Borsa Yorumu / ALB Menkul – (11.01.2017)

BIST100 Günlük Bülteni

PİYASALAR GÖRÜNÜM

BİST100 endeksi dün 77.733 – 77.141 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.394 seviyesinde yatay tamamladı.

Dün Türk lirası tarafında yaşanan değer kaybının devam etmesiyle birlikte kurlarda tarihi zirveler yenilendi. TL, gelişmekte olan ülke kurları paralelinde dolar ve euro karşısında en çok değer kaybeden para birimi olurken Dolar/TL’de kayıp yılbaşından bu yana yüzde 7,67’ye ulaştı. Kurlardaki sert değer kaybı sonrası TCMB yaptığı açıklamalarda piyasada yaşanan aşırı oynaklığın yakından takip edildiğini, ekonomik temelden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı TCMB tarafından gerekli tedbirlerin alınacağı ve bu amaçla yabancı zorunlu karşılıklarda tüm vadelerde 50 baz puan indirime gidildiği ifade edildi. Bu indirimle birlikte finansal sisteme ek likidite önlemi olarak 1.5 milyar ABD doları enjekte edilmiş oldu. Ayrıca TCMB, bünyesinde bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitlerini 22 milyar Türk Lirasına düşürdüğünü açıkladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 11.02 seviyesine yükselirken bu durum kurlardaki alımı destekledi. Dün kurlardaki satıcılı görünüme rağmen BİST100’deki kuvvetli görünüm borsaya olan güveni desteklemekte.

Bugün yurtiçinde Kasım ayına ilişkin cari denge verisi açıklanacak. Bir önceki ay 1.68 milyar dolar gerçekleşen cari açığın bu ay 2.50 milyar dolara çıkması bekleniyor. Petrol fiyatlarında yükselişin ve turizm gelirlerindeki azalışın devam etmesinin cari açık üzerinde negatif bir tablo oluşturması muhtemel gözükmekte. Cari açıkta artış yaşanması halinde TL cinsi varlıklarda daha sert değer kaybı yaşanabilir. Cari açığın iyileşmesi halinde Borsa da alımlar görülebilir.

ABD’de dün veri akışının sakin olduğu günde herhangi önemli bir haber akışı yaşanmadı. ABD borsaları petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji sektörü hisseleri üzerine getirdiği satışlar öncülüğünde emlak şirketleri hisselerine gelen satışlarla Dow Jones sınırlı negatif seyrederken S&P 500 günü yatay kapattı.
Bugün ABD’de yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın basın toplantısı ve ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stokları takip edilecek.

Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakinken önemli bir gelişme yaşanmadı. Avrupa Borsaları da düşüş kaydeden petrol fiyatlarının etkisiyle enerji sektöründeki satışlar ve emlak sektöründeki alışlarla karışık görünüm sergiledi.
Bugün Euro Bölgesi’nde İngiltere’de sanayi üretimi ve imalat üretimi takip edilecek.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM

Aşağıda 76.800 desteğinin altında önce 75.850 ve arkasından 74.900 seviyesine kadar düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda 77.500 seviyesinin kırılması halinde önce 78.400 ve ardından 79.000 seviyeleri test edilebilir.

Finkafe'de Paylaş