Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.11.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Risk iştahındaki iyimserlik bu sabah da devam ediyor. Ticaret savaşlarında önemli bir konu olan fikri mülkiyet hakları ile ilgili Çin’in adım atmaya hazır olduğunun sinyali vermesi, piyasayı destekleyen başlıca katalizör olduğu söylenebilir. Dün Nasdaq endeksi %1,32 oranında prim yaparak yükselişe öncülük etti. Olumlu kapatan ABD borsalarını takiben Asya’da da endeksler bu sabah artıdalar. Her ne kadar ABD vadelileri yatay bir görüntü sergileseler de, Altın, Yen gibi varlıklar baskı altında. Özetle, resesyon endişelerinin de azaldığı ortamda ticaret gelişmeleri ile ilgili olumlu haber akışı küresel piyasaları desteklemeye devam edebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün 108bin bölgesindeki direncinden, S-400’lerle ilgili haber akışı sonrası sert satışlarla karşılaşan endeks günü %1,13 oranında kayıpla 105.382 puandan kapattı. TL de günü ekside kapatırken, ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 8 baz puan artarak 312 puana çıktı. Faizlerde de hafif yükseliş gözlemlendi. Bu sabah da TL’de kısmi baskı devam ederken, BIST100 güne yatay bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD-Çin arasındaki birinci faz ticaret anlaşmasının çok yakın olduğunun Çin hükümetine yakın kaynaklarca belirtilmesi ve ABD’de şirket birleşme haberleri ile birlikte ABD borsaları alıcılı bir şekilde kapandı. Bugün Asya borsalarında da alıcılı seyrin devam ettiği görülüyor. Çin’in, Trump’ın en fazla eleştirdiği konulardan biri olan fikri ve sınai mülkiyet hakları konusunda adım atmaya hazırlandığının gözlenmesi hisseleri desteklemeye devam ediyor.

Yurtiçinde ve yurtdışında veri takvimi açısından sakin bir gündeyiz. TSİ 10’da Almanya Gfk tüketici güven endeksi ve ABD’de TSİ 18’de ekim ayına ilişkin yeni konut satışları, Richmond Fed imalat sanayi endeksi ile TSİ 17’de kasım ayına ilişkin Conference Board tüketici güven endeksi açıklanacak. Fed’in faiz indirimleri ardından gevşeyen mortgage faizleri konut satışlarına da olumlu yansıyor. Ticaret gelişmelerinin gölgesinde rekor seviyelere yakın bulunan ABD borsaları ile sağlıklı istihdam piyasası tüketici güveninin ABD’de iyi görünümünü sürdürmesini sağlıyor. Ayrıca TSİ 21’de Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard’ın konuşması bulunmakta. Yurtiçinde de S-400’e dair gelişmelerin izlenmesiyle kur 5,70-5,75 bandındaki hareketini sürdürüyor.

IFO’nun yayınladığı üst düzey yöneticilerin görüşlerini yansıtan iş dünyası beklentiler endeksi Almanya’da iyileşerek 91,6’dan 92,1 seviyesine yükseldi. Diğer göstergelerden cari durum endeksi ve iş dünyası iklimi endeksleri de hafif yükseldi. Bu durum en azından kısa vadede işletmelerin, Noel alışveriş zamanında iyi bir durumda olabileceğine işaret ediyor. Fakat ihracat odaklı bir ekonomiye sahip olan Almanya’da, ticaret savaşlarının yarattığı belirsizlik, Brexit’in hala netleşmemiş olması ve oto sanayinde yaşanan zorlukların da etkisiyle imalat sektöründeki zorlukların daha aşılamadığı görülüyor. Alman ekonomisi, üçüncü çeyrekte tüketici harcamalarının katkısıyla resesyona girmekten %0,1 büyüme ile kurtulmuştu.

Yurt içi tarafında ise imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) ve reel kesim güven endeksi(RKGE) açıklandı. Kasım ayı RKGE bir önceki aya göre 1,1 puan artarak 102 seviyesinde gerçekleşti. 100 puanın üzerinde olması ekonomik faaliyetlere ilişkin iyimserliği işaret etmekte olup, bileşenler incelendiğinde gelecek 3 aydaki ihracat siparişleri ve gelecek 3 aydaki toplam istihdam miktarı hariç olumlu bir seyir öngörülmektedir.  İmalat sanayi kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0,8 puan artarak %77,2 seviyesinde gerçekleşti. Alt bileşenlere bakıldığında dayanıklı tüketim malları hariç bütün ana bileşenlerde geçen aya göre artış görüldü ve yatırım mallarındaki kapasite kullanım oranında artış öne çıktı.

Beyaz eşya iç satışlarında eylül ayındaki iyileşme eğilimi ekim ayında da devam etti ve iç satışlar %20 artış kaydetti. İhracat ise %5 geriledi. Ocak-ekimde ise iç satışlar %8 düşüşle 4,93 milyon adet olarak gerçekleşti. İhracat ise ocak-ekimde yatay seyirle 15,8 milyon adet oldu.

ŞİRKET HABERLERİ

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): Şirketin 25.11.2019 tarihli yönetim kurulu kararı ile %100 oranında bağlı ortaklığı Çelik Motor Ticaret A.Ş.’nin .11.2019 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Kararı ile onaylanmış olan 32mn TL’lik sermayesinin 352mn TL’ye çıkartılmasına ilişkin olarak, nakden arttırılan 320mn TL’lik tutarın tamamına Şirket tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Çimsa (CIMSA, Nötr): JCR Eurasia Rating, Şirket’in konsolide finansal yapısı ile Mevcut ve Planlanan Tahvil İhraçlarının derecelendirilmesi sürecinde, Çimsa’nın uzun vadeli ulusal notu/görünümünü ‘A+ (Trk)/Stabil’ seviyesinde teyit etmiştir. Uluslararası yabancı ve yerel para notu/görünümünü ise ‘BBB-/Negatif’ olarak belirlemiştir.

İş GYO (ISGYO, Nötr): Şirket, nakit ihtiyaçlarında kullanılmak üzere İş Bankası’ndan (ISCTR, Nötr) 100mn TL tutarında, 1 yıl vadeli nakdi kredi kullanıldığını duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatında bugünden geçerli olmak üzere 8 kuruş indirime gidilecek. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, indirim motorinin pompa fiyatına ortalama 6 kuruş olarak yansıyacak. Kalan 2 kuruşluk kısmı, devreye alınan eşel mobil sistemi kaynaklı ÖTV gelirinin yerine konulmasında kullanılacak. Kaynak: AA

Beyaz Eşya: Beyaz eşya iç satışlarında Eylül ayında başlayan yükseliş ivmesi Ekim’de devam ederken, satışlar %20 artış kaydetti. Ocak-Ekim’de ise %8 düşüşle 4,93mn adet olarak gerçekleşti.  İhracat Ekim’de %5 düşüşle 1,88mn adet, Ocak-Ekim’de ise yatay seyirle 15,8mn adet oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Teknosa (TKNSA, Sınırlı Negatif): Teknosa hissedarlarından Çiğdem Sabancı Bilen, şirkette sahip olduğu yaklaşık 3,23mn TL nominal hissenin Borsa’da satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu. Teknosa’nın ödenmiş sermayesi 110mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre söz konusu hisseler şirket sermayesinde %2,93 paya denk geliyor. Hisse dün günü %2,4 oranında kayıpla kapamıştır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,61 seviyesinden %13,69 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 26,2 milyar TL ile 18 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 8,2 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, görece dar bir bantta hareketini sürdürerek %1,76 seviyelerinde seyrediyor. Her ne kadar ABD ve Çin’in birinci faz ticaret anlaşmasına çok yakın oldukları görülse de Hong Kong’a dair gelişmeler ABD 10 yıllıkların çok keskin bir şekilde yükselmesini engelliyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, Rusya’dan tedarik edilen S-400 füze savunma sistemlerinin radar testlerinin dün itibarıyla başladığı yönündeki gelen haber akışlarının etkisiyle faizlerde sınırlı artış görüldü. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 16 baz puanlık artışla %12,02 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 9 baz puanlık artışla %12,49 seviyesine yükseldi. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise %12,28 seviyesinde yatay kaldı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN