Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (14.01.2020)

Önemli Haftaya Yükselişle Başladı…

Haftanın ilk işlem gününde ticaret iyimserliği ve risk iştahındaki artışın yurt içi piyasalara yansımaları olumluydu. Hisse senedi piyasaları ABD-Çin ticaret anlaşmasının nihayet imzalanacak olmasına yönelik iyimserlikle yükseldi. BIST100 endeksi yüzde 1.34 yükselişle 120,249 puana ulaştı. Endeks gün içi işlemlerde önemli bir direnç noktası olarak takip edilen 121,000 seviyesini zorladı ve son iki yılın en yüksek seviyesini test etti. Küresel risk iştahında bozulma olmadığı sürece endeksteki yukarı yönlü hareketin devamı beklenebilir.

Bu hafta iki önemli gelişme piyasaların takibinde olacak. ABD ve Çin aylar süren müzakerelerin ardından birinci faz ticaret anlaşmasını imzalayacak. Anlaşmanın detayları tam anlamıyla belli olmasa da piyasalarda önümüzdeki sürece yönelik bir iyimserlik hâkim. Yurt içi piyasalarda ise bu haftanın en önemli gelişmesi TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı olacak. 2020 yılının ilk toplantısını Perşembe günü gerçekleştirecek TCMB’nin 100 baz puan indirime gitmesi bekleniyor. Yurt içi piyasalar sanayi üretim verisini takip edecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN