Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (12.02.2020)

Kayıplarının Bir Kısmını Geri Aldı…

ABD, Avrupa ve Asya piyasaları Corona virüs kaynaklı endişelerden sıyrılma çabası içerisinde. Yurt içi piyasalarda ise İdlib’de yaşanan gelişmeler risk iştahını sınırlamış durumda. Pazartesi günkü kayıplarının ardından güne %1’e yakın primli başlayan endeks, gelen satışların baskısına dayanamayarak karışık bir görünüm sergiledi. Öğleden sonra kayıplarını telafi etmesini başararak günü %1.23 değer kazancıyla 119,978 puandan tamamladı. Bugün ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirecek ve Esad rejiminin Rusya desteğiyle İdlib’deki askeri taarruzu konusu dâhil karşılıklı kaygıları değerlendirmek için Türkiye’nin üst düzey temsilcileriyle görüşecek. Türk Silahlı Kuvvetleri, Astana’da Rusya ile vardığı anlaşma kapsamında İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmaya başlamıştı. Esad rejiminin Soçi mutabakatını ihlal etmesi ve güvenli bölgedeki Türk birliklerine saldırması ile bir süredir arka planda kalan jeopolitik riskler ana gündem maddesi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib’e yönelik adımları bugün açıklayacak. İdlib kaynaklı gelişmelerle beraber endeksteki oynaklık artabilir.

4.Çeyrek Bilançoları… Aselsan’ın 2019 yılı net karı geçen yıla göre %45 artarak 3,34 milyar TL oldu. Beklenti ise 2,98 milyar TL’ydi. Ford Otosan’ın net karı ise 2019 yılında %16.4 artışla 2 milyar TL oldu. Satışları %17.8 arttı. Ereğli Demir Çelik’in net karı ise bir önceki yıla göre %40 azalışla 3.32 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN