Borsa Yön Arıyor, Dolarda Stres Azaldı, Altın Kendi Yolunda…

Yaşar Erdinç – 28.11.2017

Geçen hafta aslında küresel piyasalar için adeta bir tatil haftasıydı. Bizim piyasalarda da genel olarak tedirginlik ve yönsüzlük hakimdi. Dolar/TL kuru 3.98 seviyelerine kadar yükseldikten sonra, özellikle Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in, “Merkez Bankası gerekiyorsa faiz artışı yapacaktır” açıklaması sonrasında belirgin bir gerileme yaptı. Şu an aslında piyasalar 14 Aralık tarihine kilitlendi. Bildiğiniz üzere 13 Aralık’ta FED’in toplantısı var. Ardından da TCMB’nin PPK toplantısı olacak. Piyasalarda yapılan anketlere göre %40’ya yakın bir piyasa profesyoneli PPK’dan faiz artırım kararı çıkacağına inanıyor.

Yeni FED başkanı olacak olan Powell bu akşam bir konuşma yapacak. Bu konuşmanın metni konuşma öncesinde yayınlandı. Aslında Powell’ı piyasalar faiz artırmak konusunda temkinli bir kişi olarak görüyordu ama bu konuşma metninin içeriğine bakıldığında, faiz oranlarının artırılacağından bahsediliyor ve FED bilançosunun da kademeli olarak küçültüleceği belirtiliyor. Yani Yellen’in daha önce yaptığı açıklamalara benzer açıklamalar görüyoruz. Powell bu akşam Türkiye saati ile 17:45’de ABD senatosunda bir sunum yapacak ve soruları cevaplayacak. Her ne kadar konuşma metni yayınlanmış olsa da, soru-cevap bölümünde piyasalar bir miktar daha dalgalı olabilir. Konuşma metninin yayınlanması piyasalarda şimdilik belirgin bir etki yapmadı. Öte yandan bildiğiniz üzere Trump’ın vergi reformu da yılan hikayesine döndü. Perşembe günü bu reform senatoda oylamaya açılacak ama iki tane Cumhuriyetçi senatör bu reforma karşı çıkıyor. Bu da ABD dolarının zayıflamasına neden oldu. Bu arada Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesi yapacağına ilişkin haberler de piyasaları temkinli olmaya itiyor. Bu nedenle Asya endeksleri ve ABD vadelileri bugün bir miktar aşağıda bulunuyor.

Bildiğiniz üzere, hem gösterge faiz hem de 10 yıllık devlet tahvili faizleri son 10 yılın rekorlarını kırmış ve yükselmeye devam ediyordu. Fakat, Merkez Bankası’nın PPK toplantısından faiz artırım kararı çıkacağı beklentisi faizlerde gerilemeye neden oldu ve bu cephedeki stres azaldı. Bu arada TL’nin de dolara karşı değer kazandığını gördük.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin