Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (2.03.2021)

Geçen Haftaki Kayıplarının Bir Kısmını Telafi Etti…

Global hisse senedi piyasaları ABD tahvil faizlerindeki geri çekilme ve Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin Temsilciler Meclisinden geçmesiyle birlikte haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Gün içerisinde alıcılı bir seyir izleyen endeks, yurt dışı piyasalardaki risk iştahının da etkisiyle %3.81 değer kazancıyla 1,527 puana yükseldi. ABD’de Johnson&Johnson şirketinin tek dozluk aşısı FDA’nın onayını alırken, koronavirüs salgını kaynaklı endişeler aşılama çalışmalarındaki olumlu seyre bağlı olarak şimdilik ikinci planda.

Türkiye’nin 2020 yılı büyüme verisi beklentilerin altında geldi. Türkiye salgının etkili olduğu 2020 yılında %2.3’lük piyasa beklentisinin altına kaldı. Son çeyrek büyüme verisi ise %7.1 beklentilerinin altına kalarak, %5.9 oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kontrollü normalleşme adımlarını açıkladı. Endeks yeni işlem gününde pozitif seyrini sürdürmek istese de ABD ve Avrupa tarafındaki negatif seyire bağlı olarak kar satışlarıyla karşılaşılabilir.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN