Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (12.01.2021)

Global Risk İştahının Düşmesiyle Haftaya Ekside Başladı…

Türkiye’de işsizlik oranı Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.7 puan azalarak %12.7 oldu. Kasım ayında cari işlemler hesabı 4.06 milyar dolar açık verdi. Böylece 12 aylık cari işlemler açığı Kasım ayında 37.9 milyar dolara genişledi. Veri akışının yoğun başladığı haftaya BIST100 endeksi yurt dışı piyasalardan olumlu ayrışarak başlasa da, 1,557 puana kadar ulaştıktan sonra gelen satışların etkisiyle günü %0.29 değer kaybıyla 1,536 puandan tamamladı.

Doların global bazda değer kazanmasıyla birlikte Dolar TL kuru 7.50 seviyesinin üzerine çıktı. Kurdaki yükselişe bağlı olarak, banka hisselerindeki düşüşler endeksi de aşağı sürükledi. Yurt içi ve yurt dışı piyasalar bugün veri akışı açısından sakin bir gün geçirecek. ABD başkanı Donald Trump’ın azil süreciyle ilgili gelişmeler izlenecek. Aşılamanın bu hafta başlayabileceği duyurusu ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılabileceği duyurusu endeksteki risk iştahını canlandırması beklenebilir.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN