Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (09.01.2020)

Küresel Piyasalar ABD-İran Arasındaki Tansiyonun Düşmesiyle Birlikte Kazanca Yöneldi…

Dün yurt içi piyasalarda gündem oldukça yoğundu. ABD-İran gerginliğinde taraflardan gelen açıklamalar tansiyonu düşürdü. Gün içerisinde İran Dışişleri bakanı Cevad Zarif ve ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiği demeçler takip edildi. Cevad Zarif, İran’ın orantılı tedbirler aldığını ve savaş peşinde olmadıklarını duyurdu, Donald Trump ise saldırılarda hiçbir Amerikan askerinin zarar görmediğini ve İran’ın şimdilik durulduğunu söyledi. ABD Birleşmiş Milletlere mektup yazarak İran ile ön koşulsuz temasa hazır olduklarını belirtti.

Küresel hisse senedi piyasaları tarafların savaştan yana olmadıklarına ikna olmasıyla birlikte sabahki kayıplarını geri aldı. Trump’ın ilk saatlerde Twitter üzerinden yaptığı hasar tespit açıklaması bu gidişatta olumluydu. Dün güne İran’ın yaptığı karşı misillemenin şokuyla başlayan endeks satış baskısından sıyrılarak günü artıda tamamlamayı başardı. Rusya’nın doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım doğal gaz boru hattı İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından törenle açıldı. Erdoğan ve Putin açılış öncesinde ve sonrasında iki saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ABD-İran gerilimi, Suriye ve Libya’daki gelişmeleri ele alındı. İki lider Libya için 12 Ocak tarihinde ateşkes çağrısında bulundu. Türk tarafının desteklediği Libya’nın meşru Trablus hükümeti ateşkesi memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı ve gözler Hafter’e çevrildi. Libya’daki problemin diplomatik temaslarla çözülmesinin sonuçlarının Türkiye açısından olumlu olması beklenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN