Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (23.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin daha da artabileceği endişeleriyle birlikte küresel çapta risk iştahındaki zayıflık devam ediyor. İki ülke arasındaki gerilime şirketlerin katılması ilave bir risk (business risk) yaratıyor. Ayrıca, bu ay sonuna kadar Çin’i ziyaret etmesi beklenen ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in henüz böyle bir planının olmadığını belirtmesi, gerilimin süreceğine işaret ediyor. Ticaret gerilimiyle birlikte orta vadeli ortalamalarının altında işlem gören ABD borsaları dün ekside kapattılar. Zayıf bir görüntüyle kapatan ABD borsalarını takiben Asya’da da bu sabah satıcılı bir görüntü hakim. Diğer yandan, Gelişmekte Olan Ülke para birimleriyle birlikte zayıf bir görüntü sergileyen TL’deki kayıp ise bir miktar daha fazla. Dolar / TL bir süredir yaptığı bant hareketinin dışına çıkmış durumda. Bu gelişmeler kapsamında, ülke risk primimizin (5 yıllık CDS: 506) de yüksek seviyede kalmaya devam ettiği ortamda, endeks güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Sert satışlara maruz kalan BIST100 endeksinde, mevcut risk ortamında olası tepki yükselişleri cılız kalabilir ve bankacılık hisseleri öncülüğünde baskı devam edebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Fed toplantı tutanakları ardından 23-26 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri, ECB toplantı tutanakları ve küresel PMI verilerinin takip edileceği güne başlıyoruz. Wall Street’in ekside kapatması ardından Asya borsalarında ABD-Çin ticaret geriliminin etkisiyle satıcılı seyrin sürdüğünü görüyoruz.

Fed’in 31 Nisan – 1 Mayıs FOMC toplantına ilişkin tutanakları yayınlandı.

  • Buna göre, tutanaklarda Fed politika yapıcıları sabırlı yaklaşımın bir süre daha uygun olduğuna işaret ederken, çoğu Fed üyesine göre enflasyondaki düşüşün muhtemelen geçici bir durum olduğu gözlendi.
  • New York Fed Başkanı John Williams, Fed’in faiz değişikliğine gitmesi için güçlü argümanın olmadığını belirtti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in henüz Pekin’e gitme planının olmadığını ve Trump yönetiminin, Çin’in gümrük tarifelerinden etkilenen ABD’li çiftçileri desteklemek için tedbirler araştırdığını belirtmesi, iki ülke arasındaki geriliminin süreceğine işaret ediyor. Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanı Yang’in, ABD’nin, Çin’e aşırı baskı yaptığı takdirde, Çin’in sonuna kadar mücadele edeceğini belirtmesi de bu durumu teyit ediyor.

Bugün TSİ 14.30’da yayınlanacak ECB toplantı tutanaklarında, ECB’nin, Euro Bölgesi ve küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri takip edilecek. ECB, son toplantısında faiz oranlarının, en azından bu yıl sonuna kadar ve enflasyon hedefi olan %2 doğrultusunda gerektiği sürece mevcut seviyelerde kalmasının beklendiğini belirtmişti. ECB Başkanı Mario Draghi de, gelen verilerin büyümenin daha yavaş olduğunu doğruladığını, ekonomiye verilen yüksek miktarda desteğin devam etmesinin gerektiğini ve manşet enflasyonun önümüzdeki aylarda gerileyeceğini ifade etmişti.

AB vatandaşları, 23-26 Mayıs’ta sandığa giderek yeni Avrupa Parlamentosu üyelerini seçecek. Brexit süreci için 31 Ekim 2019’a kadar süre verilen İngiltere de AB parlamento seçimlerine katılacak. AB Parlamentosu seçimleri, bugün İngiltere ve Hollanda’da vatandaşların sandık başına gitmesiyle başlayacak. Avrupa Parlamentosu seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının pazar akşamı yerel saatle 22’den sonra açıklanmaya başlaması bekleniyor.

Veri takviminde bugün PMI ağırlıklı bir gün olacak. TSİ 11’de Euro Bölgesi’ne ilişkin mayıs ayı imalat, hizmet ve bileşik PMI verileri açıklanacak. Euro Bölgesi’nde imalat PMI, nisanda 47,9 seviyesinde gerçekleşerek daralmayı sürdürmüştü. Euro Bölgesi’nde hizmet PMI’lar ise, 50 eşik değerinin üzerindeki seyrini sürdürerek genişlemeye işaret etmekte. TSİ 10.30’da Almanya’da da mayıs ayına ilişkin PMI verileri açıklanacak. Almanya’da nisanda imalat PMI 44,4 seviyesinde gerçekleşerek daralma bölgesinde kalmıştı.

TSİ 16.45’te ABD imalat ve hizmet PMI verileri de açıklanacak. Bugün ayrıca TSİ 20’de 4 bölgesel Fed Başkanının konuşması bulunuyor.

Ayrıca bugün TSİ 16’da Güney Afrika Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Güney Afrika’nın politika faizini %6,75’te sabit tutması bekleniyor. Bugün Mısır Merkez Bankası’nın da politika faizini %15,75’te sabit tutması beklenmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket 2 yıl vadeli 220mn TL kredi kullanmıştır.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Petrol-İş Sendikası 22.05.2019 tarihli kararı ile; Gübretaş ile devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması durumunda 19.06.2019 tarihinden itibaren grev uygulanmasına karar vermiştir.

İttifak Holding (ITTFH, Sınırlı Pozitif): Bankalar ile başlatılan yapılandırma çalışmaları neticesinde kısa vadeli borçların uzun vadeye getirilmesi amacı ile 5,152,656.14 Euro, 239,159,693.22 TL tutarlı krediler 12 ay ödemesiz dönem toplam 60 ay vadeli olarak yapılandırılmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları 31 Ocak 2017’de durdurduğu Japonya’nın Osaka şehrine seferlere yeniden başlıyor. THY’nin İstanbul-Osaka hattında seferlere 14 Nisan 2020 tarihinde 4 frekansla başlayacağı açıklandı. Osaka hattında seferlerin 8 Haziran 2020 tarihinden sonra 5 frekans olarak yapılacağı öğrenildi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: TÜRKBESD verilerine göre beyaz eşya iç satışı Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %7 azalarak 620.333’e geriledi. Verilere göre beyaz eşya iş satışı Ocak-Nisan döneminde %10 düşüşle 2,13mn birime geriledi. Açıklanan verilere göre beyaz eşya üretimi aynı dönemde %1 artarak 2,36mn adet oldu. Beyaz eşya ihracatı Nisan’da %4 artarak 1,66mn birim seviyesine yükseldi. İthalat yıllık %39 azalarak 50.443 adet oldu. Kaynak: Bloomberg

Otomotiv: Yerli otomobilde iş takviminin planlandığı gibi yürüdüğünü belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iki boyutlu çizimlerin bittiğini, üç boyutlu çizimlere geçildiğini belirterek, “2019’un sonunda ilk ön prototipi göreceğiz” dedi. Kaynak: Hürriyet

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akdeniz Güvenlik (AKGUV): Şirket, %50 oranında Bağlı Ortaklığı Mai Otomotiv ve Teknoloji Savunma ve Sanayi Dış Ticaret A.Ş. ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek BR 7 koruma seviyesine sahip otobüs prototipinin üretimini tamamlamıştır. BR 7 koruma seviyesi sayesinde zırh delici mermilere karşı mukavemet sağlanmaktadır. Prototipimizin 2019 Temmuz ayında lansmanının yapılması planlanmaktadır.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket ana ortağı Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ye 15.04.2015 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 10 yıl süreli kiralanmış ve mevcut sözleşmede yıllık kira artış oranı (ÜFE+TÜFE)/2 olan, Kocaeli Şekerpınar’daki Blok ile ilgili olarak; Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda, 01.05.2019 – 30.04.2020 kira dönemi ile sınırlı olmak üzere; 12 ay boyunca aylık kira bedelinin, bir önceki dönem kira bedeline göre %15 oranında artış uygulanarak, 665.869,22 TL olarak belirlenmesi hususunda ek protokol sözleşmesi imzalanmıştır.

Işıklar Holding (IEYHO, Nötr): Sermayesinin tamamı Şirketie ait olacak Malta’da Işıklar Coin Malta Co unvanı ile kurulmasına karar verilen şirketin, Malta yerine Bulgaristan’da ISIKLAR COIN BULGARIA LTD unvanı ile kurulmasına karar verilmiştir.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin haftalık repo ihalelerine geri başlamasıyla birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti kademeli bir şekilde gerilemeyi sürdürüyor.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %25,19 seviyesinden %24,84 seviyesine geriledi. Merkez Bankası, piyasayı toplamda 74,6 milyar TL ile 33 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden (%24); geri kalanı olan 41,6 milyar TL’si (%25,5) de koridorun üst bandından olacak şekilde fonladı.

Hem ticaret gerilimiyle artan güvenli liman talebi hem de Fed toplantı tutanaklarında Fed üyelerinin sabırlı yaklaşımın bir süre daha uygun olduğunu düşündüğünün gözlenmesiyle ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, %2,40 seviyesinin altında seyrediyor ve bugün sabah saatlerinde %2,38’lerde.

Yurtiçi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinin kısa vadeli tarafında değişim gözlenmezken, kurdaki hareketlilikle birlikte uzun vadeli tarafında ise kısmi yükseliş gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi değişmeyerek %25,72 seviyesinde yatay seyrederken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi 20 baz puanlık sınırlı artışla %22,27 seviyesine yükseldi.10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 49 baz puanlık artışla %19,75 seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ FİNNET 2000 PLUS İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin