Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (9.12.2021)

SABAH STRATEJİSİ

Bu sabah çoğu Asya borsası Çin öncülüğünde yükselişte. Üç günlük yükselişin ardından ABD vadelileri ise hafif satıcılı. Ancak, Asya’daki görüntü ile birlikte petroldeki yükseliş ve %1,50’nin üzerine çıkan ABD on yıllık tahvil faizi risk alma iştahının sürebileceğine işaret ediyor. Varyant endişesinin azalması ve Çin’in likidite desteği önemli katalizörler olarak izlenmeye devam edilirken, Çin Yuan’ı son üç buçuk yılın en yüksek seviyesinde işlem görüyor. BIST100 endeksi de akşam vadelisindeki %0,5 olan yükselişe yakın bir oranda güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Dolar bazındaki düşük seviyelerle birlikte kurun TCMB’nin doğrudan müdahale ettiği 13,80’li seviyeleri aşamaması da endeksteki ralliye destek veriyor. Dün psikolojik 2.000 seviyesinin üzerinde kapatmayı başaran endeks bugün 2.050 bölgesini hedefleyebilir. Havacılık, demir – çelik, bankacılık, holdingler, cam, taahhüt, tarım, savunma ve kimya gibi sektörlerde yer alan bazı hisselerde gözlenen güçlü alım iştahının sürmemesi için bir engel yok. Kur ve enflasyondaki hareket sonrasında analist tahminlerinde yukarı yönlü revizyonların yapıldığı ortamda değerleme endişeleri şimdilik arka planda kalabilir.

MAKROEKONOMİ

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO İhracat İklimi Endeksi, kasımda 0,4 puanlık yükselişle 55,1’e yükseldi ve ihracat pazarlarındaki talep koşullarının iyileştiğine işaret etti, endeks son 10 aydır aralıksız olarak 50 eşik seviyesinin üzerinde seyretmekte.

ABD’de ekim ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı 10,6 milyondan 11 milyona yükseldi ve emek talebinin güçlü seyrettiğine işaret etti. Diğer yandan işten ayrılmalar, eylül ayında 4,36 milyon ile rekor seviyeye ulaşmasının ardından ekim ayında 4,16 milyona düştü.

Ayrıca Kanada Merkez Bankası, politika faiz oranını beklentilerle uyumlu olarak %0,25 seviyesinde sabit tuttu, bunun yanında 2022 yılının ortalarında faiz artışı öngören ileriye dönük yönlendirmesini sürdürdü ve ilgili döneme kadar, ekonomiyi desteklemek ve %2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşmak için yeterli derecede parasal teşvik sağlanmaya devam edileceğini yineledi. Banka, enflasyonun 2022’nin ilk yarısında yüksek kalmasını ve yılın ikinci yarısında ise %2’ye düşmesini beklemeye devam ettiğini ifade etti. Ayrıca istihdam ve konut piyasasına yönelik olumlu görünüme vurgu yapılırken, Omicron varyantının aşağı yönlü riskleri artırdığı berlirtildi.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.30’da 4 Aralık haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. ABD’de 27 Kasım haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları 194 bin kişiden 222 bin kişi seviyesine hafif yükselmiş ve beklentilerin altında artış kaydetmişti. Buna karşın yeni başvuruların sayısı, ABD iş gücü piyasasında devam eden toparlanmayı yansıtarak, pandemi döneminin en düşük seviyelerinde gerçekleşmişti. 4 Aralık haftasında ise yeni işsizlik maaşı başvurularının hafif artışla 228 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Avrupa tarafında, TSİ 10’da Almanya’da ekim ayına dış ticaret verileri açıklanacak. Almanya’nın ihracatı eylül ayında ham maddelerdeki tedarik zinciri baskıları nedeniyle aylık %0,7 gerilemiş, ithalat ise aylık %0,1 artış kaydetmişti. Eylül ayında aylık bazda dış ticaret fazlası ise 16,2 milyar Euro seviyesinde gerçekleşmiş ve böylece pandemi öncesi döneme göre düşük kalmıştı.

Yurt içi tarafta ise, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 3 Aralık haftasında toplam DTH miktarı 1,15 milyar USD düşüş (bireysel 0,73 milyar USD düşüş ve kurumsal 0,42 milyar USD düşüş) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %61,5’ten %63,9’a yükseldi. TL kredilerde haftalık %1,1 artış, YP kredilerde %0,1 düşüş, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,6 artış görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 3 Aralık haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 2,1 milyar USD azalarak 124 milyar USD’ye, net uluslararası rezervin ise 2,2 milyar USD azalarak 22,5 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

BİM Birleşik Mağazalar (BIMAS, Nötr): 6 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programı kapsamında 08.12.2021 tarihinde 130.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu BIMAS payları 5.855.992 adete ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %0,9644)

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): Şirketin bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Chiyoda Technip Adi Ortaklığı (CTJV) idaresinden Katar’da North Field East Onshore projesi EPC-1 paketine ait Common Offsites 2 genel işlerini üstlenmek üzere ihaleyi kazandığı bildirimini almıştır. İşin planlanan tamamlanma süresi 53 aydır. 400mn USD üzerinde olması beklenen projenin kesin toplam bedeli, ilgili sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte 10 Şubat 2022 tarihine kadar açıklanacaktır. Hisse dün günü %3,9 oranında artışla tamamladı.

Ülker Bisküvi (ULKER, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings şirketin önceki Uzun Vadeli kredi notu olan (IDR) BB-‘yi B+ olarak revize etmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre benzine fiyatlara yansıyacak şekilde litre başına 77 kuruşluk ve motorine ise 31 kuruşluk zam gerçekleşti.

Otomotiv: Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yeniden değerleme oranı %25 olarak belirlendi. Ekim ayı enflasyon verisiyle birlikte 2022 için uygulanacak yeniden değerleme oranı %36,2 olarak açıklanmıştı. Kaynak: Bloomberg

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bilici Yatırım (BLCYT): Şirketin iştiraki Biteks A.Ş.’nin Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi (GES) projesinin 2. fazının Tedaş tarafından kabulü yapılmış olup, tam kapasite ile elektrik üretimine başlayacağı açıklanmıştır. Projenin 2 fazının bitirilmesi ile firmanın toplam kurulu gücü 4.522 KWe, yıllık toplam üretimi ise 6.000.000 KWs/yıl olacak ve 2022 yılından itibaren yıllık elektrik tüketimlerinin %25’ini karşılayacaktır.

Demisaş Döküm (DMSAS): Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ile fabrikada yetkili işçi sendikası Birleşik Metal-İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış olup, taraflar arasında uyuşmazlık tutanağı düzenlenmiştir. Gelinen bu aşamada yasa gereğince konu arabulucuya intikal edecektir.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirketin portföyünde yer alan Adana İli Sarıçam İlçesindeki 46,9bin m2‘lik arsa üzerine asma katlarla birlikte inşa edilen 32.444 m2‘lik lojistik depo, kiracısı Pioneer Tohumculuk A.Ş. (USA)’ya teslim edilmiştir. Şirket, imzalanan 10 yıllık kira sözleşmesi gereğince her yıl kira artışını ayrıca yapacak olup, bugünkü fiyatlar ile depodan yaklaşık toplam 330mn TL+KDV gelir elde etmeyi planlamaktadır.

Sarkuysan (SARKY): Türkiye Metal Sanayicileri sendikası ile işyerinde yetkili İşçi Sendikası Birleşik Metal-İş sendikası arasında yürütülmekte olan Grup Toplu İş Sözleşmesi Müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış olup taraflar arasında Uyuşmazlık Tutanağı düzenlenmiştir. Prosedür gereğince konu arabulucuya intikal edecektir.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 68 milyar TL’lik (%15’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo kaynaklı olarak 353 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,48 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,43-%1,54 bandında hareketin ardından %1,50 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 20 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi