Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.08.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Kırılganlığın devam ettiği ortamda bu sabah küresel borsalarda hafif satıcılı bir görüntü hakim. Altın ise talep görmeye devam ederken, ABD on yıllık tahvil faizi %1,45 seviyesinde. Temkinli mod devam etse de, ticaret gerilimi ile daha az haber akışı piyasalardaki gerginliği azalttığı söylenebilir. Dün ABD borsaları günü artıda kapatırlarken, bu sabah vadelilerdeki kayıplar azalıyor. Diğer yandan, ticaret gerginliği ile geçen ağustos ayının ardından eylül ayında toplanacak merkez bankalarından beklentiler güvercin kalmaya devam ediyor. Piyasa da dikkatlerini yavaş yavaş buraya çevirebilir. Altın ve tahviller ile birlikte dün ABD borsalarına gelen talep, kısmen de olsa bununla ilişkilendirilebilir. Kısacası, ağustos ayı biterken ticaret savaşları ile ilgili daha az haber akışı piyasaların eylüle odaklanmasını sağlayabilir ve bu da en azından zayıf risk iştahının derinleşmesini engelleyebilir. Yurtiçinde ise TCMB’den faiz indirim beklentileri devam ederken, Kurda geri çekilmeler şu aşamada sınırlı kalıyor. Öte taraftan, faiz indirimi ve potansiyel indirimler bankalar için olumluyken, üçüncü çeyrekte swap maliyetlerinin de azalmasıyla banka bilançolarında toparlama bekleniyor. Bu kapsamda da, özellikle kamu bankaları öncülüğünde endeks 94bin – 95bin bölgesinde tutunmaya devam edebilir. Bugün de endeksin güne yataya yakın hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını beklerken, dün 95bin civarındaki destekten tekrar alımların görülmesi piyasaya bir miktar moral olabilir. ABD vadelilerdeki kayıpların da azalmasıyla endeksin gün içerisinde hafif alıcılı bir görüntü sergileyebileceğini tahmin ediyoruz.

MAKROEKONOMİ

Küresel piyasalarda ABD-Çin ticaret savaşına yönelik gelişmeler, İtalya’da azalan siyasi belirsizlik ve anlaşmasız Brexit’e dair artan endişeler takip edilirken; güvenli liman talebiyle bazı gelişmiş ülke tahvil faizleri de rekor düşük seviyelerini tazeliyor. USD/TL kuru ise 5,80 seviyesinin etrafında dalgalanmaya devam ediyor. Bugün yurtiçinde temmuz ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi ve yabancı turist sayısı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 3 aylık iç borçlanma stratejisi açıklanacak. Yurtdışında Almanya TÜFE ve ABD büyüme verisinin revizesi öne çıkıyor.

-ABD’nin ticarette korumacılık faaliyetlerindeki belirsizlik piyasaları temkinli moda itse de dün ABD borsalarının petrol fiyatlarındaki yükselişten destek alan enerji hisseleri sayesinde artıda kapattığını gözlemledik. Asya borsalarında ise bugün hafif satıcılı bir görünüm mevcut.

-İtalya’da Demokrat Parti Başkanı, 5 Yıldız Hareketi ile görüşmeleri sonrasında Conte’nin Başbakan olmasını destekleyeceklerini belirtti. İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella’nın, istifa eden Başbakan Conte’ye hükümeti kurması için bir hafta süre tanıyacağına yönelik yetkililerden gelen açıklamalar sonrasında, İtalya’da politik belirsizlik azaldı.

-İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, İngiltere Kraliçesinden parlamentonun ara vermesini isteyeceğini söylemesi ardından Kraliçe 2. Elizabeth, İngiliz Parlamentosu’nun 12 Eylül-14 Ekim arasında çalışmalara ara vermesini onayladı. Böyle bir ara verilmesi anlaşmasız bir Brexit’e karşı çıkan milletvekillerine bunu engellemeleri için sadece iki hafta imkan tanıyor.

Dün İsrail Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek %0,25 seviyesinde bıraktı. Bununla birlikte banka, kademeli faiz artırım yanlısı tutumundan vazgeçerek genişleyici Merkez Bankaları arasına katılabileceğine dair ışık yaktı. İzlanda Merkez Bankası da, politika faiz oranını 25 baz puan indirerek %3,5’e çekti. Banka son iki toplantısında faizi toplam 75 baz puan indirdi.

Yurtiçinde ekonomik güven endeksi temmuz ayında 80,7 iken, ağustos ayında %7,9 oranında artarak bir yılın en yüksek seviyesi olan 87,1 düzeyine çıktı. İnşaat sektörü güven endeksi zayıflığını sürdürse de endekslerde genel olarak ılımlı bir toparlanma dikkat çekiyor. Ağustos ayında Tüketici Güven Endeksi 56,5’dan 58,3’e, reel kesim güven endeksi 96,6’dan 102,1’e, hizmet sektörü güven endeksi 83,5’den 89,1’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi 90,4’den 95’e ve inşaat sektörü güven endeksi ise 52,4’den 55,5’e yükseldi.

Bugün,

-TSİ 15’de açıklanacak Almanya ağustos ayına ilişkin öncü TÜFE verisinin yıllık %1,5 düzeyinde gerçekleşmesi beklenmekte. TSİ 12’de ağustos ayına ilişkin Euro Bölgesi Ekonomik Güven Endeksi verisi açıklanacak. Endeks, temmuzda 102,7 ile Mart 2016’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

-TSİ 15.30’da ise ABD’de yılın ikinci çeyreğine ilişkin çeyreklik bazda yıllıklandırılmış GSYH büyüme verisinin ikinci tahmini açıklanacak. ABD ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde %3,1 oranında büyüme sergilemişti. Bu yılın ikinci çeyreğindeki ilk tahmine göre ise, ABD ekonomisinin büyüme oranı %2,1 seviyesine gerilemişti. İkinci tahmine göre ise, bu yılın ikinci çeyreğinde büyüme oranının %2 seviyesine gerilemesi beklenmekte. Son olarak TSİ 17’de temmuz ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi de takip edilecek.

Yurtiçinde ise;

-TSİ 10’da temmuz ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi açıklanacak. Öncü verilere göre temmuz ayında dış ticaret açığı %47,5 azalarak 3,15 milyar dolar gerçekleşmişti. Haziran ayında bayram tatili nedeniyle ihracatta azalış gözlenmişti. Temmuz ayında ihracatın yıllık %8,5 seviyelerinde artış kaydederek haziran ayındaki düşüşü kısmen telafi etmesi bekleniyor.

-TSİ 11’de ise temmuz ayına ilişkin yabancı turist sayısı verisi açıklanacak. Türkiye’ye haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18 artışla 5 milyon 318 bin yabancı ziyaretçi geldi. Buna göre, ilk 6 aylık süreçte bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,2 artış oranı yakalandı ve 18,07 milyon yabancı ziyaretçi ağırlandı.

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Nötr): Banka ile Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANKSİS) arasında yapılacak 18’inci Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini başlatmak amacıyla taraf sendikaca sözleşme taslağı yasal prosedür gereğince Genel Müdürlüğe sunulmuştur.

Yapı Kredi Banaksı (YKBNK, Sınırlı Negatif): Bloomberg’ün kaynaklara dayandırdığı haberinde UniCredit’in Yapı Kredi’deki dolaylı hissesine doğrudan sahipliğe çevirmek istediği belirtildi. İtalyan banka ile Koç Holding’in ortak girişimi Koç Finansal Hizmetler’in (KFH) Yapı Kredi’de %82 payı bulunuyor. Habere göre UniCredit, Yapı Kredi’de KFH üzerinden dolaylı olarak sahip olduğu %41’lik paya doğrudan sahip olmak istiyor. Kaynaklardan birine göre İtalyan banka için bir seçeneğin halka arza gitmek olabileceği belirtilen haberde görüşmelerin tamamlanmadığı ve herhangi bir işlemle sonuçlanmasının kesin olmadığı ifade edildi. Gün içerisinde çıkan haberle birlikte Banka hissesi dün negatif ayrıştı ve günü de %5,98 oranında değer kaybıyla tamamladı.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, Kudüs Elektrik Şirketi ile “güneş enerjisi santrali inşası ve elektrik satışı” konusunda anlaşma imzaladı. Filistin Enerji ve Doğal Kaynaklar Kurumu’nun Batı Şeria’daki binasında düzenlenen imza töreninde Filistin Enerji Kurumu Başkanı Zafir Mulhim, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğundan Muavin Konsolos İhsan Eralp Semerci, Zorlu Enerji Sektör Başkanı İbrahim Sinan Ak ve Kudüs Elektrik Şirketi Genel Müdürü Hişam el-Ömeri hazır bulundu. Filistin Enerji Kurumu Başkanı Mulhim, imza töreninde yaptığı açıklamada, güneş enerjisi santralinin Eriha ve El-Eğvar’da (Ürdün Vadisi) inşa edileceğini ve 1,8 megavat elektrik üretim kapasitesine sahip olacağını söyledi. Mulhim, anlaşmayla, İsrail’in elektrik akımını azaltması gibi Filistin tarafına uyguladığı yaptırımlardan kaçınmak için enerji kaynaklarını çeşitlendirmeyi hedeflediklerini belirtti. Muavin Konsolos Semerci de anlaşmanın iki taraf arasında farklı alanlarda gerçek işbirliği ve ortaklık kurmayı teşvik edeceğini bildirdi. Filistin yönetimi, elektrik ihtiyacının yüzde 90’ını İsrail’den karşılarken geriye kalan kısmını ise Ürdün, Mısır ve yerel üretimden temin ediyor.

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Türkiye’de lisanssız güneş santrallerinde elektrik üretiminin yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %23,8 arttığı bildirildi.

Sigortacılık: HDI Sigorta’nın, hayat dışı sigortacılık alanında faaliyet gösteren ERGO Sigorta’yı satın almak üzere başlattığı görüşmeler ve mayıs ayında yaptığı başvuru Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. HDI Sigorta’dan yapılan açıklamaya göre, son satın alma işlemi ile birlikte HDI International, ana pazarlarından biri olarak kabul ettiği Türkiye’deki varlığını güçlendirerek, Türkiye’deki ilk 5 sigorta şirketinden biri olma hedefine bir adım daha yaklaşmış oldu. ERGO’nun da bünyesine katılması sonrasında HDI Sigorta Türkiye’deki hayat dışı sigorta şirketleri sıralamasında 2018 Aralık sonu verilerine göre 11. basamaktan 7. basamağa yükseldi. HDI Grup, 2018 yılı başında da Liberty Sigorta’yı devralmış ve iki şirketin birleşmesi yalnızca 5 ay içerisinde tamamlanmıştı. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Derimod Konfeksiyon (DERIM): Şirketin 5,4mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere 21,6mn TL artırılarak 27mn TL’ye yükseltilmesine ilişkin olarak aldığı 19.07.2019 tarih 28 numaralı Yönetim kurulu kararı, yapılan ilave değerlendirmeler çerçevesinde 28.08.2019 tarihli 31 numaralı Yönetim Kurulu kararıyla revize edilmiştir. Bu çerçevede, Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan payların 2 (iki) iş günü süreyle yeni pay alma hakkı kullanım fiyatından düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa’da oluşacak fiyattan halka arz edilmesine karar verilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %19,58 seviyesinden %19,54 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 48 milyar TL ile 38 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 10 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD’de ters verim eğrisi görüntüsü sürerken bazı gelişmiş ülke tahvil faizleri de rekor düşük seviyelerini tazeliyor.

ABD 10 yıllık tahvillerinin faizi, %1,50 seviyesinin altındaki seyrini sürdürüyor. Sabah saatlerinde 10 yıllıkların faizi %1,46’larda, 2 yıllıklar ise %1,49’larda bulunuyor. ABD 30 yıllık tahvil faizi dün %1,90 ile rekor düşük seviyeye geriledikten sonra bugün %1,93’lerde seyrediyor.

Almanya 10 yıllık tahvilinin faizi de, dün -%0,72 seviyesinin altına sarkarak rekor düşük seviyesini yeniledi. İtalya 10 yıllık tahvilinin faizi, yeni hükümetin kurulacağına ilişkin artan iyimserlikle %1,02 ile rekor düşük seviyeye geriledi.

Yurtiçi tahvil piyasasında, günlük bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 8 baz puanlık düşüşle %16,67, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 60 baz puanlık düşüşle %16,39 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 40 baz puanlık düşüşle %16,38 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN