Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.04.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Dolar’ın küresel çapta dirençli durmaya devam ettiği günde risk iştahı nötr. Güçlü gelen ilk çeyrek bilançoları sonrasında tarihi zirvelerine yaklaşan ABD borsaları dün kar satışlarıyla karşılaştılar. Bu sabaha baktığımızda ise ABD vadeliler hafif alıcılı bir görüntü sergilerlerken, Asya’da karışık bir görüntü var. Dolar endeksi dün (DXY) 97,7 civarından geçen yatay direncini kırarak sert bir yükseliş kaydederken, endeks bu sabah 98 seviyesinde. Dün Almanya’dan beklentilerin altında kalan IFO verisi, zaten zayıf bir görüntü sergileyen Avro’yu daha da baskılaması Dolar endeksinin direncini kırmasında etkili oldu. Halihazırda mevcut fiyatlamaları değiştirecek bir görüntü gözükmüyor. Dolayısıyla DXY’de yükseliş eğilimini sürdürebilir. DXY’deki yükseliş de Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına baskı yapıyor. Diğer yandan, ABD dışında özellikle Çin’den gelen veriler küresel büyüme endişelerini azalttığı için bu durum piyasalara genel olarak destek verebilecek bir hikaye olarak kalabilir. Daha önce de tartıştığımız gibi, piyasadaki eğilim “küresel senkronize yavaşlama” endişelerinden “büyümede farklılaşan ekonomilere” kaymış durumda. Son gelen veriler de bunu teyid ediyor. Ek olarak, Gelişmekte Olan Ülkelerde önemli bir pazar payı olan Caterpillar’ın dünkü bilançosu beklentilerden iyi geldi. Hissenin dün ekside kapatması ise, Çin’de pazar payında hafif düşüş olacağı beklentisiyle ilgili. Bu kapsamda, Dolar’ın yükselmesi Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına şu aşamada sınırlı baskı yapabilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün BIST100, bankacılık endeksi öncülüğünde günü hafif artıda kapattı. Ülke risk primimiz görece yüksek seviyelerde kalmaya devam ederken, TL, GOÜ para birimleriyle birlikte değer kaybetti. Burada, Dolar /TL’deki yükselişe rağmen bir aylık zımni oynaklığın buna katılmaması önemli ve TL için de olumlu. TL bu sabah bir miktar baskı altında olsa da, BIST100’ün güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Günün önemli gelişmesi ise TCMB’nin saat 14’teki faiz kararı. TCMB’nin politika faizini %24’te sabit tutması bekleniyor.

ANLIK VE ÜCRETSİZ BORSA TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Yarınki ABD büyüme verisini beklerken, küresel büyüme görünümünde farklılaşmanın dikkat çektiği bir güne başlangıç yapıyoruz. ABD’nin, bilanço sezonunda beklentilerden iyi bir performans sergilemesi ve Çin’deki kısmi toparlanma işaretlerine karşın, küresel ihracatçı ülkelerden biri olan Güney Kore, birinci çeyrekte sürpriz bir şekilde daraldı. Ülkenin birinci çeyrekte %0,3 büyümesi beklenirken, %0,3 küçüldüğü görülüyor. Yatırımlar ve Çin talebindeki zayıflık ülkenin büyümesini baskılamış görünüyor. Almanya’da da dün IFO İş Dünyası Güven Endeksi beklentilerden zayıf gerçekleşti. Alman şirketlerinin mevcut iş durumlarından daha az memnun olduklarını gösteren endeks, Alman ekonomisinin görece ivme kaybetmeye devam ettiği şeklinde yorumlandı.

Bugün Merkez Bankaları günü. Sabah saatlerinde Japonya Merkez Bankası faiz kararı bulunuyordu. Faiz kararının ardından, TSİ 9.30’da BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın konuşması da dikkatle piyasalar tarafından takip edilecek ve vereceği mesajlar değerlendirilecek. Öte yandan, bugün TSİ 10.30’da İsveç Merkez Bankası’nın (Riksbank) faiz kararı bulunmakta. İsveç Merkez Bankası’nın politika faizini, mevcut seviye olan -0,25% seviyesinde sabit tutması beklenmekte. Ayrıca, TSİ 10.30’da Endonezya Merkez Bankası’nın faiz kararı da takip edilecek. Endonezya Merkez Bankası’nın da politika faizini mevcut seviye olan %6 seviyesinde sabit tutması beklenmekte.

TSİ 14’te TCMB faiz kararını açıklayacak. TCMB’nin bir önceki faiz toplantısı olan 6 Mart tarihli PPK toplantısında, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağı ve ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği karar metninde yerini korumuştu.  Karar metninde bu cümlelerde ifade değişikliğine gidilmemesi nisan ayı için bir sinyal verilmediği şeklinde de yorumlanmıştı. Dolayısıyla TL’de son dönemde gözlemlediğimiz oynaklığı da baz alınca, Merkez Bankası’nın enflasyondaki görünümü de dikkate alarak temkinli olmayı sürdürmesini ve politika faizini %24’te sabit tutmasını bekliyoruz.

  • Hem faiz indirim miktarının hem de ilk faiz indirimin yapılacağı ayın kurdaki gelişmelerle birlikte değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Mart ayındaki PPK toplantısı öncesi piyasa katılımcıları, TCMB’nin ilk faiz indirimine ağırlıklı olarak haziran ayında başlamasını bekliyordu. Mevcut durumda ise TL’deki dalgalanma ile birlikte anket katılımcıları, ilk faiz indirimlerini genel olarak temmuz ve sonrasına ötelemiş gözüküyor. Reuters anketine göre 10 katılımcıdan dördü temmuzda, üçü haziranda, biri eylülde, biri ekimde, biri ise 2020’de faiz indirimi bekliyor.

Bugün TSİ 15.30’da ECB Başkan Yardımcısı Luis De Guindos’un konuşması da Avrupa ekonomisinin gidişatına ve ECB’nin gelecek döneme ilişkin planlarına yönelik işaretler vermesi bakımından dikkatle takip edilecek.

Ayrıca bugün, Avrupa Birliği (AB)-Japonya Ortak Konsey Toplantısı gerçekleşecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile buluşması da günün önemli bir diğer gelişmesi olarak öne çıkmakta. Kuzey Kore ile Rusya arasındaki üst düzey görüşme en son 2011 yılında gerçekleşmişti. Bugün ayrıca Türkiye-Rusya-İran Üçlü Suriye Zirvesi de başlayacak.

Bunun yanında, ABD’de TSİ 15.30’da mart ayına ilişkin dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi açıklanacak. Son 1 yıllık dönemde dayanıklı tüketim malları siparişleri en sert düşüşü -%4,3 oranıyla geçen yılın ekim ayında yaşamıştı. Bu yılın şubat ayında -%1,6 oranında daralan dayanıklı tüketim malları siparişlerinin ise, martta %0,8 oranında artması beklenmekte.

Ayrıca TSİ 18’de ABD’de nisan ayına ilişkin Kansas City Fed imalat sanayi aktivite Endeksi verisi de açıklanacak. Endeks, martta 10 seviyesinde gerçekleşmişti. Endeks, son 1 yıllık dönemde en yüksek seviyeyi 26 seviyesiyle geçen yılın mayıs ayında görmüştü. Söz konusu seviyenin ardından kademeli bir şekilde düşüşe geçen endeks, bu yılın şubat ayında 1 seviyesine kadar gerilemişti. Mart ayında toparlanmaya başlayan endeksin, nisanda 9 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Ege Gübre (EGGUB, Sınırlı Pozitif): Ege Gübre, 2019 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %5,5 oranında artışla 8,2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir.1Ç2019 satış gelirleri 1Ç2018’e göre %68,7 artışla 194mn TL olurken, satışların maliyeti %71,7 artmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar %56,1 artışla 35,2mn TL olmuştur. Operasyonel giderler %%22 artmış ve 10,4mn TL olmuştur, diğer faaliyetlerden 7,2mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı 17,7mn TL olmuştur. Finansman tarafında 7,3mn TL gider yazılmış ve 2,1mn TL vergi giderinin de etkisiyle 2018 yılı ilk çeyrek ana ortaklık net dönem karı 8,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

TOFAŞ (TOASO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket gerek iç pazardaki daralma gerekse ihracat planlarındaki değişiklikten dolayı vardiya sayısını 3’ten 2’ye düşürüyor. Yıllık 450bin otomobil üretim kapasitesi bulunan fabrika daha önce 9 bin olan çalışan sayısını 7 bin olarak güncelledi. (Kaynak: İHA)

18 Şubat tarihli TOFAŞ raporumuz için tıklayınız…

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Bankamız ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.’nin bünyesindeki TVF Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu arasında, BDDK’nın 19.04.2019 tarihli onayı ile; süresiz, en erken 5. yılın sonunda erken ödeme opsiyonuna sahip, sabit faizli, ilk faiz ödemesi 5. yılın sonunda ödenecek şekilde 900 milyon Euro tutarında BDDK’nın “Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik”in 7. maddesi hükümleri uyarınca İlave Ana Sermaye hesaplamasına dahil edilecek nitelikte sermaye benzeri kredi anlaşması imzalanmış olup dün (24.04.2019) itibarıyla işlem tamamlanmıştır.

18 Şubat 2019 Tarihli Halkbank raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 19.04.2018 tarihli özel durum açıklaması ile 700 milyon Euro nominal değerdeki İlave Ana Sermaye Hesaplamasına dahil edilecek tahvil ihraç işleminin fiyatlamasının tamamlandığı duyurulmuştu. Bu kapsamda; Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki Piyasa İstikrar ve Denge Fonu’nun yatırımcısı olduğu tahsisli bono satışı şeklinde gerçekleştirilmiş olan süresiz vadeli, 5. yılın sonunda erken itfa edilebilir nitelikte, sabit faizli ve yılda bir faiz ödemeli 700 milyon Euro nominal değerdeki İlave Ana Sermaye Hesaplamasına dahil edilecek tahvilin kupon oranı %5,076 olarak belirlenmiştir.

14 Şubat 2019 Tarihli Vakıfbank raporumuz için tıklayınız…

Ziraat Bankası: Süresiz vadeli, 5. yılın sonunda erken itfa edilebilir nitelikte, sabit faizli ve yılda bir faiz ödemeli 1 milyar 400 milyon Euro nominal değerdeki İlave Ana Sermaye Hesaplamasına dahil edilecek borçlanma aracı ihracı 24.04.2019 itibariyle tamamlanmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: Dünya internet sitesinde yayınlanan habere göre; Beyaz eşya satışlarındaki düşüş Mart ayında da sürerken; iç satışlar %1, ihracat ise %6 geriledi.Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar Mart ayında %1 düşüşle 552 bin 657 adet oldu. İç satışlar Ocak ayında %9, Şubat ayında ise %12 gerilemişti. Buna göre Ocak-Mart döneminde iç satışlar %7 düşüşle 1,36mn adet olarak gerçekleşti. Beyaz eşya ihracatı ise Mart ayında %6 düşüşle 1,49mn adet, Ocak-Mart döneminde de %3 düşüşle 4,17mn adet oldu. Beyaz eşya üretimi ise Mart’ta %2 artarken, Ocak-Mart’ta %3 geriledi. İlk çeyrekte üretim 5,72mn adet olarak gerçekleşti. Kaynak: Matriks

Bankacılık: Reuters’in haberine göre yatırım bankası Goldman Sachs, Türk bankaları ve şirketlerle sıkıntılı kredileri almak için görüşüyor. Kredilerin büyüklüğüne dair bilgi verilmezken Goldman’ın 2-6 milyar dolar aralığında bir bedele baktığı belirtildi.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Gersan Elektrik (GEREL, Sınırlı Pozitif):Gersan Elektrik Tic. Ve San. A.Ş. ile Panosonic Life Solutions Elektrik San. Ve Tic. A.Ş. arasında 24.04.2019 tarihinde satın alma ve işbirliği kapsamında Standart Satın Alma Çerçeve Sözleşmesi imzalanmıştır. Anlaşma şirketin tüm Led Aydınlatma (SlimLed Panel, Sokak Led Armatür ve Diğer İç ve Dış Led Aydınlatma Ürünleri) ürünleri ile ürün gamımızda bulunan diğer ürünlerin (Bus-Bar, Elektrikli Araç Şarj İstasyonları, Kablo Kanalı ve Topraklama vs.) tedarikçisi olma yönünde Panasonic Japonya ve Panosonic Türkiye’nin denetiminden olumlu şekilde geçmiş olup, bu denetim sonucunda Satın Alma, İş Geliştirme ve Ar-Ge süreçlerine başlamış bulunulmaktadır.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 62,9 milyar TL seviyesinden 61 milyar TL’ye gerilerken, bunun 60 milyar TL’lik kısmı haftalık repo ihalesinden karşılandı ve geri kalanı koridorun üst bandı olan %25,5 seviyesinden sağlandı. Böylece ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,02 seviyesinde sabit kaldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %2,57 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde %2,52-%2,57 bandında hareket etti ve küresel risk iştahındaki kısmi azalışının ve güvenli liman talebinin artışının etkisiyle, bugün sabah saatlerinde %2,51 seviyelerinde dengelendiği gözlenmekte.

Yurtiçi tahvil piyasasında, küresel risk iştahının azalması, GOÜ para birimlerine yönelik ilginin azalması ve TL’deki kısmi değer kaybının etkisiyle uzun vadeli faizlerde artışlar gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi dün 27 baz puan düşüşle %20,92 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 31 baz puanlık artışla %18,30 seviyesine yükseldi. TL’nin seyri açısından ise, bugün gerçekleşecek olan TCMB’nin faiz toplantısı önem arz etmekte. Nitekim, TCMB’nin, enflasyonda ikna edici iyileşme görülene kadar sıkı parasal duruşu koruyacağı vurgusunu yinelemesi ve faizlerde herhangi bir değişiklik yapmaması bekleniyor.

ÜCRETSİZ FİNNET 2000 PLUS İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin