Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (11.02.2020)

Jeopolitik Riskler Öne Çıktı…

Dün hisse senedi piyasasında satışlar hız kazanırken, endeks bir ara %3.5 kadar geriledi. İdlib ekseninde yaşanan gelişmeler ile Ankara’nın Moskova ve Washington temsilcileriyle yürüttüğü diplomasi trafiği yurt içi haber akışında öne çıkan başlıklar arasındaydı. Dün rejim güçlerinin ateşi sonucunda 5 askerimizin şehit olması ve jeopolitik risklerin öne çıkması endeksteki satışları tetikledi. Rus temsilcilerinin ardından ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey yarın Türkiye’ye gelecek. Görüşmelerin ana başlığının İdlib’deki yaşanan son gelişmeler olacakken Suriye’yle ilgili diğer meselelerin de ele alınması bekleniyor.

Dün piyasaların takip ettiği bir diğer önemli konu ise yurt içi istihdam verileriydi. Temmuz ayından bu yana toparlanma eğiliminde olan işsizlik oranı Kasım ayında %13.3 oldu ve üst üste 4 ay geriledi. Güne Cuma günkü değer kaybını devam ettirerek başlayan endeks ilerleyen saatlerde İdlib’de yükselen tansiyonla birlikte günü %2.21 değer kaybıyla 118,342 puandan tamamladı. İdlib kaynaklı gelişmelerle birlikte dün sert bir şekilde gerileyen endekste oynaklık haber akışına bağlı olarak artabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN