Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (5.08.2022)

SABAH STRATEJİSİ

Dün yataya yakın karışık bir görüntüyle kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde alıcılı. Asya’da da jeopolitik gerginliğe karşın çoğu endeks artıda. MSCI Asya Pasifik endeksindeki yükseliş %1’e yaklaşıyor. Piyasalara yön vermesi beklenen günün önemli gelişmesi ise TSİ 15.30’da ABD’de açıklanacak istihdam verisi olacaktır. İstihdam artışı beklentisi 250bin iken, işsizlik oranının %3,6’da yatay kalması öngörülüyor. Ortalama saatlik kazançlardaki yıllık beklenti ise %4,9. Beklentilerin üzerinde rakamlar gözlenmesi durumunda Fed ile ilgili şahin beklentiler artabileceği için piyasa negatif tepki verebilir. Bu sabah küresel borsalardaki görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksi de güne %0,5 civarında yükselişle başlayabilir. Artan işlem hacmiyle güçlü bir yükseliş ivmesi yakalayan endekste yüksek enflasyon ortamında iyi gelmeye devam eden finansalların desteğiyle alım iştahının bugün de sürebileceğini düşünüyoruz. Bu arada 734 baz puana kadar iyileşen ülke risk primimizdeki (5 yıllık CDS) seyir de olumlu fiyatlamalara katkı verebilir.

MAKROEKONOMİ

İngiltere Merkez Bankası (BoE), dünkü toplantısında faizleri beklentilerle uyumlu olarak 50 baz puanlık artışla %1,75 seviyesine yükseltti. Böylece Banka, son altı toplantıda art arda faiz artırarak faizleri 2008 yılının sonundan bu yana en yüksek seviyeye çıkarmış oldu. Ayrıca karar metninde BoE, daha kalıcı enflasyonist baskılara karşı gerektiğinde daha güçlü cevap verileceği taahhüdünde bulunmayı sürdürdü. Toplantıda, 8 üye 50 baz puanlık faiz artış yönünde oy kullanırken, 1 üye ise 25 baz puanlık artış yönünde oy kullandı. BoE, enflasyonun bu yılın son çeyreğinde %13’ün hafif üzerine yükselerek zirveye ulaşmasını ve iki yıl sonraki %2 hedefine gerilemeden önce 2023 yılının büyük kısmında çok yüksek seviyelerde seyretmesini beklemekte. Özellikle BoE, Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzını kısması ve daha fazla kısma riski nedeniyle, toptan doğal gaz fiyatlarının mayıs ayından bu yana sert şekilde yükselmesinin perakende enerji fiyatlarını beslediğini, bu durumun, ülkede kısa vadede enflasyonu daha da artıracağını ve hanelerin reel gelirlerindeki düşüşü daha da kötüleştireceğini vurguladı. Öte yandan BoE, ülke ekonomisinin bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren resesyona girmesini ve resesyonun beş çeyrek boyunca sürmesini bekliyor. BoE Başkanı Bailey ise, toplantının ardından yaptığı açıklamada gelecek toplantılarda tüm seçeneklerin masada olduğunu belirterek enflasyona karşı kararlı olduklarını gösterdi.

Yurt içinde ise, TCMB tarafından yayınlanan reel efektif döviz kuru endeksi, iki aylık düşüşün ardından temmuz ayında aylık %1,8 artışla 54,01’e yükselerek kısmi toparlanma kaydetti.

Ayrıca TCMB tarafından temmuz ayı Aylık Fiyat Gelişmeleri Değerlendirmesi Raporu yayınlandı. Raporda, temmuz ayında enflasyondaki artışa en belirgin katkının, temel mal ve hizmet gruplarından geldiği belirtilmekte.

  • Temmuzda yıllık enflasyonun enerji grubunda gerilerken diğer gruplarda yükseldiği vurgulanmakta.
  • Yıllık enflasyonun hizmet grubunda lokanta-otelde gerilediği, buna karşın ulaştırma ve kirada daha belirgin şekilde olmak üzere diğer alt gruplarda yükseldiği ifade edilmekte. Özellikle, karayolu ve demiryoluyla şehirler arası yolcu taşımacılığı, havayolu taşımacılığının yanında otobüs ile şehir içi yolcu taşımacılığı ve kargo ücretlerinin, ulaştırma grubunda öne çıkan kalemler olduğu belirtilmekte.
  • Gıda grubunda ise yıllık enflasyonda, işlenmemiş gıdada sınırlı düşüş olduğu, ancak işlenmiş gıdada ise yükselişin sürdüğüne yer verilmekte.
  • Diğer yandan üretici enflasyonuna bakıldığında ise, uluslararası emtia fiyatlarının etkisiyle rafine petrol ve ana metal ürünlerinin fiyatlarında gerileme olmasına karşın özellikle diğer enerji kalemlerinin etkisiyle yükselişin sürdüğü vurgulanmakta.
  • Özellikle üretici enflasyonunda alt gruplar geneline yayılan fiyat artışlarının temmuzda da sürerken, elektrik, doğal gaz, temel eczacılık ürünleri ve tütün ürünlerindeki fiyat artışlarının öne çıktığı belirtilmekte.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da temmuz ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri takip edilecek. ABD’de haziran ayında tarım dışı istihdamı 372 bin kişi artışla beklentilerin (268 bin kişi) üzerinde gelerek istihdam piyasasındaki olumlu seyri teyit etmişti. İşsizlik oranı ise haziran ayında %3,6’da yatay seyretmiş ve böylece salgın öncesi dönemden bu yana en düşük seviyede kalmayı sürdürmüştü. Enflasyonun seyri açısından bakılan ücretlerdeki artış hızı ise aylık %0,4’ten %0,3’e gerilerken, yıllık ise %5,3’ten %5,1’e hafif gerilemişti. Fed Başkanı Powell da geçen haftaki FOMC toplantısının ardından yaptığı konuşmasında, iş gücü piyasasının son derecede sıkı olduğunu ancak iş gücü talebinde biraz yavaşlama olabileceğine dair işaretler bulunduğunu belirtmişti. Nitekim ABD’de işsizlik maaş başvurularında son aylardaki kısmi artış ve JOLTS açılan iş sayısındaki kısmi azalış, iş gücü piyasasına ilişkin kısmi yavaşlamayı teyit etmekte. Ayrıca Powell, her toplantıda önlerindeki verilere bakarak karar vereceklerini, eylül ayı toplantısına kadar 2 istihdam ve 2 enflasyon verisi göreceklerini ve böylece eylül toplantısına kadar ellerinde daha fazla veri olacağını vurgulamıştı. Bu kapsamda, temmuz ve ağustos aylarına ilişkin istihdam piyasası verilerinin seyri, Fed’in faiz artış hızında belirleyici olacak önemli göstergeler olarak öne çıkmakta. Beklentiler, temmuz ayında ABD’de tarım dışı istihdam artışının 250 bin kişi seviyesine gerilemesi, işsizlik oranının %3,6’da yatay seyretmesi ve ortalama saatlik kazançların aylık artışının bir önceki aya benzer şekilde %0,3 oranında gerçekleşmesi ve yıllık artışının ise %4,9’a hafif gerilemesi yönünde.

Ayrıca Almanya’da TSİ 09’da haziran ayı sanayi üretimi verisi takip edilecek. Mayısta aylık bazda %0,2 oranında sınırlı artış sergileyen sanayi üretiminin, enflasyonist baskılar, devam eden tedarik zinciri sıkıntıları, enerji arz güvenliğine ilişkin endişeler ve zayıf küresel görünümün etkisiyle haziran ayında %0,4 oranında düşüş kaydetmesi bekleniyor. Nitekim öncesinde açıklanan fabrika siparişleri verisi mayıs ayında %0,2 düşüşün ardından haziran ayında Euro Bölgesi dışından gelen siparişlerdeki sert düşüşün etkisiyle %0,4 gerilemeyle sanayi üretimine ilişkin zayıflama sinyali vermişti.

Yurt içinde ise, TSİ 17.30’da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından temmuz ayına ilişkin Hazine nakit dengesi verisi yayınlanacak. Hazine nakit dengesi mayıs ayında 149,2 milyar TL fazla vermesinin ardından haziran ayında 26,6 milyar TL açık vermişti. 12 aylık kümülatif nakit açığı 28,6 milyar TL’den 48 milyar TL’ye yükselmişti. Faiz dışı denge ise haziran ayında 14,6 milyar TL açık verirken, kümülatif faiz dışı fazla 151 milyar TL olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın temmuz-eylül dönemi iç borçlanma stratejisinde temmuz ayı iç borçlanma hedefi 25 milyar TL olarak açıklanmıştı. Hazine temmuz ayında hesaplamalarımıza göre borçlanma hedefinin oldukça üzerinde 39,9 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi ve temmuz ayında iç borç anapara ödemesinin 1,1 milyar TL olduğunu varsaydığımızda Hazine’nin 38,8 milyar TL net iç borçlanma gerçekleştirdiğini hesaplamaktayız. Hazine temmuz ayında uluslararası piyasalarda dış borçlanmaya gitmedi, dış borç anapara ödemesinin ise 1,2 milyar TL olduğunu varsaydığımızda 1,2 milyar TL net dış borç ödemesi gerçekleştirdiğini öngörmekteyiz. Böylelikle Hazine’nin temmuz ayında toplamda yaklaşık 37,6 milyar TL net borçlanma gerçekleştirdiğini hesaplıyoruz. Temmuz ayında Hazine’nin TCMB Analitik Bilanço’dan kasa hareketlerine baktığımızda kasa bakiyesinin bir önceki aya göre 127,5 milyar TL tutarında belirgin azaldığını görmekteyiz. Bu açıdan temmuz ayında Hazine nakit dengesinin açık verebileceğini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Kardemir (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Kardemir’in 2Ç2022’deki net dönem karı 1.119mn TL ile piyasa beklentisi olan 1.117mn TL’ye paralel gerçekleşirken, bizim beklentimiz olan 1.016mn TL’nin ise bir miktar üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizden yüksek açıklanması etkili olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Şirket 919,3mn TL net dönem karı açıklamıştı.

Şirketin satış gelirleri 2Ç2022’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %87,6 oranında büyüme göstererek 6.828mn TL’ye yükselirken, brüt kar ise 1.657mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde brüt kar 1.228mn TL idi. Brüt kar marjı da %33,7’den %24,3’e gerilemiştir. Operasyonel giderler 2Ç2022’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %108,3 oranında artmış ve 62,2mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 290,1mn TL net gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı 1.304mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 1.219mn TL faaliyet karı açıklanmıştı.

Kardemir’in FAVÖK’ü 2Ç2021’deki 1.258mn TL’den 2Ç2022’de %33,4 artışla 1.678mn TL’ye yükselirken (Piyasa beklentisi: 1.565mn TL), FAVÖK marjı 34,5’den %24,6’ya gerilemiştir.

İkinci çeyrekte şirket yatırım faaliyetlerinden finansal yatırımların gerçeğe uygun değer farkı kaynaklı 51,5mn TL net gelir elde etmiştir. Diğer taraftan, şirket 2Ç2022’de 113,3mn TL’lik net finansman gideri kaydetmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 1,2mn TL net finansman geliri kaydedilmişti. Ayrıca net vergi gideri de 129,1mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 300,4mn TL vergi gideri kaydedilmişti. Tüm bunlara bağlı olarak, Kardemir grubunun 2022 yılı 2. çeyrek net dönem karı 1.119mn

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket’in 1Y22’deki net dönem karı ise 2.290mn TL’ye yükselmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 1.421mn TL net kar kaydedilmişti.

Erbosan Erciyas Boru (ERBOS, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2Ç2022’de net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %137 oranında artarak 118,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %132 oranında artarken, brüt kar ise %169,8 oranında artarak 196,1mn TL’ye yükselmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %277 oranında artarak 64,3mn TL’ye ulaşırken, diğer faaliyetlerden 43mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %160,5 oranında artarak 174,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’İn FAVÖK’ü de 2. Çeyrekte %136,9 oranında artarak 131,8mn TL’ye yükselmiştir. 28,4mn TL’lik finansman ve 27,6mn TL’lik vergi gideri sonrasında Şirket’in net dönem karı 118,8mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Haziran dönemi net dönem karı %160,3 oranında artarak 256,8mn TL’ye ulaşmıştır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Hoşdere Emlak Konut Vadi Evleri 1.Etap Konut ve Ticaret İle Altyapı ve Çevre Düzenleme İkmal İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici ile 04.08.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 1.250mnTL + KDV’dir.

Hektaş (HEKTS, Nötr): USD 2.590.000 TL’ye satın alınmasına karar verilen Adana İli Sarıçam İlçesi, Acıdere OSB Mahallesi, Adana Hacı Sabancı OSB, Atatürk Bulvarı, No. 19 adresinde bulunan Organomineral Üretim Tesisinin satın alma işlemler dün itibariyle (04.08.2022) sonuçlandırılmıştır. Şirket hisseleri dün %7,66 oranında artış kaydetmişti.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Pozitif) 04.08.2022 tarihinde iştiraki Vakıf Finansal Kiralama (VAKFN) payları ile ilgili olarak; özel emir ile Vakıfbank’a (VAKBN) 2,45 TL fiyattan 20mn lot satışı ve piyasa emri ile muhtelif yatırımcılara 2,47 TL fiyattan 5,5mn lot satışı gerçekleştirilmiştir. Toplamda 25,5 milyon VAKFN hisse senedinin ortalama 2,45 TL fiyattan satışı gerçekleşmiştir. Satış işlemleri sonucunda Vakıf Finansal Kiralama sermayesindeki Şirket payları oranı %8,25’e düşmüştür.

Aynı tarihte, iştiraki Vakıf Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı (VKFYO) payları ile ilgili olarak özel emir ile Vakıfbank’a 5,28 TL fiyattan 2.522.434 lot satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlem sonucunda Vakıf Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı sermayesindeki Şirket payları oranı %1,01’e düşmüştür.

SEKTÖR HABERLERİ

Halka Arz: SPK, Aztek Teknoloji Ürünleri Ticaret AŞ ve Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret AŞ’nin halka arzını onayladı. SPK haftalık bültenine göre, Kurul, Aztek Teknoloji Ürünleri Ticaret AŞ’nin hisse başına 10,90 liradan, Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret AŞ’nin de hisse başına 11 liradan halka arzına onay verdi.

İletişim: Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre iletişim harcamalarının toplam harcama içindeki payı 2002’de yüzde 4,5 iken 2019’da yüzde 3,6’ya geriledi. 2004-2021 arası hanehalklarının dijitalleşmesi 22 kat artarken, 4 telekomünikasyon firmasının ortalaması olarak hesaplanan abone başına aylık reel gelir, (2021 3. çeyrek fiyatları ile) 65 TL’den 45 TL seviyesine düştü. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Yayla Gıda (YYLGD): Şirket’in 2022 yılının ikinci çeyreğinde net dönem kârı 282,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde kârı 47,6mn TL idi. Şirketin satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 390,2mn TL’den 2.844,2mn TL’ye yükselirken, brüt kar ise 99,6mn TL’den 405,1mn TL’ye yükselmiştir. Satış maliyetlerindeki görece yüksek artışa bağlı olarak brüt kar marjı ise 2Ç2021’deki %25,5’ten %14,2’ye gerilemiştir. Operasyonel giderleri aynı dönemde 87,4mn TL olan şirket diğer faaliyetlerden de 30,7mn TL net gelir kaydetmiştir. Böylece faaliyet kârı 348,4mn TL olmuştur. Şirketin FAVÖK’ü ise 321,5mn TL olarak kaydedilirken, FAVÖK marjı da %21,2’den 11,3’e gerilemiştir. 86mn TL finansman ve 20,5mn TL’lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem kârı 282,8mn TL olarak kaydedilirken, net kâr marjı da %9,9 olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Haziran dönemi net dönem karı 571,9mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 66,8mn TL net dönem karı açıklamıştı.

Yünsa (YUNSA): Şirket 2022 yılının ikinci çeyreğinde 61,8mn TL ana ortaklık net dönem kârı açıklamıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde 6,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Şirketin satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %425,3 oranında artarak 252,5mn TL’ye yükselmiştir. Satışların maliyeti aynı dönemde %230 artışla 149,5mn TL olurken, brüt kâr ise 2,7mn TL’den 103mn TL’ye ulaşmıştır. Brüt kâr marjı da %5,6’dan %40,8 seviyesine çıkmıştır. Operasyonel giderler aynı dönemde %272’lik artışla 32,3mn TL olurken, diğer faaliyetlerden de net 9,3mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı 79,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 9,6mn TL faaliyet zararı kaydetmişti. Şirket’in FAVÖK’ü de ikinci çeyrekte 74,1mn TL olurken, FAVÖK marjı da %29,4’ü göstermiştir. 1,3mn TL’lik net finansman gideri ve 16,6mn TL’lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem kârı 61,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net kâr marjı da %24,5 olarak kaydedilmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 116,6mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde 12,5mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti.

Şirket ayrıca ilk yarı gerçekleşmeleri ardından 2022 yılı beklentilerini güncellemiştir. Buna göre Şirket 1 mİlyar TL’lik ciro beklentisini (2021 yılı 342mn TL idi) aynen korurken, net kar beklentisini ise 100mn TL’den 200mn TL’ye yükseltmiştir. (2021 yılın net dönem karı 26mn TL idi)

Orge Enerji (ORGE): Şirketin, Kocaeli’nde inşası devam etmekte olan Gebze – Darıca Metro Projesi’nin, Depo ile Gar Arası Çift Tüneller Elektrifikasyon İşlerinin yapımına yönelik olarak verdiği 1,6mn EUR+KDV ve 14,6mn TL+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı açıklanmıştır. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 365 günde tamamlanması planlanmaktadır.

Kızılbük GYO (KZBGY): Şirket’in Marmaris’te yer alan Sinpaş Kızılbük Thermal Wellness Resort projesi ile ilgili verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararının iptali istemiyle Muğla Valiliği aleyhine açılan davada, Muğla 3. idare Mahkemesi tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali kararı verilmiştir. Kararın Şirket tarafından temyiz edileceği açıklanmıştır.

Vakıf GYO (VGKYO): Şirket portföyünde bulunan, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi kapsamındaki “Vakıfbank Genel Müdürlük Hizmet Binası ve Tesisleri Projesi”ne ilişkin imzalanan ve bedelleri peşin tahsil edilen satış vaadi sözleşmelerine binaen Vakıfbank ile teslim tutanağı imzalanarak 311,4mn TL tutarındaki KDV tahsil edilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 63 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 356 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,71 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,65-%2,74 bandında hareketin ardından %2,69 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 35 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 25 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!