Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (14.09.2020)

Geçtiğimiz Haftayı %1.5 Primle Tamamladı…

BIST100 endeksi jeopolitik riskler ve bölgesel gerilimlerin gölgesinden sıyrılma çabası içerisinde olduğu haftanın son işlem gününü %0.33 yükselişle 1,102 puandan tamamladı. Böylece haftalık getiri de %1.5 civarında gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde havacılık ve perakendecilik sektörü öncülüğünde yükseldi. Seans kapanışında Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B2 seviyesinden B1’e düşürdü, görünümünü ise negatifte sabit tuttu. Bu haftanın ana gündem maddesi Perşembe günkü FED toplantısı olacak. Doğu Akdeniz tarafında ise Oruç Reis sismik araştırma gemisi limana döndü. Milli Savunma Bakanı bunun haklarımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmediğini, ileri geri adımlar atılabileceğini bildirdi. Türk ve Yunan tarafı NATO ev sahipliğinde teknik görüşmeleri sürdürüyor.

Global piyasalarda bir iyimserlik doğması halinde yurt içi piyasaların bu duruma olumlu reaksiyon gösterme ihtimali var. Endeks uzun bir süredir mevcut seviyelere sıkışmış durumda, kurdaki oynaklık azalmış durumda. Kurdaki stabilitenin sağlanması durumunda yukarı yönlü hareketlerin görülmesi beklenebilir. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,126 seviyesi güçlü bir direnç seviyesi olarak takip edilebilir.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN