Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (30.07.2020)

Endeks Satış Baskısı Altında…

TCMB 2020 yılının 3. Enflasyon Raporu’nu yayınladı. Makroekonomik görünüm ve para politikası duruşuna dair değerlendirmelerin bulunduğu raporda enflasyon tahminleri yukarı yönlü olarak revize edildi. Yıl sonu TÜFE tahmini %7.4’ten %8.9’a yükseltildi. Tahminlerin pandemide ikinci dalga olmadığı bir senaryoya dayandığı ifade edildi. BIST100 endeksi yataya yakın artıda başladığı işlem gününde karışık bir görünüm sergiledi. FED toplantısı öncesinde global piyasalar genel itibarıyla dalgalı seyretti. Diğer taraftan ekonomilerin açılmasıyla birlikte hemen hemen her ülkede artan vaka sayıları risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Aşı ve tedaviye yönelik çalışmalar piyasalar tarafından takip edilse de yurt içi kaynaklı riskler endeksin yukarı yönlü hareketlerini baskılıyor. Uzun bir süredir 1,200 direncini aşmakta zorlanan endeks 1,130 ve 1,200 aralığına sıkışmış durumda. Koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler gündemdeki yerini korurken, 2. çeyrek bilançoları da yatırımcıların takibinde olmayı sürdürüyor. Kurban Bayramı arefe günü olması nedeniyle Borsa İstanbul hisse senedi piyasası yarım gün işlem görecek.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN