Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.08.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Dün artıda kapatan ABD borsaları, bu sabah vadelilerde sınırlı da olsa baskı altında. Hong Kong borsasındaki düşüş Asya’yı ve ABD vadelileri kısmen aşağı çekerken, Powell’ın konuşma yapacağı yarınki Jackson Hole toplantısı öncesinde görece düşük oynaklık devam ediyor. ABD on yıllık tahvil faizi ve Ons Altın’da da net bir hareket gözlenmiyor. Dolayısıyla, Powell’ın konuşması beklenirken küresel borsalarda bu sabah yaşanan baskı sınırlı kalabilir. Kısmen de olsa piyasaların temkinli moda geçmesi ve Gelişmekte Olan Ülke para birimleriyle bir miktar baskı altında kalan TL’deki görüntüye bağlı olarak, BIST100 endeksi güne yataya yakın hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bu hafta emsallerinden negatif ayrışan endeksin 100 günlük ortalamasını destek yaptığını izliyoruz. Görece yüksek seviyede bulunsa da CDS’imizde ise önemli bir değişim gözlenmiyor. Dolayısıyla, olası düşüşlerde söz konusu ortalamanın geçtiği 95,1bin destek olmaya devam edebilir. Endeksin bu seviyenin üzerinde tutunması durumunda önümüzdeki günlerde toparlanma için bir sinyal olabilir.

MAKROEKONOMİ

Daha fazla faiz indirim beklentilerinde belirgin bir değişim yapmayan Fed tutanakları ardından küresel arenada bugün imalat ve hizmet PMI verilerini takip edeceğiz. Fed tutanaklarında; Fed yetkilileri önümüzdeki aylarda faizleri düşürmek konusunda nasıl hareket edebilecekleri konusunda çok fazla şey telaffuz etmediler, ancak esnek olmak gerektiğini vurguladılar.

Perakende sektöründeki bazı şirketlerin güçlü karlarıyla Wall Street’in ve Fiat-Renault birleşmesi beklentilerini canlandıran haber akışı sonrası Avrupa borsalarının artıda kapatması ardından Asya borsalarında bugün karışık bir seyir görüyoruz ve Fed Başkanı’nın konuşması öncesi hacimlerde zayıflığın sürdüğünü gözlemliyoruz. Fed bölgesel başkanları gelecek ayki Fed toplantısı öncesi karışık mesajlar verirken, Trump ise Fed Başkanı’na kişisel yüklenmeyi sürdürüyor. TL varlıklar ise haftanın ilk iki günündeki satış baskısı ardından dün daha sakin bir görünüm sergiledi ve kur da 5,72 seviyelerinde yatay seyretti.

  • ABD’de Kansas City Fed’in ev sahipliği yapacağı ve merkez bankaları, politika yapıcılar ve ekonomistlerin katılacağı Jackson Hole toplantıları bugün başlıyor ve 24 Ağustos’a kadar devam edecek. Bizler için en önemli kısmı ise Fed Başkanı’nın yarın Türkiye saatine göre 17’de gerçekleştireceği konuşma olacak.

Küresel arenada bugün imalat ve hizmet PMI verilerini takip edeceğiz. Asya seansında Japonya imalat PMI verisinin 49,5 gerçekleşerek, ihracat siparişlerindeki düşüşle 4 aydır üst üste daraldığını gösteren veriyi takip ettik. TSİ 10.30’da Almanya, TSİ 11’de Euro Bölgesi ve TSİ 16.45’te ABD hizmet ve imalat PMI verileri açıklanacak.

  • Genel resim aynı kalmaya devam ediyor. ABD ekonomisi emsallerine göre daha iyi bir performans gösterse de birinci çeyreğe göre yavaşlamayı sürdürüyor. Ülkelerde iç talebin katkısıyla hizmet sektörü PMI verisi 50 büyüme eşik değerinin üzerinde seyretmeye çalışırken, ticaret gerilimleriyle birlikte imalat PMI verileri başta Euro Bölgesi ülkelerinin büyük çoğunluğunda 50 eşik değerinin altında bulunuyor. Özellikle bölgenin en büyük ekonomisi Almanya’nın birinci çeyrekte daralması ardından PMI verileri daha da dikkat çekici olabilir.

Merkez Bankaları tarafında bugün TSİ 19’da Mısır ve TSİ 10.30’da Endonezya’nın faiz kararı izlenecek. Mısır’ın 100 baz puan indirimle politika faizini %14,75’e çekmesi bekleniyor. Temmuzda 25 baz puan indirimle politika faizini %5,75’e çeken Endonezya Merkez Bankası’nın, bu ayki toplantısında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Yurtiçinde bugün ağustos ayına ait tüketici güven endeksini takip edeceğiz. Temmuz ayında 56,5 seviyesinde gerçekleşen endeks; bir yıldır, 2012 yılından bu yana aldığımız ortalama olan 70 seviyesinin altında bulunuyor. Mayıs ayında endeks 55,3 ile rekor düşük seviyeye gerilemişti.

Dün açıklanan verilere göre, beyaz eşya pazarındaki daralma temmuz ayında da devam ederken, ÖTV muafiyeti uygulamasının haziranda sona ermesinin de etkisiyle iç satışlar %31 oranında sert bir gerileme kaydetti ve 459.658 adet gerçekleşti. Küresel talebin zayıf kalmasıyla birlikte beyaz eşya ihracatı da görece yavaşladı ve beyaz eşya ihracatı temmuzda %1 artışla 1,55 milyon adet, ocak-temmuz döneminde de %1 artışla 10,5 milyon adet oldu.

ŞİRKET HABERLERİ

Turkcell (TCELL, Nötr): Şirketin China Development Bank (CDB) ile imzaladığı 750mn EUR değerindeki kredi anlaşmasının, kullanıldığı para birimleri açısından Amerikan Doları ve Avro için sırasıyla Libor +%2,22 ve Euribor +%2,20 olan yıllık faiz oranları, 10 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sırasıyla Libor +%2,17 ve Euribor +%2,15 olarak iyileştirilmiştir. Kredinin vadesinde ve geri ödeme koşullarında bir değişiklik bulunmamaktadır.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre; buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar Temmuz ayında %31 düşüşle 459,658 adet oldu. İç satışlar Ocak-Temmuz döneminde ise %12 düşüşle 3,4mn adet olarak gerçekleşti. Açıklamaya göre, küresel ekonomideki yavaşlamanın etkisiyle ihracat artış ivmesi de yavaşlama kaydetti. Buna göre beyaz eşya ihracatı Temmuz’da %1 artışla 1,55mn adet, Ocak-Temmuz döneminde de %1 artışla 10,5mn adet oldu. Beyaz eşya üretimi ise Temmuz’da %10 düşüle 2,03mn adet, Ocak-Temmuz’da ise %2 gerileyerek 14,04mn adet olarak gerçekleşti. Kaynak: Habertürk

Enerji: Rus bankası Sberbank’ın, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaatı için 400 milyon dolarlık kredi sağlayacağı bildirildi. Sberbank’tan yapılan açıklamada, bankanın Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu NGS’nin ilk kreditörü olduğu belirtildi. Sberbank’ın, Rosatom’un yan kuruluşu Akkuyu Nükleer AŞ’ye kredi vereceği bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, “Anlaşma kapsamında, Akkuyu Nükleer AŞ’ye 7 yıllık vadeyle 400 milyon dolarlık kredi sağlanacak.” ifadesi kullanıldı. Kaynak: Dünya

Konut: TCMB tarafından haziran dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Buna göre, endeks, haziranda bir önceki aya göre %0,74, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %1,72 artış gösterdi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE, Sınırlı Pozitif): Anel Elektrik’in Azerbaycan Bakanlığı Genel Merkez Binası elektrik ve mekanik işleri için verdiği teklif kabul edildi. Projenin toplam bedeli 13,7mn USD (KDV hariç) olup, projenin 2020 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Acıselsan Acıpayam Selüloz (ACSEL): Şirket, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından sondaj faaliyetlerinde kullanılmak üzere düzenlenen CMC (Carboxymethyl Cellulose) alımı ihalesini kazanmıştır. İhale tutarı 335.625 USD karşılığı Türk Lirası olup 2019 yılı içerisinde ürünlerin teslimi yapılacaktır.

16.08.2019 tarihli özel durum açıklamasıza konu Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından düzenlenen 2,4mn TL tutarlı CMC (Carboxymethyl Cellulose) alımı ihalesi ile birlikte TPAO’dan alınan ihalelerin toplam tutarı 4,3mn TL’ye ulaşmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, dün %19,57 seviyesinden %19,59 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 49,9 milyar TL ile 42 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 7,9 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllıkların faizi, geçtiğimiz haftaya göre risk iştahındaki toparlanmayla %1,57 seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. Dün Almanya’nın 30 yıl vadeli tahvil arzına yönelik talep ise Avrupa’da faizlerin negatif bölgede yer alması nedeniyle zayıf kaldı. Almanya, 2 milyar euroluk satış hedefi ile çıktığı 2050 vadeli tahvil arzında, rekor seviyedeki -%0,11 faizle sadece 824 milyon euroluk satış yapabildi. Ancak küresel tahvil piyasalarında bu ihale sonrası sert bir satış baskısı gözlemlemedik. Son durumda Almanya 30 yıl vadeli tahvilin faizi, -%0,15, 10 yıllık tahvil faizi ise -%0,67 seviyesinde bulunuyor.

Dün yurtiçinde TL’deki yatay seyirle birlikte 2 yıllık gösterge kağıdın faizinde 8 baz puanlık düşüşle %16,18 seviyesine bir gevşeme gözlemlesek de 10 yıllık gösterge kağıdın faizi %16,50’de sabit kaldı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN