değer kazançları görülen Borsa İstanbul ABD piyasalarının açılışı ve dünya genelindeki olumsuz hava nedeniyle kazançlarının bir kısmını geri verse de günü pozitif tamamladı. Bugün beklentisi 1,80 milyar dolar olan Ekim ayı cari açık verisi gündemimizde yer alıyor.

Dün endekste yükseliş denemeleri güne hakim olurken, söz konusu yükselişlerde kritik seviye olan 84.500 seviyesine hareketi görülmüş ancak bu seviyeyi kıramamıştır. Bugün endeksin olumlu bir görünüme sahip olabilmesi için 84.500 seviyesini kırıp, ısrarla üzerinde tutunması gerekmektedir. Endeksin 84.500 seviyesinin aşağısında kalması durumunda 83.500 ve 82.500 destekleri hedeflenebilir. Endeksin 84.500 seviyesinin yukarı yönlü test edilip kırılamaması endeks açısından olumsuz nitelik taşımaktadır.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir