Borsa Yorumu / Acar Menkul – (25.05.2023)

BİST100

Borsa günü düşüşle tamamladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,03 değer kaybederek günü 4.424,92 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 46,06 puan azalırken, toplam işlem hacmi 40,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,94, holding endeksi yüzde 1,94 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,87 ile taş, toprak, en çok kaybettiren yüzde 2,28 ile bilişim oldu. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 222.41$ seviyesinde bulunuyor.

Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi temsilciler borç limiti müzakereleri için yeniden bir araya gelirken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy düzenlediği basın toplantısında, müzakerecilerin bazı konulardan hala uzak olduğunu belirterek, harcamalar konusundaki anlaşmazlıklara işaret etti. Görüşmelerde ilerleme kaydedileceğini umduğunu ifade eden McCarthy, borç limiti anlaşmasına varılabileceğini dile getirdi. NEW YORK (AA)

Öte yandan, ABD Merkez Bankasının (Fed) yayımladığı Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 2-3 Mayıs’ta düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar, bazı Fed yetkililerinin daha fazla faiz artışının gerekli olabileceğini, bazılarının ise buna katılmadığını ortaya koydu. Tutanaklarda ayrıca birçok yetkilinin finansal sistemde ve genel olarak ekonomide ciddi bozulma riskinden kaçınmak için borç limitinin zamanında artırılmasının öneminden bahsettiği ifade edildi. Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, haziran toplantısında faiz artırımına gidilip gidilmeyeceğinin gelecek üç haftalık verilere bağlı olacağını kaydetti. Fitch, ABD’nin kredi notunu negatif izlemeye aldı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, borç limiti açmazı nedeniyle ABD’nin “AAA” olan kredi notunu negatif izlemeye aldı.

Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise ABD ve Almanya’da büyümenin piyasaların odağında bulunacağını dile getirebiliriz.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Haziran Kontratı, önceki işlem gününü 5151,00 uzlaşma fiyatından tamamladı. Düşüş eğilimi gözlemlediğimiz kontratta aşağıda 5000 seviyesi önem arz edebilir. Bu seviyenin de aşağı yönlü kırılması halinde 4820 seviyesine doğru bir satış baskısı oluşabilir. Yukarıda ise 5195, 5260 ve 5320 direnç seviyelerini takip edebiliriz.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!