Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.08.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret savaşları ve global büyümeye yönelik endişelerin gölgesinde ABD vadelileri bu sabah alıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Asya borsalarında da Çin hariç kısmi yükselişler gözlemleniyor. Ancak, temkinli modun devam ettiği söylenebilir. Verim eğrisi terste kalmaya devam ederken, ABD on yıllık tahvil faizi %1,50’nin altında. Temkinli havaya karşın ABD vadelilerindeki görüntü, dün %1,1 oranında değer kaybeden BIST100’ün güne tepki alımlarıyla başlamasını sağlayabilir. Ancak endeks gün içerisinde yön bulmakta zorlanabilir. Halihazırda görece yüksek seviyelerde bulunan ülke risk primimizde kısmi artış devam ederken, Dolar / TL’de geri çekilmeler sınırlı ve oynaklık da kademeli bir şekilde artıyor. Uluslararası iş yapan bazı şirket hisselerinin küresel resesyon endişeleriyle baskı altında kaldığını ve şirket bazında pozitif sayılabilecek gelişmelere olumlu tepki vermekte zorlandığını izliyoruz. Diğer yandan, yaşanan yükselişlerin ardından kurun şimdilik bir denge bulamaması banka hisseleri üzerinde etkisini gösterdiği söylenebilir.

MAKROEKONOMİ

Küresel hisse senedi borsalarında temkinli iyimserlikle bugün karışık bir seyrin izlendiği gözlenmekte. Ağustos ayının başında Trump, 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe ek vergi getireceğini açıklamıştı, Çin’de misilleme yapıp ek vergiyle karşılık vermişti. Bu ek gümrük tarifeleri ise 1 Eylül’de yürürlüğe girecek. Yatırımcıların dikkati bir yandan da yaklaşan bu tarihte. ABD’de verim eğrisi (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) ters görüntüsünü Mayıs 2007’ten bu yana ki en belirgin haliyle sürdürüyor. ABD 2 yıllık tahvil faizi, %1,52, 10 yıllık tahvil faizi ise %1,48 seviyelerinde. Altın, 6 yılın zirvesine yakın ons başına USD 1.535 seviyelerinde, petrol fiyatları ise %0,7 artıda 59,9 dolar seviyesinde.

  • Bugün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında sakin bir veri gündemine sahibiz.  Almanya’da TSİ 9’da ağustos ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. TSİ 20’de de Richmond Fed Başkanı Tom Barkin’in konuşması bulunuyor.
  • TSİ 10’da yurtiçinde ağustos ayına ilişkin ekonomik güven endeksi açıklanacak. Ekonomik güven endeksi temmuzda bir önceki aya göre %3,3 azalışla 80,7 seviyesine gerilemişti. Ağustos ayında reel kesim güven endeksi, sektörel güven endeksleri ve tüketici güven endeksinin toparlanmasıyla ekonomik güven endeksinin artması beklenmekte.

ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin, karşılıklı getirilen yeni tarifelerle tırmandığı bu dönemde, dün Çin, iç tüketimi artırmayı destekleyecek bir dizi önlem açıkladı.

  • Otomobil alımlarında kısıtlamalarının gevşetilmesi,
  • Yeni enerji araçları ve akıllı ev aletleri alımları için kredi desteği bunlardan birkaçı.

İtalya’da geçen hafta Başbakan Giuseppe Conte’nin istifasını vermesiyle tırmanan hükümet krizine çözüm bulmak için Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından dün başlatılan ikinci tur istişareler bugün de devam edecek. 5 Yıldız Hareketi’nin, Conte’nin başbakan olarak kalmasına yönelik uzlaşma sağlanmadığı sürece görüşmelere devam etmeyeceğini bildirmesinin ardından İtalya’da politik belirsizlik sürüyor.

Dün Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin çeyreklik bazda büyüme verileri açıklandı. Buna göre, OECD bölgesinde bu yılın birinci çeyreğinde %0,6 olarak gerçekleşen büyüme, ikinci çeyrekte %0,5’e geriledi.

Buna göre, bu yılın birinci çeyreğine kıyasla ikinci çeyrekte büyüme oranı ABD’de %0,8’den % 0,5’e, Almanya’da da %0,4’den -%0,1’e ve Fransa’da %0,3’den %0,2’ye geriledi. İtalya’da bu yılın birinci çeyreğinde %0,1 olan büyüme, ikinci çeyrekte %0’a ve İngiltere’de ise büyüme %0,5’den -%0,2’ye düştü.

ŞİRKET HABERLERİ

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Holding, iştiraklerinden Yünsa’da (YUNSA, Nötr) sahip olduğu şirket sermayesinin %57,88’ini temsil eden 16.878.507,00 TL nominal değerli hisselerin tamamının Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş.’ye satışına ilişkin hisse devir anlaşması 27 Ağustos 2019 tarihinde imzalamıştır. Hisse devir anlaşmasına göre, Şirket’in Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de sahip olduğu %57,88 oranındaki hisselerin devir bedeli 69.458.876,54 TL’dir. Hisse devir bedeli pazarlık usulüyle belirlenmiştir. Hisse senetlerinin devri, ilgili mercilerden alınacak izinler sonrası gerçekleştirilecektir.

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): Bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat’ın %40 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Azfen Birge Müessesesi (Azfen), BP Exploration (Caspian Sea) Limited ile imzaladığı sözleşme ile toplam ağırlığı 16.936 ton olacak olan 1 adet offshore platformu, delme modülü, hizmet ve yaşam ünitelerinin yapım ve teslim işlerini üstlenmiştir. İşin yapım süresi, sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren 38 ay olarak öngörülmüştür. Projenin toplam bedeli yaklaşık 486mn USD olup, Azfen şirketindeki ortaklık payı kapsamında Tekfen İnşaat’ın projedeki payı yaklaşık 195mn USD’dir.

Tüpraş (TUPRS, Nötr): Tüpraş’ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma, EURODUAL tipteki 7 hibrit lokomotif için İsviçreli demir yolu araçları üreticisi Stadler ile anlaşmaya vardı. Tüpraş’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş’ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma, İsviçreli demir yolu araçları üreticisi Stadler ile EURODUAL tipteki 7 adet Co’Co’ hibrit lokomotif ve 8 yıllık yedek parça ve tam servis bakımı için anlaşma imzaladı. Stadler’in Türkiye’deki ilk iş birliği olan bu anlaşma çerçevesinde, lokomotiflerin 2021’de teslim edilmesi planlanıyor. Körfez Ulaştırma, bu iş birliğiyle bugüne kadarki en geniş kapsamlı lokomotif alımını gerçekleştirmiş olacak. Güçlü çekiş gücüne ihtiyaç duyulan yüksek eğimli hatlarda hem 25 kV AC elektrikli hem de dizel çalışma modlarını bir araya getirerek yük taşımacılığı hizmetlerinde kullanılacak lokomotifler, aynı zamanda Türkiye’nin “ilk” hibrit lokomotifleri olacak. 2 bin tona kadar akaryakıt yüklü vagonlarını çekmek için kullanılacak yeni EURODUAL tipteki lokomotifler, Körfez Ulaştırma’nın operasyonel verimliliğini de artıracak. Körfez Ulaştırma, 2 yıl önce aldığı yük taşımacılığı lisansıyla TCDD’nin ana hatlarında demir yolu taşımacılığına başlayan, Türkiye’nin “ilk” özel demir yolu işletmecisi konumunda bulunuyor. Kaynak: AA

İttifak Holding (ITTFH, Nötr): Bankalar ile başlatılan yapılandırma çalışmaları neticesinde kısa vadeli borçların uzun vadeye getirilmesi amacı ile Şirketin 22.05.2019 tarihli özel durum açıklamasının devamı olarak 21mn TL tutarlı banka kredileri 12 ay ödemesiz dönem toplam 60 ay vadeli olarak yapılandırılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Ulaştırma: Türkiye genelinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulanacak okul servisi ücretleri tespit edildi. Buna göre İstanbul’da okul servisi ücretlerine %13 zam yapıldı ve en kısa mesafe 243 TL oldu. Kaynak: Bloomberg HT
Ayrıca, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi ücretlerine %25 oranında zam yapıldığını açıkladı. Kaynak: Habertürk

Varlık Fonu: Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesine hareket kazandırmak istediklerini söyledi. Sönmez “Fon da diğer kurumlarımızla birlikte bir ekip olarak bu projeyi nihayetlendirme ve büyütme stratejisi içerisinde. Burada hedefimiz; bu projeyi 2021 yılının sonları ya da 2022’nin başlarında bitirebilmek ve projeye işlerlik kazandırabilmek. Öncelikle bizim yatırımcı olacağımız bir yapı olacak. Nakdi bir katkımız olacak ve sermayedar olacağız” diye konuştu. Kaynak Habertürk

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kafein Yazılım (KFEIN, Nötr): Şirket’in %45 oranında iştiraki olan KTEC Yazılım Teknolojileri Yatırım A.Ş.’nin mevcut 50bin TL tutarındaki sermayesinin 100bin TL nakit artırımla 150bin TL’ye çıkarılmasına, nakit artırıma konu 100bin TL’nin %45 sermaye payı oranı doğrultusunda 45bin TL’sinin şirket tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Doğuş Holding: Doğuş Holding 890mn Dolarlık varlık satışı planlandığı Bloomberg Ht tarafından duyurulmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %19,63 seviyesinden %19,58 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 48,4 milyar TL ile 40 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 8,4 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD’de ters verim eğrisi (kısa vadeli faizlerin, uzun vadeli faizlerden yüksek olması) görüntüsü sürüyor. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün %1,53 seviyesinden işlem görmeye başlarken, şu sıralarda %1,48 seviyelerinde bulunuyor. ABD ve Çin arasında karşılıklı yeni tarifelerle artan ticaret gerilimlerinin, İtalya’da erken seçim belirsizliğinin, İngiltere ile AB arasındaki anlaşmasız Brexit’e yönelik artan endişeler gibi faktörlerle güvenli liman talebi canlı kalmakta ve gelişmiş ülke tahvillerinin faizlerinde aşağı yönlü hareket görülmekte.

Yurtiçi tahvil piyasasında, günlük bazda verim eğrisinin kısa ve uzun vadeli taraflarında düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 26 baz puanlık düşüşle %16,75 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 22 baz puanlık düşüşle %16,78 seviyesine geriledi. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 59 baz puanlık artışla %16,99 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN