Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Güne zayıf risk iştahıyla başlıyoruz. Katalizör: Ticaret geriliminin küresel büyüme endişelerini artırması. Riskten kaçış eğilimiyle birlikte güvenli limanlara talep gelirken, ABD on yıllık tahvil faizi %2,24 ile Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyelere gelmiş durumda. Ayrıca verim eğrisinin tekrar terse döndüğünü gözlemliyoruz. Üç aylık ABD hazine bonosu, on yıllık tahvil faizinin yaklaşık 10 baz puan üzerinde. Diğer yandan, merkez bankalarından piyasa dostu beklentilerin satışların daha şiddetli (Aralık’taki gibi) olmasını engellediği söylenebilir. Örneğin, hisse senedi oynaklık endeksi VIX eşik 20 seviyesinin altında. Sonuç olarak, kırılganlığın devam ettiği ortamda küresel borsalarda görece düşük şiddette baskı devam edebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, bu sabah TL, Gelişmekte Olan Ülke kurlarıyla birlikte yatay bir görüntü sergiliyor. Dün aylık ortalamasını ve kısa vadeli yükseliş trendini kıran Dolar /TL’de teknik olarak aşağı yönlü riskler artmış durumda. Halihazırda bir aylık zımni oynaklık da bunu destekliyor. Kurda önemli direnç 6,06/07 bölgesinde. Bu direnç bölgesinin altında 6,0 seviyesinin altına tekrar bir kayma yaşanabilir. Zayıf risk ortamına rağmen, kurdaki eğilim nedeniyle dün pozitif ayrışan BIST100’ün güne yataya yakın hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabileceğini düşünüyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

ABD ve İngiltere’de yatırımcıların dün tatilden dönmesiyle birlikte küresel tahvil faizlerinin gevşediği ve tahvil piyasasının ralli havasına büründüğü bununla birlikte borsalardaki satış baskısının belirginleştiğini görüyoruz. Bugün de aynı eğilimin devam ettiğini görüyoruz. Ticaret gerilimi, İtalya gerginliği, Avusturya’daki siyasi kriz, Yunanistan’daki erken seçim ve Avrupa’da Brexit süreci yönelik artan belirsizlikler gibi birçok etmen güvenli limanlara yönelmeyi artırırken ABD 10 yıllıkların faizini Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyelere %2,24’lere çekmiş durumda. Bununla birlikte TL varlıkların emsallerinden pozitif ayrıştığı bir günü geride bıraktık. Dün USD/TL kuru 6 seviyesinin altını test etti. Emeklilik fonlarında hisse senetlerine yatırıma ilişkin düzenleme sonrası BIST-100 endeksi de %1,4 yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı da bugün sabah saatlerinde 70 doların altında 69,5 dolar seviyesinde seyrediyor.

Küresel anlamda satış baskısında etkili olan faktörlere baktığımızda,

  • Avrupa Komisyonu’nun gelecek hafta İtalya’nın borçlarını dizginleyememesi nedeniyle ülkeye 3,5 milyar avro ceza vermeyi düşündüğüne dair haberi,
  • Trump’ın, ülkesinin Çin ile bir ticaret anlaşması yapmaya hazır olmadığını söylemesi ve ABD’nin Çin mallarına gümrük tarifelerini “çok ama çok tutarda ve çok kolaylıkla” yükseltilebileceğini kaydetmesi,
  • ABD’nin ekonomik taleplerinin, Çin’in temel çıkarlarına aykırı olduğunun belirtilmesi,
  • Avusturya’da Başbakanın, parlamentoda yapılan güvensizlik oylamasını kaybederek görevden alınması,
  • Yunanistan’da erken seçimin 7 Temmuz’da yapılmasının planlanması,

Avrupa Komisyonu’nun, İtalya’nın AB kurallarını ihlal eden yükselen borcu ve bütçe açığı seviyelerine yönelik cezalandırıcı adımlar atmaya 5 Haziran’da başlayabileceğine ve yüksek kamu borcundan dolayı İtalya ve Belçika başta olmak üzere bazı AB ülkelerine mektup göndererek açıklama isteyeceğine hazırlandığına yönelik gelen haber akışları gündemde belirleyici oluyor.

Makroekonomik veri takvimi açısından haftanın sakin günlerinden birisindeyiz. Küresel piyasalar yarınki ABD birinci çeyrek büyüme revizesi ile cuma günkü Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesini bekliyor. Yurtiçinde de cuma günü açıklanacak birinci çeyrek büyüme verisi bekleniyor.

Bugün TSİ 17’de ABD’de mayıs ayına ilişkin Richmond Fed İmalat Sanayi Endeksi verisi açıklanacak.

TSİ 17’de Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta. Kanada Merkez Bankası’nın, %1,75 seviyesinde bulunan politika faiz oranını sabit tutması bekleniyor.

Ayrıca TSİ 10.30’da ECB Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch’in ve ECB Yönetim Konseyi Üyesi Bostjan Vasle’nin konuşmaları da piyasaları tarafından dikkatle takip edilecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket mülkiyetindeki muhtelif taşınmazların açık arttırma ihalesi 28 Mayıs 2019 Salı günü gerçekleştirilmiştir. Muhammen Satış Bedeli KDV Dahil 167,1mn TL (KDV Hariç 141,6mn TL) olan 4 adet bağımsız bölüme, ihale sonucu KDV Dahil 167,1mn TL (KDV Hariç 141,6mn TL) üzerinden teklif gelmiştir. Satış işlemleri devam etmektedir.

Hektaş (HEKTS, Sınırlı Pozitif): Şirketin büyüme hedefleri doğrultusunda üretim artışını destekleyen stratejik girişimler çerçevesinde; Şirketin Yönetim Kurulu’nun 28 Mayıs 2019 tarih ve 39 sayılı toplantısında; sermayesine %100 iştirak ettiği FNC Tarım Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin Niğde Bor Üretim Tesisinde, “Kapasite Artırım ve Modernizasyon Projesi”nin uygulamaya geçirilmesine karar verilmiş olup, yapılacak olan yeni yatırım ile; FNC üretim tesisimiz yanındaki 8.000 m2 arazinin birleştirilerek üretim alanın genişletilmesi ve kapalı alanın 11.096 m2 olması, üretim tesisinin kapasitesinin 4,7 kat artırılarak 15.429 ton/yıl seviyesine ulaşması hedeflenmektedir. Yapılacak yatırım ile üretim tesisinin, bitki koruma ürünleri üretim tesisleri arasında kapasite, makine ve donanım, inşaat kalitesi ve ergonomisi olarak örnek olması planlanmakta olup, kapasite ve buna bağlı olarak üretimin artmasıyla birlikte, satış hasılatındaki büyüme istikrarlı bir şekilde devam edecek ve yatırımların tamamlanması ile beraber Şirket paydaşlarına sürdürülebilir değer yaratmada önemli bir kilometre taşını daha gerçekleştirmiş olacaktır.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Banka’nın TL cinsinden, azami 5 yıl vadeli toplam 3 milyar TL nominal değerli borçlanma araçları ihracı gerçekleştirilebilmesi kararı kapsamında SPK ve Borsa İstanbul’a gerekli başvurularda bulunulduğu duyurulmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Sanayi: İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018” araştırması açıklandı. Düzenlenen basın toplantısında İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre, 2018 yılında da en fazla ihracat yapan ilk üç kuruluş otomotiv sektörü firmalarından oluştu. Buna göre 2018 yılında sanayinin zirvesinde 79 milyar TL’lik üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. Listede Ford Otomotiv 31 milyar TL’lik üretimden satışlarıyla ikinciliğini, Toyota Otomotiv de 23,6 milyar TL üretimden satışlarıyla üçüncülüğünü korudu. Kaynak: Dünya

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre; kurucu ortaklar Emir Kaya, Salih Berberoğlu, Recep Kaba, Ahmet Dağlı ve Mustafa Akın tarafından Türkiye’de “Golden Global Yatırım Bankası A.Ş.” unvanlı 150 milyon Türk Lirası sermayeli bir kalkınma ve yatırım bankası kurulmasına izin verilmesine karar verildi. Kaynak: Matriks

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES): Resmi Gazete’de Çarşamba günü yayınlanan karar ile BES devlet katkısı yönetmeliği değiştirildi. Buna göre devlet katkısının en az yüzde 10’u Borsa’ya yatırılacak. Kaynak: Bloomberght

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Jantsa Jant Sanayi (JANTS): Hissesinin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olmak ve yatırımcıları korumak amacıyla azami 7mn TL tutarında şirket payının geri alınmasına karar veren Şirket, dün 25,86-26,04 fiyat aralığından 15.350 adet hisse geri alım işlemi gerçekleşmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MARKA.E payları 29/05/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 12/06/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,01 seviyesinden %24 seviyesine gevşedi. Merkez Bankası piyasanın tamamını %24 seviyesinden 70 milyar TL ile haftalık repo ihalesinden fonladı.

Küresel büyümeye ve Brexit süreci ile İtalya bütçe sorununa dair artan belirsizliklerle birlikte piyasalarda temkinli bir havanın bizimle olduğunu görüyoruz. Bu görüntü altında dolara yönelmenin kısmi arttığı ve ABD hazine tahvillerinin ise yükseldiği görülüyor. Tatilden dönen ABD 10 yıllık tahvil faizi de dün aşağı yönlü bir eğilim sergiledi ve bugün sabah saatlerinde aynı görünümü sürdürüyor ve %2,24 seviyelerinde dalgalanıyor.

TL’deki değerlenme eğilimiyle birlikte tahvil faizlerinde dün sakin bir seyir gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi dün değişmeyerek %25,94 seviyesinde, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de dün değişmeyerek %19,66 seviyesinde yatay seyretti. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 22 baz puanlık sınırlı düşüşle %22,05 seviyesine geriledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, yurt içi piyasada 31 Mayıs valör tarihli euro cinsi sabit kira ödemeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirilecek. Hazine’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 29 Mayıs 2020 itfalı kira sertifikasının dönemsel kira oranı %1,5 olacak. Kira sertifikasında talepler bugün saat 14.00’e kadar toplanacak.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin