Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (30.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

ABD ve Çin arasındaki ticaret geriliminin artması küresel büyüme endişelerini de beraberinde getirirken, verim eğrisinin terse dönmesi ilave bir endişe kaynağı yaratıyor. Ters verim eğrisi genellikle resesyon işareti olarak değerlendiriliyor. Dün %2,21 seviyesine kadar gerileyen ABD on yıllık tahvil faizi bu sabah %2,26 civarında seyretse de; üç aylık ABD hazine bonosu, on yıllık tahvil faizinin yaklaşık 10 baz puan üzerinde kalmaya devam ediyor. Borsa endekslerine baktığımızda ise, düzeltme dönemlerinde güvenlik ağı görevi gören hareketli ortalamaların dün tekrar devreye girdiğini gözlemledik. Dün 200 günlük hareketli ortalamasından tepkiyle karşılaşan S&P500 endeksindeki hareket bu sabah vadelilerdeki hafif alıcılı görüntüde önemli bir rol oynuyor. Ancak tepki cılız ve Asya tarafında genel olarak satıcılı bir görüntü var. Öte yandan, dün de bahsettiğimiz gibi merkez bankalarından piyasa dostu beklentiler satışların daha şiddetli olmasını engellemekte. Halihazırda hisse senedi oynaklık endeksi VIX eşik 20 seviyesinin altında kalmaya devam ediyor. Sonuç olarak, kırılganlığın devam ettiği ortamda küresel borsalarda görece düşük şiddette baskı devam edebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün %0,47 oranında değer kazanan BIST100 endeksi pozitif ayrışmasını ikinci gününe taşıdı. Benzer şekilde olumlu bir görüntü sergileyen TL, kısa vadeli yükseliş trendinde. Bu kapsamda, Lira varlıklardaki kısa vadeli görünüm ve bu sabah ABD vadelilerdeki tepki hareketine bağlı olarak BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

ABD birinci çeyrek büyüme verisinin revizesinin takip edileceği güne, ticaret geriliminin piyasalarda ana odak noktası olmayı sürdürmesiyle başlıyoruz. Dün vurguladığımız gibi Brexit belirsizliği ve İtalya’nın borcuna dair gelişmeler de piyasalarda risk iştahını etkilemeye devam etmekte. TL varlıklar ise iyimserliğini önceki gün gibi dün de sürdürdü. Diplomatik gelişmelerin desteğiyle USD/TL kuru 6 seviyelerine yakın seyretmeye devam etti.

  • İçerisinde bulunduğumuz dönemde Çin’in, ABD’nin adımlarına yeni karşılıklar verebileceğine yönelik gelen haber akışları da küresel risk iştahını baskılamakta. Nitekim dün Çin’in ABD ile ticaret gerilimi sürecinde yüksek teknolojili tüketici elektroniğinden askeri ekipmanlara kadar birçok alanda kullanılan nadir elementleri misilleme olarak kullanmaya hazır olduğuna ilişkin gelen haber akışıyla borsalarda satış ağırlıklı bir seyir gözlendi.
  • Ticaret gerilimleri sürecinde, Çin tarafından ise dün yeni bir adım geldi. Çinli teknoloji şirketi Huawei, ABD hükümetinin, ülkeye telekomünikasyon ekipmanı satmasına kısıtlama getiren kararının geçici olarak iptal edilmesi için ABD’de mahkemeye başvurdu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise, Çin’e, ülkenin para birimi olan yuanın zayıf tutulmasına dayalı para politikasından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.
  • AB, İtalya’nın, borcundan dolayı disiplin süreciyle karşı karşıya olduğunu doğruladı.
  • AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Brexit için yeni bir müzakerenin söz konusu olmayacağını söyledi. Sert Brexit yanlısı olan Nigel Farage’ın Brexit Partisi’nin AB Parlamentosu seçimlerinde en yüksek oyu alması ve buna karşın, iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin sadece %9 oy alabilmiş olması, anlaşmasız Brexit riskini artırırken, İngiltere’de yeni bir erken genel seçim beklentilerini de kuvvetlendirmekte.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de yılın ilk çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme verisi açıklanacak. ABD ekonomisi bu yılın birinci çeyreğine %3,2 büyümeyle güçlü bir başlangıç yapmıştı. Büyümenin %3,2 seviyesinden %3,1 seviyesine revize edilmesi beklenmekte. Geçen yılın ikinci çeyreğinde çeyreklik bazda büyüme %4,2 seviyesine ulaşmasının ardından, düşüşe geçerek, üçüncü çeyrekte %3,4 ve dördüncü çeyrekte ise %2,2 seviyelerine kadar gerilemişti. Ayrıca TSİ 15.30’da ABD’de yılın ilk çeyreğine ilişkin kişisel tüketim verisi açıklanacak. TSİ 17’de ABD’de nisan ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi açıklanacak.

Avrupa Merkez Bankası, dün Euro Bölgesi’ne ilişkin Finansal İstikrar Değerlendirme Raporu’nu yayımladı. Raporda, küresel büyüme beklentilerine yönelik belirsizliklerin finansal piyasalarda yüksek dalgalanmalara yol açtığı belirtilerek, “Beklenenden daha zayıf bir büyüme ve ticari ihtilafların olası artışı, varlık fiyatlarındaki düşüşü tetikleyebilir.” uyarısında bulunuldu.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akenerji (AKENR, Nötr): Akenerji’de Akkök Grubu ile ortak olan Çek enerji devi ČEZ, Türkiye pazarından çekilmeye hazırlanıyor. Bu arada, Akenerji finansal borçlarının uzun vadeye yayılması için kreditörleriyle görüşmelerini sürdürüyor. Çekya Enerji Dağıtım Şirketi ČEZ’in CEO’su Daniel Benes, ülke içi çalışmalarına yoğunlaşmak amacıyla Bulgaristan, Romanya, Türkiye ve Polonya’dan çıkmayı planladıklarını söyledi. Enerji Günlüğü’nün Çek medyasından derlediği bilgilere göre Bulgaristan’dan önümüzdeki bir kaç yıl içinde çıkacaklarını kaydeden Benes, iki kömür yakıtlı elektrik santrallerinin bulunduğu Polonya’da da karbondioksit emisyonunu azaltmak için bu santralleri satmayı düşündüklerini kaydetti. Kaynak: Dünya

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Toplam muhammen bedeli KDV Dahil 25,4mn TL (KDV Hariç 23,6mn TL) olan Şirket bünyesindeki 16 adet bağımsız bölüm 20.06.2019 tarihinde Niğde Emlak Konutları Satış Ofisinde açık artırma usulü ile satışa sunulacaktır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Banka, tasfiye hesaplarında izlenen, 31.03.2019 tarihi itibarıyla donuk alacak tutar toplamı 298,3mn TL tahsili gecikmiş alacağın, toplam 22,7mn TL bedelle satılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

İttifak Holding (ITTFH, Nötr): Bankalar ile başlatılan yapılandırma çalışmaları neticesinde kısa vadeli borçların uzun vadeye getirilmesi amacı ile 22.05.2019 tarihli özel durum açıklamasının devamı olarak 13.020.000 TL tutarlı banka kredileri 12 ay ödemesiz dönem toplam 60 ay vadeli olarak yapılandırılmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Sanayi: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kamu alımlarında yerli ürünlere yüzde 15 fiyat avantajı sağlanması yönündeki mevzuatın daha da güçlendirileceğini, alım yapan kuruluşlar tarafından hali hazırdaki mevzuatta belirtilen düzenlemenin yeterli etkiyi göstermediğini söyledi. Mustafa Varank, kamudaki ana sıkıntılardan birinin de mal alımlarında şartnameler yoluyla ürün işaret etmenin devam etmesi olduğuna dikkat çekti. Kaynak: Dünya

Perakende: Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) ile Nielsen tarafından hazırlanan TAMPF-Nielsen Perakende Endeksi Mart 2019 verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde perakende sektörünün enflasyondan arındırılmamış toplam cirosu yüzde 24 arttı. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket, 29.05.2019 tarihinde Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan “36 ay süreli SBSY ve PACS Sistemi Hizmet Alımı” ihalesine katılmıştır. Yapılan İhaleye 3 (Üç) şirket iştirak etmiş olup 1,1mn TL ile en uygun teklifi firma vermiştir.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinden %24,02 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı 72,9 milyar TL fonlarken, bunun 72 milyar TL’lik kısmı haftalık repo ihalesinden karşılandı. Geri kalan 880 milyon TL ise koridorun üst bandından sağlandı.

ABD 10 yıllıkların faizi, 2017 yılındaki seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor. Dün %2,21 seviyesine kadar gevşeyen ABD 10 yıllıkların faizi, bugün sabah saatlerinde %2,26’larda. Küresel ticaret savaşı ve küresel büyümenin yavaşlaması, riskli varlıklara yönelik iştahı azaltarak tahvil talebini destekliyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinin kısa ve orta vadeli tarafında sınırlı düşüş ve uzun vadeli tarafında ise yatay seyir gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 20 baz puanlık kısmi düşüşle %25,74 seviyesine gerilerken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi 2 baz puanlık sınırlı düşüşle %22,03 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise dün değişmeyerek %19,66 seviyesinde yatay seyretti.  Hazine ve Maliye Bakanlığı dün 31 Mayıs valörlü, 29 Mayıs 2020 itfa tarihli 1 milyar euro tutarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin