Borsa Yorumu / Alan Yatırım – (03.12.2019)

Gözler Tüketici Enflasyonu Verisinde Olacak…

Haftanın ilk işlem gününde Almanya ve Çin’den gelen olumlu imalat PMI verileri küresel ölçekte risk iştahını artırdı. Endeks küresel risk iştahındaki artışa bağlı olarak haftaya pozitif başladı. Türkiye ekonomisi 3.çeyrekte beklentilerin altında bir performans sergileyerek yüzde 0.9 büyüse de imalat, hizmetler ve tarım sektöründeki büyüme dikkat çekiciydi. Yurt içi imalat PMI verisi 49.5 gelerek kritik eşik kabul edilen 50’nin altındaki konumunu korudu. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 11 aylık dış ticaret açığı 25 milyar 612 milyon dolar oldu.

Yeni hafta beraberinde yoğun bir ekonomik veri gündemini de getirirken, bugün gözler TÜİK’in açıklayacağı tüketici enflasyonu verisinde olacak. Merkez Bankası’nın Aralık ayı toplantısı öncesinde açıklanacak enflasyon verisi, politika faizine ilişkin vereceği sinyal bakımından piyasalar açısından oldukça kritik bir öneme sahip. Haber akışı açısından ise gözler bugün Londra’da başlayacak NATO liderler zirvesinde olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere, Almanya ve Fransa liderleri ile dörtlü toplantıda bir araya gelecek. Endeks dün 108,000 seviyesinin üzerini test ederken haftanın ilk işlem gününü yüzde 1.03 yükselişle 108,004 puandan tamamladı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN