Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (30.06.2020)

Borsada Açığa Satış Yasağı Kalkıyor…

Ekonomik güven endeksi Haziran ayında 73.5 puana yükseldi. Tüketici, reel kesim, hizmet, perakende, ticaret ve inşaat sektörlerinin güven endekslerinin tamamı yükseldi. Global piyasalardaki görünüme bağlı olarak güne yataya yakın ekside başlayan endeks risk iştahındaki normalleşmeyle birlikte günü %1.02 değer kazancıyla 115,843puandan tamamladı. 28 Şubat tarihinden bu yana uygulanan açığa satış yasağı Takasbank’ta devam eden otomasyon çalışmalarının ardından ilk aşamada BIST30 için kaldırılacağı belirtildi. Bu haber piyasa tarafından ilk aşamada pozitif fiyatlandı. BDDK bankacılık sektörünün 2020 yılının ilk 5 ayında 27.3 milyar lira net kâr ettiğini açıkladı.

Bankacılık endeksi uzunca bir süredir kıramadığı zincirlerinden kurtularak %3.68 yükseldi. ABD Senatosu Savunma Bakanlığı’na Türkiye’nin elindeki S- 400 sistemini satın alma yetkisini 2021 yılı savunma bütçesi yasa tasarısına ekledi. Sermaye yeterlilik rasyosu ise %19 olarak hesaplandı. Yeni işlem gününde Asya Pasifik piyasaları ekonomik toparlanmaya yönelik iyimserlikle artıda, keza ABD de risk iştahının olumlu yansımalarından besleniyor. Endeksin güne artıda başlaması beklenebilir. Endeksteki yükselişin devamı halinde kritik seviye olarak görülen 116,300 seviyelerindeki kalıcılık takip edilecektir.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN