Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.11.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Hafta genelinde ticaret gelişmelerine yönelik karışık haber akışları takip edilirken, bu sabah küresel piyasalar görece sakin bir görüntü sergiliyorlar. Günün geri kalanında ise, ilave bir haber gelmedikçe, piyasalar küresel çapta açıklanacak PMI verilerine odaklanabilir. Son gelen veriler kapsamında resesyon endişelerinin azalmasına bağlı olarak, piyasa veriler öncesinde bir miktar iyimser tarafta kalabilir. ABD vadelileri de bu sabah hafif artıda seyrediyorlar. Diğer yandan, TL ile birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de bu sabah yatay bir görüntü sergilerlerken, BIST100 güne hafif artıda başlayabilir. Yaşanan yükselişlerin ardından son iki işlem gününde kar satışlarıyla karşılaşan BIST100 endeksi haftanın son işlem gününde alıcılı seyredebilir. Halihazırda TL varlıklara yönelik olumlu algıda bir değişiklik gözlenmiyor. Bu kapsamda, değerlemeler açısından cazip duran endeks, jeopolitik risklerin azalmasıyla emsalleri ile arasındaki farkı kapatma çabasını devam ettirebilir.

MAKROEKONOMİ

ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmasının ve PMI verilerinin öne çıkacağı bir gündeyiz. Ticaret müzakereleriyle ilgili spekülasyonlarının yoğunlaştığı bir haftayı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Bugün ekstra olumsuz bir haber akışının gelmemesiyle küresel borsaların gelişmeleri izlemek için görece sakinlediğini görmekteyiz. OPEC’in petrol üretim kısıntısını 2020 yılı ortalarına kadar uzatabileceğinin gözlenmesiyle petrol fiyatları ise 9 haftanın en yükseğine çıktıktan sonra şimdilerde 63,6 dolar seviyelerinde seyrediyor.

  • Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ı görüşmeleri sürdürmek üzere Çin’e davet ederken, Çin kaynakları 15 Aralık’ta devreye girmesi planlanan tarifelerin bir anlaşma yapılamasa dahi ertelenmesini bekliyor.

Bugün küresel çapta kasım ayına ilişkin imalat ve hizmet PMI’lar ağırlıklı bir gün olacak. Ticaret savaşları nedeniyle imalat sektöründeki daralmanın küresel anlamda sürdüğünü görmekteyiz. Ancak dördüncü çeyreğe ilişkin ilk veriler bu daralmanın anlaşma olasılığının artmasıyla kısmi hız kestiği yönündeydi. Bu durum ekonomilerin resesyondan kaçınabileceğini, ancak büyümelerindeki yavaşlamanın sürebileceğini işaret etmişti. Süregelen ticaret anlaşması karmaşasında imalat PMI verilerinin nasıl hareket edeceği izlenecek.

Bugün TSİ 10’da Almanya’da yılın üçüncü çeyreğine ilişkin nihai GSYH büyüme verisi takip edilecek.

  • Almanya ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde çeyreklik bazda %0,4 büyümenin ardından, yılın ikinci çeyreğinde -%0,1 oranında daralma sergilemişti. Yılın üçüncü çeyreğinde ise tüketici ve kamu harcamaları kaynaklı artan iç talebin etkisiyle %0,1 oranında sürpriz büyüme kaydederek resesyona girmekten kurtulmuştu.

ABD tarafında ise TSİ 18’de kasım ayına ilişkin Michigan Üniversitesi Güven endeksi açıklanacak. Endeksin, istihdamın ve tüketici harcamalarındaki güçlü seyrin desteğiyle kasımda 95,7 seviyesine yükselmesi beklenmekte. TSİ 19’da kasım ayına ilişkin Kansas City Fed İmalat Sanayi Aktivite Endeksi verisi takip edilecek.

Ayrıca bugün ECB Başkanı Christine Lagarde’ın ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann’ın yanında, TSİ 21.30’da ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un ve TSİ 19.50’de Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’ın konuşmaları bulunmakta. Diğer yandan, TSİ 23’de Kolombiya Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Bunun yanında, G 20 Dışişleri Bakanları Toplantısı da izlenecek.

  • Mario Draghi’nin son kez başkanlık ettiği ECB toplantısına ilişkin tutanaklar yayınlandı. Yeni faiz indirimlerine karşı açık kapı bırakılsa da negatif faizin bankacılık sektörü üzerine olası etkileri tutanaklarda tartışıldı. Üyeler zayıf büyümeye ve bunun çekirdek enflasyon üzerindeki etkisine de vurgu yaptılar. Keza bazı uluslararası kuruluşlar da büyümenin gelecek sene de ticaret savaşları ve Brexit belirsizliği dolayısıyla kısmi baskı altında kalabileceği görüşünde. Ayrıca ekonomik zayıflığın ne kadar sürebileceği tartışılırken, bir diğer husus ise önceki günkü Fed tutanaklarında olduğu gibi uygulamaya alınan politikaların etkisinin görülmesi gerektiğine vurguydu.

Güney Afrika Merkez Bankası, %6,50 seviyesinde ve Endonezya Merkez Bankası ise %5 seviyesinde bulunan politika faiz oranlarını sabit tuttu. Temmuzdan beri 100 baz puanlık art arda dört faiz indiriminin ardından indirimlerine ara veren Endonezya Merkez Bankası, bankalar için zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan düşürdü.
OECD, son iki yılda büyüme görünümünün; politika belirsizliğinin, zayıf ticaretin ve zayıf yatırımlarla belirgin şekilde kötüleştiğini ve aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesi halinde küresel büyümede daha fazla yavaşlama görülebileceğini belirterek, küresel GSYH büyümesinin bu yıl %2,9 seviyesiyle küresel finansal krizden bu yana görülen en zayıf seviyede gerçekleşmesini bekliyor.

  • ABD ekonomisinin 2019’da %2,3, 2020 ve 2021’de %2 oranında büyümesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nin 2019’da %1,2 oranında, 2020’de %1,1 oranında ve 2021’de %1,2 oranında büyümesi bekleniyor. Çin’in 2019’da %6,2 oranında, 2020’de %5,7 oranında ve 2021’de %5,5 oranında büyümesi bekleniyor.
  • OECD, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, büyümenin son aylarda toparlandığı, hükümet teşviklerinin iç talebi tahmin edilenden daha fazla canlandırdığı ve TL’nin değer kaybının da ihracatı desteklediği belirtildi. OECD, Türkiye’nin bu yıl için büyüme tahminini -%0,3’den %0,3’e, 2020 beklentisini ise %1,6’dan %3’e yukarı yönlü revize etti, 2021 yılı büyümesini %3,2 olarak açıkladı.

Yurtiçi tarafta ise mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi, kasımda bir önceki aya göre %5,2 oranında artarak kasım ayında 59,9 seviyesine yükseldi.

ŞİRKET HABERLERİ

Ak Enerji (AKENR, Nötr): Şirketin %100 iştiraki konumunda bulunan Ak-El Yalova Elektrik Üretim A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte “Kolaylaştırılmış Usulde Birleşme” yöntemi uygulanarak “devir alması” suretiyle Ak Enerji bünyesinde birleşmesi işlemi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yapılmış başvuru Kurul kararıyla onaylanmıştır.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Tahvil, bono veya benzeri türden borçlanma araçlarının halka arz edilmeksizin tahsisli veya nitelikli yatırımcılara satılmak üzere ihracına ilişkin olarak alınan Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde, azami 2 milyar Türk Lirası nominal değerli ihraç tavanı limit alımı için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

İş GYO (ISGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket Portföyünde yer alan Tuzla Meydan Çarşı’da; 331 m2‘lik alanın Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş.’ye, ekspertiz kira değeri dikkate alınarak, sabit kira üzerinden; 110 m2‘lik alanın ise Meydan Çarşı’da hali hazırda kiracı olan Paşabahçe Mağazaları A.Ş.’ye ciro üzerinden kiralanmasına karar verilmiştir.

Migros (MGROS, Negatif): BC Partners hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle perşembe günü Migros hissesi sattı. Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre, satış fiyatı hisse başına 22,50 lira ile perşembe kapanışına göre %9,1 iskonto ile gerçekleşti. Kaynak, BC Partners’ın teklif ettiği 18,1 milyon hisse için yeterli yatırımcı talebinin bulunduğunu söyledi. Teklif şirket hissedarları Moonlight Capital ve Kenan Investments tarafından 22-23 TL fiyat aralığında başlatıldı. Kaynak. Bloomberg

SEKTÖR HABERLERİ

İnşaat: İnşaat maliyet endeksi , 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,59 düştü, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,02 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %0,41, işçilik endeksi %0,97 düştü. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %3,43 düştü, işçilik endeksi %24,63 arttı.

Sigorta: Türkiye Sigorta Birliği yılın on aylık dönemine ait prim üretimi verilerini açıkladı. Buna göre, üye şirketlerden derlenen verilere göre 2019 yılı Ekim sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %24,1 artış ile 54,4milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Gentaş (GENTS): Şirket Yönetim Kurulu, 21/11/2019 tarihinde, Werzalit Gmbh’nin Oberstenfeld Fabrikasında yer alan Masa Tablası üretim tesisi’nin Satın alınması ve Lisans işlemlerinin yürütülmesi ile ilgili Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar vermiştir.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,69 seviyesinden %13,60 seviyesine sınırlı geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 29,9 milyar TL ile 18 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 11,9 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Dün sabah saatlerinde %1,73 seviyesinde bulunan ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, bugün sınırlı toparlanmış durumda ve %1,78’lerde seyretmekte.

TL’nin 5,70 seviyesinin etrafında ılımlı görünümünü sürdürmesinin etkisiyle faizlerde dün anlamlı bir değişim gözlemlemedik. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 6 baz puanlık sınırlı artışla %12,28 seviyesine yükselirken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise, günlük bazda 11 baz puanlık sınırlı artışla %12,37 seviyesine yükseldi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi ise %11,86 seviyesinde yatay kaldı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN