Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.03.2021)

SABAH STRATEJİSİ

Bu sabah ABD vadelilerin toparlanma eğilimi göstermesi, açılış sonrası çoğunlukla ekside seyreden Asya borsalarının hafif de olsa artıya geçmesini sağlıyor. Avrupa vadelileri ise kapanmaların uzanması ve aşı ile ilgili olumsuz haber akışıyla baskı altındalar. EURUSD de 200 günlük ortalamasının altında. ABD’de ekonomisine yönelik iyimser beklentilerin devam etmesi risk iştahında kalıcı bir bozulmayı şu aşamada engellediği söylenebilir. Powell ve Yellen’ın enflasyonun alarm verecek düzeyde olmadığı belirtmeleri de bir taraftan piyasalardaki endişeleri azaltıyor. Hafta başında yaşanan sert satışların ardından toparlanmaya çalışan BIST100 endeksi de yurtdışı piyasalardaki seyir ve sakin seyreden TL ile birlikte güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endeksteki yüksek oynaklık ve piyasa faizlerindeki mevcut seviyeler nedeniyle olası yükselişlerde 1.450 seviyesine yaklaşıldıkça satıcılar güçlenebilir.

MAKROEKONOMİ

Dün yurt dışında yoğun bir veri takvimi izlendi. ABD’de mart ayına ilişkin imalat ve hizmet PMI öncü verileri güçlü açıklandı, ancak şubat ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri sürpriz şekilde düşüş sergiledi. Avrupa’da imalat ve hizmet PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve bölgede mart ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada dipnot olarak ABD, Çinli şirketleri denetim standartlarına uymamaları halinde ABD borsalarından çıkarmaya yönelik yasayı uygulamaya başladı.

Dün küresel ölçekte PMI verileri de izlendi. En büyük ticaret ortaklarımızdan Almanya’nın PMI verileri oldukça iyi geldi. İmalat PMI Nisan 1996’dan beri en yüksek rakam olan 66 seviyesine gelirken, kısıtlamalara rağmen hizmet PMI’da 50,8 ile genişleme bölgesine geçti. Kısıtlamaların nisana uzatıldığı duyurulmuştu fakat dün Merkel bu kararı geri çekti. AB geneline bakıldığında ise bileşik endeks 52,5’e yükseldi ve 8 ayın en yükseğinde. İmalat PMI, 1997 Haziran’ından beri en yüksek seviye olan 62,4’e yükselirken, hizmet PMI’da 7 ayın en yükseği olan 48,8’e yükselmesine rağmen eşik seviyenin altındaki seyrine devam etti. Fakat beklenti olumlu gelen PMI verilere rağmen AB’nin ilk çeyrekte daralması yönünde. İngiltere’de de AB tarafındakine benzer şekilde PMI verileri aşılama sürecindeki ilerleme sayesinde olumlu geldi. Kısıtlamaların kısmi gevşetilmesi ile yeni siparişler Eylül 2020 sonrası ilk kez arttı. İmalat PMI 57,9 ile son 40 ayın, hizmet PMI ise 56,6 ile son 6 ayın en yükseğinde. Raporda her ne kadar PMI verileri olumlu gelse de fiyat artışları tedarik sürecindeki bozulmalar ve ihracattaki düşüşe vurgu yapılmaktaABD’de bileşik PMI 59,5’ten 59,1 seviyesine gerilemesine rağmen güçlü seviyelerini korudu. ABD’de hizmet tarafında güçlü tüketici talebi ve gevşeyen kısıtlamalarla yeni işlerde yükseliş kaydedildi. İmalat sektöründe İngiltere’de olduğu gibi tedarik zincirindeki bozulmalar, girdi sıkıntıları üretimi kısmi negatif etkilese de imalat PMI’da güçlü seviyelerini korudu ve 58,6’dan 59’a yükseldi.

Kaynak: Markit.
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da geçen yılın son çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyümesi ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi nihai verileri açıklanacak. ABD ekonomisi geçen yılın ikinci çeyreğinde salgının olumsuz etkileriyle %31,4 sert gerilemenin ardından üçüncü çeyrekte %33,4 büyüme sergilemişti. Dördüncü çeyrekte ise yıllıklandırılmış bazda %4,1 büyümüştü. ABD ekonomisi, 2020 yılının tamamında ise %3,5 oranında daralarak 1946’dan bu yana en sert daralmasını kaydetmişti. Çekirdek PCE fiyat endeksi ise ikinci çeyrekte -%0,8 seviyesine gerilemesinin ardından üçüncü çeyrekte %3,4, dördüncü çeyrekte ise %1,4 seviyesinde gerçekleşmişti. Neticede nihai verilere göre, geçen yılın son çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyümesinin ve çekirdek PCE fiyat endeksinin revize verilerle uyumlu olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 18’de mart ayına ilişkin Kansas City Fed imalat sanayi aktivite endeksi verisi takip edilecek. Bunun yanında, TSİ 15.30’da 19 Mart haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. 13 Mart haftasına ilişkin başvurular 770 bin kişi seviyesine yükselerek şubat ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Yeni işsizlik maaşı başvurularının 19 Mart haftasında 730 bin kişi seviyesine gerilemesi bekleniyor. Powell, ABD ekonomisinin, istihdam ve enflasyon hedeflerinden çok uzakta olduğunu ve önemli bir ilerleme kaydedilmesi için zamana ihtiyaç olduğu vurgusunu yineliyor. Ancak aşılamaların hız kazanması, kısıtlayıcı tedbirlerin birçok eyalette gevşetilmesi ve Biden’ın 1,9 trilyon USD’lik teşvik paketinin işletmelerin istihdamlarını destekleyecek olmasıyla önümüzdeki aylarda yeni işsizlik maaşı başvurularında kısmi iyileşme gözlenebilir. Öte yandan, TSİ 20’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın ve TSİ 17.30’da New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşmaları takip edilecek.

Avrupa tarafındaAlmanya’da TSİ 10’da nisan ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi açıklanacak. TSİ 22’de ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un ve TSİ 12.30’da BoE Başkanı Andrew Bailey’in konuşmaları izlenecek. TSİ 11.30’da İsviçre Merkez Bankası’nın politika faiz oranını -%0,75 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Diğer yandan, bugün başlayacak ve 2 gün sürecek olan AB Konseyi Toplantısı da izlenecek. Toplantıda, gündemde aşı programının ve yeterli aşı arzının nasıl sağlanacağının olması beklenmekte. Ayrıca AB ülkeleri liderlerinin katılacağı söz konusu zirvede, Türkiye ile ilişkiler de öne çıkan gündem maddelerinden olacak.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 14’te TCMB’nin mart ayı PPK toplantı özeti yayınlanacak. Ayrıca TCMB, DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 19 Mart haftasında toplam DTH miktarı 2,75 milyar USD artış sergiledi. Böylece önceki 4 haftalık düşüşün ardından DTH’larda yeniden artış görmekteyiz. Bireysel DTH’lar bir önceki haftadaki -0,43 milyar USD’lik düşüşün ardından 19 Mart haftasında 0,93 milyar USD artış gösterdi. Kurumsal DTH’lar ise bir önceki haftadaki 0,29 milyar USD artış sonrası yükselişini sürdürerek 19 Mart haftasında 1,82 milyar USD yükseldi. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı (dolarizasyon oranı) %54,6’dan %54,2 seviyesine geriledi. Kredilerde ise kur etkisinden arındırdığımızda haftalık bazda artış görmekteyiz. TL kredilerde haftalık %0,37 artış, YP kredilerde haftalık %0,11 düşüş, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış olarak haftalık %0,20 artış görmekteyiz.

TCMB Analitik bilanço verilerine göre 19 Mart haftasında toplam brüt ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. TCMB Analitik Bilanço verisine göre 19 Mart haftasında TCMB dış varlıkları 1,5 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 93,1 milyar USD seviyesine yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 1,2 milyar USD azaldı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 11 milyar USD seviyesinden 13,6 milyar USD seviyesine yükseldiğini öngörmekteyiz. Rezervlere geçen hafta özellikle BİST swap hacmindeki 4,6 milyar USD artış katkı verdi.

Yurt içinde mart ayına ilişkin tüketici güven endeksi aylık %2,5 artarak 86,7’ye yükseldiEndeksin hesaplamasında kullanılan tüm alt endekslerde yükseliş görülmekte. Mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi %1,4 oranında artışla 67,3’e, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %4 oranında artışla 87,9’a, gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi %2,5 oranında artışla 94,1’e, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi ise %2 artışla 97,4’e yükseldi.

ŞİRKET HABERLERİ

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket lehine T.C. Ziraat Bankası A.Ş. nezdinde tahsis edilmiş kredi limitlerinden 135mn USD’lik tutarın, %100 hisselerine sahip olduğu Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’ye kullandırılmasına karar verilmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket ile Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında daha önce açıklanan protokole ek olarak; İstanbul Çekmeköy’deki taşınmazların kadastral 312,4bin m²’lik kısmının toplam 937,3mn TL (KDV Hariç) bedel üzerinden Şirket tarafından satın alınmasına ilişkin taraflar arasında ek protokol imzalanmıştır.

Söz konusu ek protokol ile Şirket projelerinden Gebze Emlak Konutları 3. Etap bünyesinde yer alan ve Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne satılan 320 adet bağımsız bölümün KDV Dahil 151,2mn TL’si satın alım bedeli olan 987,3mn TL’den mahsup edilecek, 411,2mn TL’si Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile daha önce imzalanan protokoller kapsamında Şirket tarafından devam ettirilen kentsel dönüşüm projelerine ilişkin iş ve işlemlerde kullanılacak, kalan tutar olan 374,9mn TL ise ayrıca ödenecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borçlanma: Türkiye Varlık Fonu (TVF), 11 ülkeden 14 bankanın katılımıyla 1,25 milyar EUR tutarındaki sendikasyon kredisi sağladı. Yapılan açıklamada Mart 2019’da kullanılan 1 milyar EUR tutarındaki sendikasyon kredisinin yenilendiği belirtilerek, 2 yıl vadeli kredinin yıllık maliyetinin 2019’da oluşan maliyetin 25 baz puan altında kalarak euribor artı %2,25 olarak gerçekleştiği ifade edildi. Açıklamada işleme 1,4 milyar EUR talep geldiği de ifade edildi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adel Kalemcilik (ADEL): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,6350 TL kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen hak kullanım tarihi 30.09.2021’dir. Son hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %2,8 olarak hesaplanmaktadır.

Beşiktaş (BJKAS): UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu- Yargı Komisyonu, UEFA Financial Fair Play Regülasyonu’nun vadesi geçmiş borçlara ilişkin hükümlerini ilgili süreler içinde yerine getirmemesi nedeniyle 2021/2022 UEFA gelirlerinin 15%’ine el konulacağını Beşiktaş’a tebliğ etti. Ancak 30 Eylül 2020 itibariyle tespit edilmiş olan vadesi geçmiş borçların 30 Haziran 2021 tarihine kadar ortadan kaldırılması durumunda ilgili yaptırımın uygulanmayacağını bildirdi. Beşiktaş’ın açıklamasında, “Anılan borçların, kararda ifade edildiği gibi vadesi geçmiş borç olmadığı yönündeki iddiamız ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Buna ek olarak, kararda da belirtildiği üzere, karar henüz kesinleşmemiş olup CAS’a gitme hakkımız bulunmaktadır. Konuya ilişkin değerlendirmelerimiz sürmektedir” denildi.

Gentaş (GENTS): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,0649 TL kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen hak kullanım tarihi 31.05.2021’dir. Son hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %1,2 olarak hesaplanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %18,32’den %18,62 seviyesine yükseldi. TCMB dün 48 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 330 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,62 seviyelerinden başlarken, görece yatay hareketin ardından %1,62 seviyesinden günü kapattı.Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta faizlerde yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 80 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 110 baz puana varan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN