Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (3.08.2022)

SABAH STRATEJİSİ

Dün Tayvan üzerinden ABD – Çin gerginliği küresel piyasalar üzerinde baskı yaparken, Fed üyelerinin de şahin tonda açıklamalar yaptığı günde borsa endeksleri günü eksi bölgede tamamladı. Bu sabah ise borsalarda dengelenme çabası var. Asya’da ana endeksler artıda seyrediyor. ABD vadelileri de hafif alıcılı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinde çatışma gibi kötümser senaryonun şu aşamada gerçekleşmemesi borsalardaki toparlanmaya yardımcı olduğu söylenebilir. Jeopolitik taraftaki haber akışı şu aşamada yakından izlenecekken, bugün küresel çapta açıklanacak temmuz ayı hizmet PMI verileri de oynaklık yaratabilir. Yurtiçi tarafta ise temmuz ayı enflasyon verisi izlenecek. Yıllık enflasyonun %80’ni aşması bekleniyor. Yurtdışı piyasalardaki görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksinin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını ve enflasyon verisi ile birlikte olası alımlarını bir miktar daha artırmasını bekliyoruz. Sonrasında ise küresel piyasalara paralel hareketler görülebilir.

MAKROEKONOMİ

ABD tarafında, haziran ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı, 11,3 milyondan 10,7 milyona gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetti ve son dokuz ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Veri, emek talebinin artışında kısmi yavaşlamaya işaret etti. İşlerinden istifa edenlerin sayısı ise 4,27 milyondan 4,24 milyona hafif gerilemekle birlikte tarihi yüksek seviyeye yakın gerçekleşti, ancak işlerinden istifa edenlerin sayısında son iki ayda gözlenen kısmi gerileme iş değiştirme imkanlarının kısmi zayıfladığını gösterdi.

Ayrıca yurt içinde Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayınlanan verilere göre otomotiv sektörü satışları mayıs ve haziran ayındaki aylık artışlar ardından temmuz ayında %35,3 oranında düşüş kaydetti, temmuz ayında tatil nedeniyle iş günü kayıpları olduğuna da dikkat çekmek gerekir.

  • Temmuz ayında toplam otomotiv sektörü satışlarındaki aylık düşüşte, yerli üretim taşıt satışlarında (%36,1 düşüş) ve ithal taşıt satışlarında (%34,5 düşüş) benzer oranlardaki düşüşler etkili oldu.
  • Öte yandan, bu yıl temmuz ayında toplam taşıt satışlarının 52.206 adet ile temmuz ayları ortalamasının (56.532 adet) altında kaldığı gözlenmekte. Özellikle ithal taşıt satışlarının 27.361 adet ile temmuz ayları ortalamasının (35.269 adet) belirgin altında kaldığı gözlenmekte.

Yurt dışında bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.45’te temmuz ayına ilişkin S&P Global nihai hizmet PMI verisi takip edilecek. Temmuzda hizmet öncü PMI, 52,7’den 47’ye sert şekilde gerileyerek daralma bölgesine geçmiş ve hizmet sektöründe Mayıs 2020’den bu yana görülen en keskin daralmaya işaret etmişti.

Ayrıca ABD’de TSİ 17’de temmuz ayına ilişkin ISM imalat dışı PMI endeksi açıklanacak. Endeksin, temmuz ayında aşağı yönlü baskı altında kalması ancak zayıflayarak da olsa büyüme bölgesindeki seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Bunun yanında, ABD’de TSİ 15.30’da haziran ayı dayanıklı mal siparişleri nihai verisi takip edilecek. Öte yandan, ABD’de TSİ 17’de üretimin görünümüne ilişkin sinyal verecek olan verilerden haziran ayı fabrika siparişleri verisi takip edilecek. Fabrika siparişlerinin, mayısta aylık %1,6 oranında güçlü artışın ardından haziran ayında %1,1 artış kaydederek imalat PMI verilerinin de teyit ettiği üzere üretim artışı hızında yavaşlamaya işaret etmesi beklenmekte.

Avrupa genelinde ise bugün S&P Global temmuz ayına ilişkin nihai hizmet PMI verileri takip edilecek. Temmuz ayında bölge genelinde hizmet PMI’lar beklentilerin üzerinde düşüşlerle Almanya’da daralma bölgesine geçmişti, ancak diğer bölgelerde ise büyüme bölgesindeki seyirlerini sürdürmüştü.

Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde TSİ 12’de iç talebin seyrine ilişkin olarak haziran ayı perakende satışlar verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde haziran ayında perakende satışların aylık bazda artış hızının, artan enflasyonist baskıların tüketici harcamaları üzerindeki olumsuz etkisiyle %0,2’den %0’a yavaşlayarak durağan seyretmesi bekleniyor.

Ayrıca Euro Bölgesi’nde TSİ 12’de haziran ayı ÜFE verisi açıklanacak. Bölgede mayıs ayında ÜFE’nin artış hızı aylık %1,2’den %0,7’ye gerilerken, yıllık bazda %37,2’den %36,3’e gerilemesine rağmen yüksek seviyelerini korumuştu.

Öte yandan, OPEC+ Grubu toplantısı takip edilecek. Biden’ın Suudi Arabistan’a daha fazla petrol üretme çağrısında bulunmasının ardından üyelerin, eylül ayına ilişkin üretim politikasını görüşecekleri toplantıda, üretimin sabit tutulması veya çok az artırılması bekleniyor. OPEC+ Grubu, son toplantısında üretim artışı hedeflerini değiştirmemişti.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da TÜİK tarafından temmuz ayı TÜFE ve ÜFE verileri yayınlanacak. Haziran ayında TÜFE, Bloomberg piyasa beklentisi olan %5,7 seviyesinin altında aylık %4,95 artmıştı, yıllık bazda %73,5’ten %78,62’ye yükselmişti. ÜFE ise haziran ayında aylık %6,77 artışla önceki aya göre artış hızını nispeten yavaşlatmıştı ve yıllık bazda %132,16’dan %138,31’e yükselmişti. ÜFE’deki yükselişin sürmesi TÜFE üzerindeki maliyet baskısının hız kesmeden devam ettiğine işaret etmekteydi. Bloomberg Anketi’ne göre temmuzda TÜFE’nin, aylık medyan %2,61 seviyesinde gerçekleşmesi ve yıllık bazda medyan %80,24 seviyesine yükselmesi, Foreks Anketi’ne göre ise TÜFE’nin, aylık medyan %3 seviyesinde artması ve yıllık bazda medyan %81,30 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Geçen hafta TCMB tarafından yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nda, TCMB’nin enflasyon tahmin patikası, ekim ayında enflasyonda tepe noktanın yıllık %80-90 bandında bir düzeyle görülebileceğine işaret etmekteydi.

  • Bunun yanında, enflasyon verisi öncesi İTO enflasyonunda temmuzda aylık %4,1 artış görüldü. Temmuzda aylık bazda en yüksek artış, sağlık ve kişisel bakım grubunda (%17,3) gözlenirken, onu ev eşyası (%7,7), gıda (%4,8), kültür eğitim ve eğlence (%4,4), giyim (%2,6), konut (%2,2) takip etti. Öte yandan, aylık bazda artış hızı yavaşlama kaydeden harcama grupları ise, konut (%5,1’den %2,2’ye) ve kültür eğitim ve eğlence (%4,6’dan %4,4’e) oldu. Temmuzda aylık bazda düşüş kaydeden tek harcama grubu ise ulaştırma ve haberleşme (-%4,55) oldu.

ŞİRKET HABERLERİ

Şişe Cam (SISE, Pozitif): Şişe Cam’ın 2Ç2022’deki ana ortaklık net dönem karı 5.379mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 1.395mn TL ana ortaklık net dönem açıklanmıştı. Piyasanın 2Ç22’deki ortalama kar beklentisi ise 3.964mn TL idi. Şişe Cam’ın satış gelirleri 2Ç2022’de 23.258mn TL gerçekleşerek (Beklenti: 22.969mn TL) yıllık %228 oranında büyüme kaydederken, brüt kar %235,8 oranında artış kaydetmiş ve 8.739mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 0,9 puan artarak %37,8 olarak gerçekleşmiştir. Faaliyet giderleri %232,5 oranında artarak 4.184mn TL’ye çıkan Şirket’in FAVÖK’ü ise 5.637mn TL (Beklenti 5.267mn TL) gerçekleşerek yıllık %203,8 oranında artış kaydetmiştir. FAVÖK marjı da %24,2 olmuştur. Geçen yılın ikinci çeyreğinde FAVÖK marjı %26,2 idi. Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 360,3mn TL yatırım faaliyetlerinden net gelir kaydederken, net finansman geliri de 224,8mn TL olmuştur. Ek olarak, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 301,4mn TL gelir yazılmıştır.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket’in 1Y22’deki ana ortaklık net dönem karı ise 8.955mn TL’ye yükselmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 2.743mn TL ana ortaklık karı yazılmıştı.

Arçelik (ARLCK, Nötr): Şirket, pay geri alım işlemleri kapsamında 02.08.2022 tarihinde 64,70 TL – 65,90 TL fiyat aralığından (ortalama 65,5 TL) 150.000 adet pay geri almış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 68.446.288 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %10,1293)

İş GYO (ISGYO, Sınırlı Negatif): Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr) İş GYO payları ile ilgili olarak 20,06-20,70 TL fiyat aralığından 500.000 nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirdi. Bu işlemle Şirketin İŞGYO sermayesindeki payları %7,06 oldu. Diğer yandan, Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr) da İş GYO payları ile ilgili olarak 20,22-20,86 TL fiyat aralığından 577.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirdi. Bu işlemle birlikte İş GYO sermayesindeki Anadolu Sigorta payları %4,3 oldu.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Şirket pay başına 20,60 – 20,88 fiyat aralığından toplam 600.000 nominal değerli pay geri alımı yapmıştır. 02.08.2022 tarihinden itibaren geri alınan payların nominal değeri 59mn TL olup, sermayeye oranı ise %2,8898’e ulaştı.

SEKTÖR HABERLERİ

Demir-Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi yılın ilk yarısında %4,6 azaldı. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, “Neredeyse hurda fiyatlarına yakın fiyatlarla gerçekleştirilen Rusya’dan kütük ithalatının yılın ilk çeyreğine kıyasla ikinci çeyrekte 5 misli artış göstermesi, çelik sektörümüzü olumsuz yönde etkilemiştir” diye konuştu. (Kaynak: AA)

Otomotiv: Otomobil ve hafif ticari araç satışları geçen ay yüzde 9,1 artışla 52 bin 206 oldu. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları, Ocak-Temmuz 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 azalarak 410 bin 110 adet olarak gerçekleşti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

ARD Bilişim (ARDYZ): 7 ülkeden 17 firmayla yapılacak proje ile ilgili şirket kendi iş yükümlülüğü kapsamında yapacağı AR-GE çalışmaları için 1,35mn TL tutarında konsorsiyumdan pay alımı adına TÜBİTAK ile sözleşme imzaladı.

Desa Deri(DESA): Şirket lüks segmente hitap eden dünya markaları ile olan ilişkisini geliştirmek için İtalya’da üretim tesisi kurulması için kira sözleşmesi imzalamıştır.

Işıklar Enerji (IEYHO): Şirketin bağlı ortaklığı Işıklar Ambalaj Pazarlama A.Ş.’nin Konya’da bulunan fabrika arazisi üzerinde Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santrali (GES) kurulumu için Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ)’a yaptığı müracaatın teknik değerlendirmesi olumlu sonuçlanmış ve 912,6 kWp/875 kWe kurulu gücünde GES yapımı için bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu aldığı açıklanmıştır. Şirket, söz konusu GES’in kurularak devreye alınması sonrasında, Işıklar Ambalaj Üretim Tesisleri’nin yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık % 55’i oranında, 1.500.000 kWh’lik kısmının yenilenebilir enerji türü olan güneş enerjisi ile karşılanmasını öngörmektedir.

Lüks Kadife (LUKSK): Şirketin yönetim kurulu sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamında, faaliyetlerin enerji tasarrufu, verimlilik, maliyet şartlarını olumlu yönde etkileyeceği düşünülen buhar jeneratörü yatırımı yapma kararı almıştır, buhar jeneratörü yatırımı iki faz şeklinde tamamlanacak şekilde olacaktır. Birinci fazın tamamlanmasını takiben yatırımın ikinci fazına başlayacaktır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 39 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 383 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,57 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,51-%2,77 bandında hareketin ardından %2,75 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 45 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 5 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!