Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.06.2022)

SABAH STRATEJİSİ

Küresel piyasalar resesyon teması ve yüksek enflasyon arasında yön bulmaya çalışırken, dün ABD borsaları günü ekside tamamladı. S&P500 endeksindeki değer kaybı %0,3 oldu. ABD borsalarındaki satışlar bu sabah Asya’ya yansısa da gün içerisinde daha stabil olmaya çalışan piyasalar var. ABD vadelileri de yatay. Brent petrol ise tekrar yükselişe geçse de ABD on yıllık tahvil faizi ve Dolar’da net bir yön yok. Nötr sayılabilecek bir risk iştahıyla güne başlayan piyasalarda bugün ABD’de açıklanacak konut rakamları ve Conference Board tüketici güveni verisi izlenecek. Yurtiçi tarafta ise hafta sonu BDDK kararının etkileri izlenirken, dün açılışta 2.483 seviyesine kadar gerileyen BIST100 endeksi bu noktadan gelen alımlarla günü 2.529 seviyesinden kapattı. Ancak endeks günü %0,97 oranında düşüşle tamamladı. Bankacılık endeksi (XBANK) %2,41 değer kaybederek düşüşe öncülük etti. Bugün ise endeksin güne yatay bir görüntüyle başlamasını, gün içerisinde ise hafif baskı altında kalmasını bekliyoruz.

MAKROEKONOMİ

ABD’de dayanıklı mal siparişleri öncü verisi sıkılaşan finansal koşullara ve resesyon beklentileri görünümüne karşın mayıs ayında beklentilerin oldukça üzerinde aylık %0,7 arttı. İşletmelerin yatırım planları için göstergelerden biri olan savunma dışı havacılık hariç sermaye malı siparişleri mayısta aylık %0,5 arttı fakat son yayınlanan haziran ayı öncü PMI verilerinde arz sıkıntıları, yüksek fiyatlar gibi nedenlerle belirgin düşüş görmüştük. Bu açıdan ekonomideki olası yavaşlama ile dayanıklı mal siparişlerinde 3 aydır süren artış trendi bozulabilir.

Ayrıca ABD’de mayıs ayına ilişkin bekleyen konut satışları, düşüş beklentisine karşın aylık %0,7 oranında artış sergiledi ve böylece altı aylık aralıksız düşüşünü sonlandırdı. Yıllık bazda ise bekleyen konut satışlarının düşüş hızı %9,1’den %13,6’ya ulaştı. Bu kapsamda, aylık bazda bekleyen konut satışlarında sınırlı artış olsa da son dönemde ABD’de yükselen konut fiyatları ve Fed’in sıkılaştırma adımlarıyla artan mortgage faizlerinin de etkisiyle konut piyasasının baskı altında kalması bekleniyor.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 17’de haziran ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi takip edilecek. Öncesinde açıklanan Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi haziran ayında yüksek seyreden enerji fiyatları ve enflasyonist baskılarla belirgin geriledi. Bu kapsamda, Conference Board tüketici güveni endeksinin haziran ayında 106,4’ten 100’e gerilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de TSİ 16’da nisan ayına ilişkin S&P/Case-Shiller konut fiyat endeksi verisi açıklanacak.

Diğer yandan, Almanya’da TSİ 9’da temmuz ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi açıklanacak. Almanya’da haziran ayına ilişkin GfK tüketici güveni, Rusya ve Ukrayna krizinin, enflasyon ve tüketici talebi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle -26,5’ten -26 seviyesine hafif yükselmekle birlikte zayıf seyrini sürdürmüştü.

Bunun yanında, TSİ 19.30’da San Francisco Fed Başkanı Daly’nin, TSİ 11’de ECB Başkanı Lagarde’ın ve TSİ 11.30’da ECB Başekonomisti Lane’nin konuşmaları takip edilecek.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 24 Haziran haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 1 milyar USD artışla 102 milyar USD’ye, net uluslararası rezervin 0,5 milyar USD artarak 7,9 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Pozitif): Arçelik, Whirlpool EMEA ile, “IndesitJSC” ve Whirlpool LLC’nin satın alımı için sözleşme imzaladığını duyurdu. Satışa konu iki şirket Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğoliastan’da faaliyet gösteriyor. Satın alım bedeli, kapanış bilançosundaki maddi duran varlıklar, net işletme sermayesi gibi büyüklüklere dayalı olarak belirlenen üst sınırı aşmayacak. Şirketlerin mevcut finansal bilgileri esas alındığında ilgili üst sınır yaklaşık 220mn EUR olarak tahmin ediliyor. Satın alıma konu şirketlerin Lipetsk’de soğutucu ile çamaşır makinası üretimi yapılan toplamda 2,8mn adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2.500 çalışanı bulunuyor. Ayrıca, devralınan şirketler ile birlikte transfer olacak “Stinol” markasına ek olarak, “Indesit”, ve “Hotpoint” grubu markaları da devralınan şirketler tarafından İlgili ülkelerde kullanılacak olup, ilgili sözleşmelerin kapanışta imzalanması öngörülmektedir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Çekmeköy 4. Etap 3. Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, yüklenici Ege Yapı A.Ş. ile 372mn TL + KDV bedelle imzalanmıştır.

Ayrıca Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Çekmeköy 4. Etap 1. Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici Karpem İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. ile 420mn TL + KDV bedelle imzalanmıştır.

Turkcell İletişim Hizmetleri (TCELL, Nötr): Şirket, sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklıklarından Turkcell Finansman A.Ş.’nin %99,96’sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ayrı ayrı %0,01’ine sahip olacağı, bireysel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na başvuruda bulunmuştur. Şirketin 1.000mn TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulacağı ve kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK’ya faaliyet izni başvurusu yapılacağı açıklanmıştır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik uyarınca, bankaların TCMB’den olan döviz alacaklarına sermaye yeterliliği hesaplamasında kredi riskine esas tutar hesaplanırken yüzde sıfır risk ağırlığı uygulanabileceğini açıkladı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Girişim Elektrik Sanayi (GESAN): Şirket, REA Elektrik Üretim Tic. ve San. Ltd. Şti. ile Kayseri’de bulunan Zincirli RES için Hibrit Güneş Enerjisi Santrali yapımı konusunda anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç 4,2mn USD’dir. (Güncel baz USD/TL kuru ile anlaşma bedeli 70,9mn TL’dir.)

Söz konusu projede kullanılacak anahtarlama, konstrüksiyon ve SCADA ürünlerinin, Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.’nin ürünleri olacağı açıklanmıştır.

Özak GYO (OZKGY): Şirket, 27.06.2022 tarihinde, Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen “İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 2. Etap 1. Kısım Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesinin 1. oturumuna Özak GYO olarak katılım gerçekleştirdiğini duyurmuştur.

Ulusoy Un (ULUUN): Şirketin bağlı ortaklığı Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin paylarının Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmesi amacıyla 30.06.2022 tarihli Uluslararası Finansal Tablo Standartları’na göre hazırlanmış finansal tabloların bağımsız denetiminin tamamlanmasını müteakiben halka açıklık oranı, pay ihraç fiyatı, sermaye artırımı/ortak satışı oranı, aracı kurum seçimi vb. gibi konulara bilahare karar verilmek üzere çalışmalara başlanacak olup Sermaye Piyasası Kurulu’na ve ardından diğer kurum ve kuruluşlara başvurulacağı açıklamıştır.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 75 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 569 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %3,13 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %3,12-%3,22 bandında hareketin ardından %3,20 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 65 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 70 baz puana varan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!