Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (10.01.2020)

Artan Küresel Risk İştahı Borsa İstanbul’a da Yansıdı…

ABD-İran hattındaki gerilimin azalması ve Erdoğan-Putin zirvesinden Libya’ya yönelik ateşkes çağrısı çıkmasıyla beraber Borsa İstanbul’da “V” şeklinde bir toparlanma gördük. ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları sonrasında küresel hisse senedi piyasaları yükselişe geçerken, petrol ve güvenli varlıklar değer kaybetti. Taraflardan gelen açıklamalar bundan sonraki sürecin diplomatik temaslar ve ekonomik yaptırımlar yoluyla ilerleyeceği algısı yarattı.

Yurt içi hisse senedi piyasalarına baktığımızda bankacılık endeksi 18 Ekim’den bu yana en güçlü yükseliş ivmesini kaydetti ve günlük yüzde 6’ya yakın kazanç sağladı. BIST100 endeksi ise piyasalardaki pozitif havanın etkisiyle günü yüzde 4.53 yükselişle 117,991 puandan tamamladı. Dünya Bankası küresel büyüme tahminini düşürürken Türkiye için 2020 büyüme tahminini yüzde 3’e yükseltti. Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda bugün işgücü istatistikleri takip edilecek. Piyasalardaki iyimserliğin ve küresel risk iştahındaki artışın TL cinsinden varlıkların pozitif seyrini devam ettirmesi beklenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN