Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.07.2020)

SABAH STRATEJİSİ

ABD’de majör teknoloji şirketlerinin finansalar sonuçları beklenirken, bu sabah küresel borsa endekslerinde net bir yön yok. Diğer taraftan, Avrupa’da teşvik paketi üzerinde varılan anlaşma ile parite (EURUSD) yükselişini sürdürüyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde de hafif de olsa alıcılı görüntü korunuyor. Paritelerdeki hareketler, düşük faiz ve bol likidite ortamıyla birlikte ek teşvik haberlerinin şu aşamada riskli varlıkları desteklemeye devam edebileceğini gösteriyor. Dolayısıyla bu sabah ekside olan bazı borsalar tekrar artı bölgeye geçebilirler. Yurtiçi fiyatlamalara bakıldığında, parite etkisiyle dün 6,81’lere kadar gerileyen Dolar / TL bu sabah hafif yükseliş eğiliminde. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 501’e düşerken, gün içerisinde 120,6bin seviyesine kadar yükselen ancak seans sonuna doğru gelen yoğun satışlar sonrasında BIST100 endeksi günü %1,04 oranında düşüşle tamamladı. Dün, Doğu Akdeniz ile alakalı gerilim dışında endeks üzerinde etkili olabilecek net bir haber akışı gözlenmemişti. Bugün ise endeksin, 117bin – 119bin arasında dalgalanabileceğini öngörüyoruz.

MAKROEKONOMİ

Asya’nın genelinde bugün artıların daha fazla olduğu, bununla birlikte karışık bir görünümün mevcut olduğunu gözlemliyoruz. Teşvikler fiyatlamalarda belirleyici olmayı sürdürürken, Avrupa Birliği’nin koronavirüs teşvik paketi üzerinde anlaşmaya varmasının ardından Euro’daki değer kazancı sürüyor. Gümüş, 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, altın rekor seviyelerine yaklaşıyor. Euro’daki değerlenme eşliğinde dolar endeksi, bir yandan da ABD’deki teşvik görüşmelerinin izlenmesiyle zayıflık gösteriyor. TL’de parite etkisiyle dolar karşısında değerlenerek 6,85 seviyesinin altına sarkmış durumda.

  • Bugün Japonya’da temmuz ayına ilişkin PMI verisi açıklandı. Kısmi olarak ekonomik daralma azalmakta fakat durgunluğun 3. çeyreğe de yansıdığı görülmekte. İmalat PMI 40,1’den 42,6’ya yükseldi fakat 15 aydır üst üste daralma bölgesinde. Veriye bakıldığında istihdam, yeni siparişler ve üretim azalmakta. Geçen günler ihracat datası da açıklanmış orada da ihracatta çift haneli düşüş görmüştük ki devasa teşvikler her ne kadar iç talepte canlanma yaratsa da, diğer ekonomilerdeki toparlanma sürecinin uzaması Japonya ekonomisine negatif etki etmekte. Hizmet PMI ise 45’ten 45,2’ye yükselerek yatay seyretti.

ABD tarafında, TSİ 17’de haziran ayı mevcut konut satışları verisi izlenecek. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, KOVID-19 krizinden sonra ekonomik toparlanmayı kolaylaştırmak için finansal düzenlemelerde hedefler konusunda konuşma yapacak.

Yurt içi tarafta ise, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi 2 Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, kur saldırısı sonrası normalleşme dönemini, enflasyon ve faizle mücadelede eşine az rastlanır bir başarı ile kapattıklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, katma değerli istihdama ve ihracata dayalı üretimi önceleyen bir ekonomik işleyişi yerleştirmeye çalıştıklarını; özel sektör için uzun vadeli ucuz ve sürdürülebilir finansman modellerine sahip bir ekonomi hedeflediklerini; ticarette ihracatımızı destekleyecek, ithalatı azaltacak, cari dengeyi açıktan fazlaya çevirecek bir stratejiyi hayata geçirdiklerini ve hedeflerinin, 2023’e kadar en az 10 tane milyar dolarlık yeni şirket çıkarmak olduğunu vurguladı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından haziran ayı beyaz eşya sektörü verileri yayınlandı. Buna göre, haziran ayında beyaz eşya iç satışları geçen yılın aynı ayına göre %14 artışla 816.073 adete yükselirken, ihracatın ise 1,7 milyon adetle yatay seyrettiği, bunun yanında beyaz eşya iç satışlarının yılın ilk yarısında ise %4 büyüyerek 3,6 milyon adete çıkarken, ihracatın ise aynı dönemde %14 düşüşle 8,7 milyon adete gerilediği belirtildi. Ayrıca TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer ise, sektörde haziran ayında başlayan pozitif trendin temmuzda da devam ettiğini, ancak pandemide ikinci dalga olasılığının da etkisiyle yılsonu için bir öngörüde bulunamadıklarını söyledi.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Negatif): Bağlı Ortaklığı Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin % 50 hisseye sahip olduğu grup tarafından, Romanya Demiryolları İdaresi’nce açılmış olan Brasov-Simeria Demiryolu Hattı, Apata-Cata Kesimi Yapım İşi ihalesine verilen teklifin kazanan teklif olarak açıklandığı, gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını müteakip sözleşme müzakerelerine davet edilmenin beklendiği daha önce kamuoyuna duyurulmuştu.

Söz konusu işin işveren idare tarafından başka bir ortaklığa verilmesi üzerine açılan dava Şirket aleyhine sonuçlanmıştır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Protokolü çerçevesinde Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi İkmal İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici Siyahkalem Müh. İnş. San. ve Tic. A.Ş. ile 21.07.2020 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 207,5mn TL + KDV’dir.

Koza Altın (KOZAL, Nötr): Şirket Tarafından, İzmir ili Bergama ilçesi Ovacık mevkiindeki Ovacık Altın Madeni Üçüncü Atık Depolama Tesisi projesi ile ilgili olarak 03/08/2017 tarihinde “ÇED Olumlu” Kararı verildiği, bu ÇED Olumlu Kararı hakkında, bir kısım davacılar tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhinde İzmir 3. İdare Mahkemesinin iptal davası açılmış olduğu, şirketimizce davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanında davaya müdahillik talebinde bulunulduğu ve gelinen durumda, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından davanın reddine karar verildiği, hususu açıklanmıştı.

Gelinen neticede, davacılar tarafından temyiz edilen İzmir 3. İdare Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulmasını gerektirecek bir neden bulunmadığı gerekçesiyle Danıştay 6. Daire tarafından davacıların yürütmeyi durdurma isteminin reddine karar verilmiştir.

Odaş Elektrik (ODAŞ, Nötr): Şirket ortakları tarafından dün gerçekleştirilmiş olan pay satış (38mn nominal tutarlı satış işlemi) işlemine yönelik olarak satış yapılan rakamın yaklaşık 30 Milyon TL’lik kısmı ODAS hisseleri ile ilgili verilen teminatlara karşılık olan Alternatif Bank nezdinde yer alan kredinin kapatılmasında ve kalan tutardan en az 50 Milyon TL olmak üzere iştiraki olan Çan Kömür ve İnşaat A.Ş’ ye aktarılacak ve Yapı Kredi ve Halkbank konsorsiyumunda borç kapatılması amacıyla kullanılacaktır. Yapılan pay satışı işleminin arkasındaki en önemli unsur Çan-2 Termik Santralinin borcunun vadesinin uzatılarak azami oranlarda TL’ye dönülmesi ve sermaye artırımı öncesinde re-finanse edilerek talep edilen ilave borç ödemelerinde kullanılması yönündedir.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: Beyaz eşya iç satışları yılın ilk yarısında %4 büyüyerek 3.6 milyon adete çıkarken, ihracat %14 düşüşle 8.7 milyon adete indi. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Can Dinçer, internet üzerinden düzenlenen basın toplantısında sadece Haziran ayına bakıldığında iç satışların geçen yılın aynı ayına göre %14 arttığını, ihracatın ise yatay seyrettiğini söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ege Plastik (EPLAS): Egeplast iştirak şirketinin TMSF protokolü kapsamında yeni ödeme planına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü duyurdu. Şirket açıklamasında, “TMSF ile iştirakimiz Güçbirliği Holding A.Ş. arasındaki protokolde yer alan ve yeni bir ödeme planı verilmesine ilişkin; Belediye ile iştirakimiz Güç Yapı İnşaat Turizm Mühendislik Gayrimenkul Yatırım San. ve Tic. A.Ş.arasında görüşmeler devam etmektedir” denildi. Açıklamada, TMSF’nin de görüşmelere katıldığını belirtildi.

Halk GYO (HLGYO): Şirket, çıkarılmış sermayesinin 928mn TL’den 970mn TL’ye artırılmasıyla ilgili olarak SPK’ya başvuru yapıldığını duyurmuştur.

Verusa Holding (VERUS): Verusa Holding A.Ş.’nin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri A.Ş., T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (“MAPEG”) tarafından açılan Ruhsat ihalesinden Kütahya İli Gediz İlçesi’nde bulunan maden sahası ruhsatının ihalesini kazanmış olup, 21.07.2020 (bugün) tarihi itibariyle bedeli peşin ödenerek ruhsatı satın almıştır. Son alınan yeni ruhsatla birlikte Verusa Holding A.Ş.’nin %100 oranında bağlı ortaklığı Standard Boksit işletmeleri A.Ş.’nin sahip olduğu maden sahası sayısı 24 adete yükselmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %7,42 seviyesinden %7,46 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 166,2 milyar TL ile 130,9 milyar TL’si repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın 35,3 milyar TL’si %7,25’ten piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün %0,61 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,59-%0,63 bandında hareketin ardından, %0,60 seviyesinden günü kapattı.

Yurtiçi tahvil piyasasında, verim eğrisinde zayıf hacimli piyasada kısa vadeli tarafta kısmi artış gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 20 baz puana yakın düşüşler gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN