Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (15.05.2020)

Önceki Günkü Kazançlarının Bir Kısmını Sildi…

Powell’ın telekonferansı sonrasında global piyasalarda risk iştahı düştü. BIST100 sabah saatlerinde 100,300 puana kadar gelmişti. Avrupa borsalarındaki satışlar derinleşince aşağı yönlü hareketler kuvvetlendi. 98 bin seviyelerine kadar geriledi. Bankacılık endeksinde Avrupa’ya paralel olarak sert satışlar görüldü. Bankacılık ve sanayi sektörü arasındaki ayrışma dikkat çekmeye devam etti. Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi günü %0.96 değer kaybıyla 99,193 puandan tamamladı. Bir yandan da Kovid-19 salgınında ikinci dalga endişelerinin artması risk iştahını düşüren bir diğer faktör oldu.

Haftanın son işlem gününde Çin’den gelen perakende satış verisi zayıf görünüme işaret ederken, sanayi üretiminde toparlanma sinyalleri geldi. Asya piyasaları, ABD ve Almanya vadelileri yeni işlem gününde haftalık kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Yurt içi piyasaların yurt dışı piyasalara eşlik ederek güne artıda başlaması beklenebilir. Günün devamında ise Almanya ve Euro Bölgesi büyüme verileri, ABD sanayi ve perakende satış verisi takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN