Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.06.2022)

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD’de beklentilerin altında kalan tüketici güveni verisinin resesyon endişelerini artırmasıyla ABD borsaları günü sert bir düşüşle tamamladı. Nasdaq teknoloji endeksi %3 oranında gerileyerek düşüşe öncülük etti. ABD borsalarındaki satışların bu sabah Asya tarafına da yansıdığını izliyoruz. MSCI Asya Pasifik endeksinde %1,0 – 1,5 arasında geri çekilme gözleniyor. Yurtiçi tarafta ise dün piyasalar kapandıktan sonra Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna yönelik engelleri kaldırdığına dair haber akışı ile akşam kontratı yaklaşık %0,4 oranında yükseliş kaydetti. Dün ulaştırma ve bankacılık öncülüğünde %1,54 oranında değer kaybeden BIST100 endeksi de güne %0,4 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bugün TSİ 18.45’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın NATO Zirvesi’nde görüşmesi var. Görüşme öncesi, BIST100’de – 2.475 destek bölgesi kırılmadıkça – bugün kısmi toparlanma çabası görülebilir.

MAKROEKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, açıklanan son kararların hepsinin geçici olduğunu ve enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını belirtti.

New York Fed Başkanı Williams, gelecek toplantıda 50 veya 75 baz puan faiz artışı tartışılacağını, faiz oranının %3,5-4 aralığında olmasının uygun olacağını, büyümenin bu yıl yavaşlayacağını ancak resesyonun baz senaryosu olmadığını söyledi. Williams, finansal koşulların sıkılaştığını ancak genel ekonominin güçlü olduğunu belirtti.

ECB Başkanı Lagarde, temmuz toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı planını yinelerken, enflasyonun beklentilerden daha hızlı yükselmesi durumunda daha hızlı hareket edeceklerini belirtti. Lagarde, enflasyonist baskıların artma riski olduğunu ve enflasyonun büyümeyi de olumsuz etkilediğini buna karşın pozitif büyüme beklediklerini söyledi. Ayrıca yüksek enflasyonla reel gelirlerin azaldığını ve tasarrufların eridiğini, ayrıca bölgede ücret artışının %4’ün üzerinde bulunduğunu ve bunun da tarihi ortalamanın iki katı düzeyinde olduğunu belirtti.

Ayrıca ECB Yönetim Konseyi Üyesi Kazaks, temmuzda planlandığı şekilde 25 baz puan yerine 50 baz puan faiz artışının incelenmeye değer olduğunu söyledi.

ABD tarafında, haziran ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi, artan enflasyonist baskıların etkisiyle 103,2’ten 98,7’ye gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş sergiledi ve böylece Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Alt endekslere bakıldığında, cari koşullar endeksi, 147,4’ten 147,1’e sınırlı gerilerken, beklentiler endeksi ise 73,7’den 66,4’e sert gerileyerek Mart 2013’ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Raporda beklentilerdeki sert düşüşün, bu yılın ikinci yarısında daha zayıf bir büyümenin yanı sıra yıl sonuna kadar artan durgunluk riskine işaret ettiği belirtilmekte.

Ayrıca ABD’de nisan ayına ilişkin S&P/Case-Shiller 20 kent konut fiyat endeksinin aylık artış hızı %3,1’den %2,3’e yavaşlarken, yıllık artış hızı %21,2’de yatay seyretti. Bununla birlikte, son dönemde Fed’in sıkılaştırma adımlarıyla artan mortgage faizlerinin de etkisiyle konut piyasasının baskı altında kaldığı gözlenmekte, bu ise önümüzdeki dönemde konut fiyatlarını baskılayabilecek bir unsur olabilir.

Diğer yandan, Almanya’da temmuz ayına ilişkin GfK tüketici güveni, Rusya ve Ukrayna krizinin, enflasyona etkisi ve tüketicilerin resesyona yönelik endişeleri nedeniyle -26,2’den -27,4 seviyesine gerileyerek yeni bir rekor düşük seviyeye ulaştı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da yılın birinci çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyümesi nihai verisi ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi nihai verisi takip edilecek. Öncü verilere göre ABD ekonomisinin yılın 1. çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH daralması %1,5 olurken, bu daralma, 2020 yılındaki pandemi kaynaklı durgunluktan bu yana en sert çeyreklik daralma olarak kaydedilmişti. Rusya ve Ukrayna krizinin etkileri, artan enflasyonist baskılar ve devam eden tedarik zinciri sıkıntıları nedeniyle bu yıl genelinde büyümenin yavaşlaması ve geçtiğimiz seneye göre ılımlı seyretmesi beklenmekte. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi ise yıllıklandırılmış çeyreklik bazda %5,2’den %5,1’e hafif aşağı yönlü revize edilmişti, bununla birlikte enflasyonist baskıların devam ettiğine işaret etmişti.

Ayrıca Euro Bölgesi’nde TSİ 12’de haziran ayına ilişkin tüketici güveni nihai verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde tüketici güveni haziran ayında öncü veriye göre, artan enflasyonist baskılar ve satın alma gücünün olumsuz etkilenmesi nedeniyle -21,1’den -23,6’ya gerilemişti ve negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmüştü.

Bunun yanında, Almanya’da TSİ 15’te haziran ayına ilişkin öncü TÜFE verisi açıklanacak. Almanya’da mayıs ayına ilişkin TÜFE, aylık %0,9 artarken, yıllık ise %7,4’ten %7,9’a yükselmişti ve böylece 1974 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Mayısta yıllık bazda bakıldığında, enflasyonda en yüksek artış, Rusya ve Ukrayna krizinin etkisiyle yine enerji ürünleri grubunda (%38,3) görülmüştü.

Ayrıca TSİ 16.30’da Fed Başkanı Powell, ECB Başkanı Lagarde ve BoE Başkanı Bailey’in, ECB Merkez Bankacılığı Forumu’ndaki konuşmaları takip edilecek.

Diğer yandan, TSİ 18.30’da Cleveland Fed Başkanı Mester’in, TSİ 20.05’te St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın, TSİ 11’de ECB Başkanı Yardımcısı Guindos’un ve TSİ 13’te ECB Yönetim Kurulu Üyesi Schnabel’in konuşmaları takip edilecek.

Yurt içinde, TSİ 10’da haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi takip edilecek. Haziran ayında güven endekslerinde inşaat sektörü hariç düşüşler görüldü. Arındırılmış verilere göre baktığımızda haziran ayında hizmet sektörü güven endeksi %1,7 ve perakende ticaret %2,3, reel kesim ise %2,2 gerilerken, inşaat sektörü güven endeksi ise %1,7 artış kaydetti. Tüketici güven endeksi ise enflasyonist görünümün etkisiyle aylık %6,2 oranında düşüşle 63,4’e geriledi ve böylece tarihi düşük seviyesini yeniledi. Hizmet, perakende ticaret, inşaat, reel kesim ve tüketici güven endekslerinin belirli alt endeksleri ile hesaplanan ekonomik güven endeksinin ise 96,7’den 93,5’e gerileyerek iyimserlik eşik seviyesinin altındaki seyrini sürdürdüğünü hesaplamaktayız.

ŞİRKET HABERLERİ

Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Pozitif): Şirket ile Amgen İlaç Ticaret Limited Şirketi (“Amgen”) arasında, Gensenta İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (“Gensenta”) sermayesinin %99.96’sını temsil eden payların Amgen’den 135mn USD karşılığı Türk Lirası bedelle satın alınması amacıyla, 28 Haziran 2022 tarihli bir Hisse Alım-Satım Sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Sigorta (TURSG, Pozitif): Türkiye Sigorta, Şirket paylarının Borsa’dan geri alım işlemlerinin başlatılmasına, Şirket çıkarılmış sermayesinin yaklaşık %3’ünü temsil eden 35mn TL nominal değere sahip 35mn adet paya kadar geri alım yapılmasına, geri alım için ayrılacak fonun, Şirket’in mevcut kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 300mn TL olarak belirlenmesine karar verildiğini duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorin grubunda 2,50 TL fiyat indirimi gerçekleşti.

Sermaye Piyasaları: TSPB verilerine göre, geçen yılın mayıs sonunda 405,3 milyar TL olan yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları, bir yılda yaklaşık %90 artarak bu yılın mayıs sonu itibarıyla 760,7 milyar TL’ye çıktı. Bu tutarın 368,1 milyar TL’si kurumsal yatırımcılar ve tüzel kişilere, 392,6 milyar TL’si de bireysel yatırımcılara ait oldu. Yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarında bu yılın ilk beş ayındaki artış ise %45 (236 milyar TL) olarak kayıtlara geçti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alkim Kağıt Sanayi (ALKA): Şirket tarafından, Almanya’nın Köln şehrindeki Zanders Abwicklung GmbH fabrikasında bulunan ve özellikle yüksek gramaj üretim yapabilen ikinci el 125.000 ton/yıl kapasiteli kağıt makinesi ve ekipmanları ile tamamlayıcı inşaat, ithal-yerli makine ve ekipmanları ve modernizasyonu için yaklaşık 21mn EUR yatırım yapılmasına karar verilmiştir.

Kurulu mevcut fabrika ile kurulacak yeni üretim tesisinin toplam kapasite üretim gramajına bağlı olarak 225.000 ton/yıl’a çıkabileceği, teşvik belgesi yasal prosedürleri sonrası yaklaşık 2 yılda tamamlanmasının planlandığı, yatırımın yaklaşık 10mn EUR tutarı öz kaynaklardan, kalan 11mn EUR veya karşılığı diğer para birimlerinin ise ihtiyaç hallerinde kredi kullanarak tamamlanacağı açıklanmıştır.

Boğaziçi Beton (BOBET): İstanbul Ayazağa’da yer alan İnvestVadi Konut projesi için İnvest Eba İnşaat Yapı A.Ş. ile hazır beton tedariki için sözleşme imzalanmıştır. Projede yaklaşık 100mnTL tutarında (proje kapsamında tutar değişkenlik gösterebilir) hazır beton tedarik işi olacaktır.

Girişim Elektirk Sanayi (GESAN): Şirket ve bağlı ortaklığı Europower Enerji, faaliyet gösterdiği ve Çatı GES bulunmayan tüm tesislerine Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali yapılması kararı vermiştir. Bu karar ile mevcut kurulu 1,1 MW’lık GES gücünün 10 MW’a çıkartılmasının hedeflendiği açıklanmıştır.

Kalekim (KLKIM): Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde kuru harç ilave hattı kuruluş işlemleri tamamlanmış ve deneme üretimi süreci de başarıyla gerçekleştirilmiş olup, bu yatırım neticesinde, Mardin fabrikasının 90.000 ton olan kapasitesi 220.000 tona yükseltilmiştir.

Kontrolmatik (KONTR): %100 bağlı ortaklığı Kontrolmatik Technologies Inc. 06/28/2022 tarihinde ABD’nin enerji depolama sistem entegratorü arasında bulunan Powin LLC ile lithium-ion pil alımına yönelik çerçeve alım anlaşması (Offtake Agreement) imzalamıştır. İmzalanan anlaşma uyarınca Powin LLC, Kontrolmatik Technologies Inc.’den ABD üretimi lityum demir fosfat (LFP) teknolojisi ile üretilecek 280 Ah 3.2 V batarya hücresi satın alacaktır. Alım 2024’ün ikinci yarısından başlayarak 2028 sonuna kadar 5 sene içerisinde toplam 7.5 GWh, olarak gerçekleşecektir.

Mercan Kimya (MERCN): Şirkete. ait ‘Kocaeli-Gebze’de Mercan Kimya tarafından yapılması planlanan Hammadde Üretim Tesisi projesi ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği’ne sunulan Proje Tanıtım Dosyası doğrultusunda ÇED süreci başlatılmıştır.

Ral Yatırım Holding (RALYH): Şirketin Bağlı Ortaklarından Ral Enerji A.Ş., T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA GES-4) kapsamında düzenlenen ”Şanlıurfa İli Viranşehir İlçesi sınırları içerisinde VİRANŞEHİR-4 (50 MWe) ve VİRANŞEHİR-9 (50 MWe) Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisi Yarışmasının 2 oturumuna katılmış ve 52,5 Kuruş/kWh bedel ile 49,0 Kuruş/kWh bedel teklif vererek yarışmaları kazanmıştır.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirketin portföyünde yer alan Kocaeli’nde bulunan 6.433,40m2 arsa üzerindeki 8.906m2 deponun 2.750m2‘lik depolama alanı “ETT Lojistik Ticaret Ltd.Şti.”ye 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Şirket, kiraya verilen depodan 1 senede yaklaşık 4,3mn TL+KDV gelir elde edeceğini açıklamıştır.

Trabzonspor (TSPOR): Şirket ile Vestel Şirketler Grubu arasında “Forma Göğüs Sponsorluğu” konusunda 2022-2023 sezonundan başlamak üzere 3 (Üç) yıllık anlaşma sağlanmıştır. Yapılan anlaşma ile Şirket tarafından, forma göğüs sponsorluğu yanında stadyum ve tesisler başta olmak üzere çeşitli reklam alanlarında, reklam ve tanıtım hizmetleri hakkı tanınmıştır. Vestel Şirketler Grubu’nun, Şirkete, forma göğüs sponsorluğu ve diğer reklam ve tanıtım hizmetleri karşılığında 2022-2023 futbol sezonu için yıllık 33mn TL + KDV ödeme yapacağı, sonraki sezonların sponsorluk tutarının ise bir önceki sezondaki tutara TÜFE-ÜFE ortalaması kadar artış ilave edilerek belirleneceği açıklanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 108 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 561 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %3,20 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %3,17-%3,26 bandında hareketin ardından %3,18 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 30 baz puana varan yükselişler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!