Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.03.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Bankacılık krizine yönelik endişelerin görece hafiflemesiyle risk iştahında dün de pozitif bir görüntü vardı. Avrupa’da bankacılık endeksindeki kazançlar %4 olurken, Euro STOXX 50 günü %1,5 oranında primle kapattı. ABD’de S&P500 endeksi de %1,3 oranında değer kazandı. Ons Altın ise %2 düşerken, ABD on yıllık tahvil faizi %3,60 seviyesine kadar çıktı. Avrupa ve ABD kapanışlarının ardından Asya’da da bu sabah pozitif bir görüntü var. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %1,3 civarında yükselişte. Bu ortamda, dün %1,38 oranında düşüş kaydeden BIST100 güne tepki alımlarıyla başlayabilir. Küresel borsalardaki toparlanmaya ayak uydurmayan ve psikolojik 5.000 seviyesinin altında kalmaya devam eden endekste teknik olarak güçsüz görüntü sürüyor. İşlem hacminin de düşük kalmaya devam etmesi toparlanma ihtimalini zayıflatıyor. Bu arada borsa için negatif bir parametre olan faizlerde gözlenen yükselişler de yakından izleniyor. Özetle, endekste baskı bugün de devam edebilir. Bugün piyasaların odak noktasında TSİ 21’de Fed’in faiz kararı ve TSİ 21.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Piyasalarda gözlenen rahatlama sonrasında Fed’in büyük olasılıkla bugünkü toplantısında faizleri 25 baz puan artırması bekleniyor.

MAKROEKONOMİ

ABD ikinci el konut satışları, on iki aylık düşüşün ardından şubat ayında aylık %14,5 oranında beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Söz konusu aylık artış, Temmuz 2020’den bu yana en büyük artış olarak kaydedildi.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Kazaks, finansal piyasalarda belirsizliğin yüksek olduğunu ancak Avrupa bankalarının iyi sermayelendirilmiş durumda olduğunu ve mevcut durumu 2008’le karşılaştırmak için sebep bulunmadığını belirtti. Ayrıca Kazaks, bölgede faiz artışlarının sonuna gelindiğini söylemenin mümkün olmadığını vurgulayarak faiz artışlarının devamına işaret etti.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Holzmann ise, Banka’nın gelecek üç toplantı boyunca faiz artırma ihtimalini reddedemeyeceğini, ancak artışın mutlaka olacağını da söyleyemeyeceğini belirtti. Ayrıca Holzmann, UBS’in Credit Suisse’i devralmasıyla sonuçlanan dalgalanmaların finansal sistemdeki likiditenin azalmasına neden olduğunu ve bu durumun enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini söyledi.

Bunun yanında, Almanya’da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutan mart ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri açıklandı. Martta ZEW cari koşullar endeksi -45,1’den -46,5’e beklentilerden daha sınırlı gerilemekle birlikte son altıda ilk kez düşüş sergilerken, beklentiler endeksi ise son dönemde ABD’deki banka iflaslarının ardından küresel çapta yaşanan dalgalanmanın ardından oluşan belirsizliğin ve bankacılık sektörüne yönelik artan endişelerin etkisiyle 28,1’den 13 seviyesine beklentilerin üzerinde gerileyerek altı aylık yükselişin ardından düşüş kaydetti, bununla birlikte pozitif bölgedeki seyrini üçüncü aya taşıdı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında TSİ 21’de Fed’in faiz kararı ve TSİ 21.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Ayrıca Fed’in yeni makroekonomik projeksiyonları da yayınlanacak. Fed geçen ayki toplantısında, faizleri beklentilerle uyumlu olarak 25 baz puan artırarak federal fonlama faiz aralığını %4,50-%4,75 bandına yükseltmişti ve böylece sıkılaşma hızını yavaşlatmayı sürdürmüştü. ABD’de son günlerde orta ölçekli birkaç bankanın iflasıyla yaşanan banka krizinin ardından gündeme gelen finans sektöründeki sistemik riskler nedeniyle bugünkü toplantıda pas geçme ihtimalinin de arttığı gözlenmekte. Bununla birlikte bankacılık krizine yönelik endişelerin görece hafiflemesiyle Fed’in büyük olasılıkla bugünkü toplantısında faizleri 25 baz puan artırması bekleniyor.

Ayrıca TSİ 11.45’te ECB Başkanı Lagarde’ın, TSİ 12.30’da ECB Başekonomisti Lane’nin ve TSİ 19.45’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Nagel’in konuşmaları, Banka’nın para politikasına ilişkin verebilecekleri olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.

Bunun yanında, TSİ 10’da İngiltere’de şubat ayına ilişkin TÜFE verisi izlenecek. İngiltere’de ocak ayına ilişkin TÜFE, yıllık bazda %10,5’ten %10,1 seviyesine gerilemişti ve böylece ekim ayında ulaştığı 1981’den bu yana en yüksek seviye olan %11,1’den son dört ayda yavaşlamayı sürdürmüştü. İngiltere Merkez Bankası, geçen ayın başındaki toplantısının ardından yayınladığı karar metninde, enflasyonun büyük olasılıkla tepe yaptığını ve kasım ayında tahmin edilene göre bu yıl daha fazla düşüş beklendiğini ifade etmişti. Bu kapsamda, TÜFE’nin şubatta aylık %0,5 oranında artması ve yıllık bazda ise %10,1’den %9,8 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, 21 Mart 2023 tarihli raporunda Şirketin “BB+” olan yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BB”‘ye düşürmüş ve “Negatif” olan görünümünü ise teyit etmiştir.

Halkbank (HALKB, Nötr): Bankanın 10 milyar TL’lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, her biri 0,01 TL nominal değerde paylardan oluşan toplam 4.969mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, “tahsisli satış” yöntemi ile mevcut tüm ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanarak, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış hasılatı 30 milyar TL olacak şekilde, Borsa İstanbul’un Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılmasına karar verilmiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Bankanın kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, 7.111mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, tahsisli ve nakden toplamda 32 milyar TL toplam satış hasılatı elde edilecek şekilde Borsa Istanbul’un Toptan Alış Satış İşlemlerine ilişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak nominal sermaye tutarı kadar nakit sermaye artırımı yoluyla artırılması, nakit olarak artırılacak sermayeyi temsil edecek her biri 0,01 TL (Bir kuruş) nominal değerli payların tamamının D grubu nama yazılı ve Borsa İstanbul nezdinde işlem gören nitelikte olmasına karar verilmiştir.

Galata Wind (GWIND, Sınırlı Pozitif): Bursa İli, Nilüfer İlçesi’nde Şirket tarafından yapılması planlanan “Taşpınar Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi (Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali İlavesi) Projesi” ile ilgili yardımcı kaynak kurulu gücünün 42,5711 MWm; tesis toplam kurulu gücünün ise kapasite artırımı yapılacak 2 türbin dahil olacak şekilde 122,7711 MWm/73 MWe olarak tadil edilmesine ilişkin talep EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanlığı Olur’u ile onaylanmış ve şirketle ilgili karar 17.03.2023’te tebliğ edilmiştir. Hibrit GES projesinin kısmi devreye alınmasının planlandığı gibi 2023 yılın ilk yarısında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Jantsa (JANTS, Nötr): Şirket 2,6 MW lisansız Güneş Enerjisi yatırımı yapılmasına karar vermişti. Yatırım tamamlandığında toplamda 6,4 MW Güneş Enerjisi gücüne ulaşılacaktır. Artmakta olan elektrik giderinin yaklaşık %25-30’luk kısmı bu yatırımlardan karşılanarak elektrik maliyetinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bu yatırım 1,6mn USD karşılığında yaptırılmakta olup Aydın/Umurlu Fabrika çatısına ilave ve Ortaklar’daki fabrika çatılasına yerleştirilecektir. Umurlu fabrika çatısına ilave 2023 yılı 2. çeyrekte tamamlanarak devreye alınacak, Ortaklar fabrika çatısına 2023 yılı 3. çeyrekte tamamlanarak devreye alınacaktır. Aydın Ortaklar Organize Sanayi Bölgesinde 35bin m2 kapalı alan içinde 1mn adet tarımsal ve endüstriyel makina jant imalatı yatırımın üst yapı bina işleri devam etmektedir. Makine ve teçhizat siparişleri verilmeye başlanmıştır. 2023 yılı 2.yarısında tamamlanarak son çeyrekte deneme üretimleri yapılacaktır. Bu yeni fabrika yatırımı ile birlikte kapasite kademeli olarak zaman içinde %20-%50 arasında artacaktır.

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri (SMRTG, Sınırlı Pozitif): Şirket’in bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş. ile yurt içinde yerleşik bir müşterisi arasında Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 70,2mn TL karşılığı tutarda yurt içi satış sözleşmesi imzalanmış ve sözleşmeye ilişkin ön ödeme alınmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında EMKEL.E paylarında 22/03/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/04/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında GEREL.E payları 22/03/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/04/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY): “Sat-Kirala-Geri Al” yöntemi ile yapılacak olan Finansal Kiralama İşlemi kapsamında Şirketin maliki bulunduğu İstanbul – Üsküdar İlçesinde buluna ana taşınmazın (A) ve (B) Bloklarında yer alan kat mülkiyetli tapulara bağlı “ofis” niteliğindeki toplam 14 adet bağımsız bölüm ile İstanbul – Üsküdar İlçesi’nde kayıtlı “Sosyal Tesis ve Arsası” niteliğindeki taşınmazın (birlikte kısaca “TAŞINMAZLAR” olarak anılacaktır) mülkiyetlerinin tüm takyidatları ile birlikte 177,65mn TL (KDV’den istisnadır) bedel karşılığında Şirket tarafından Ziraat Katılım Bankası A.Ş.’ye satılmasına, Şirket ile Ziraat Katılım Bankası A.Ş. arasında Finansal Kiralama Sözleşmesi akdedilmesine, Finansal Kiralama Sözleşmesi kapsamında Şirket tarafından TAŞINMAZLAR’ın Ziraat Katılım Bankası A.Ş.’den 48 ay vadeli, 1 yıl anapara ve kar payı ödemesiz, sonraki 9 ay ise sadece kar payı ödemeli olacak şekilde 36 ay taksitli olarak kiralanmasına ve son kira bedelinin vade tarihinde TAŞINMAZLAR’ın mülkiyetinin Şirket tarafından geri alınmasına karar verilmiştir.

Desa Deri Sanayi (DESA): Şirket ile Düzce Organize Sanayi Bölgesi arasında endüstriyel sanayi tesisi kurulumu amacı ile Düzce Organize Sanayi Bölgesi genişleme alanı içerisinde arsa satın alımı için ön tahsis protokolü imzalanmıştır. Taraflarca imzalanan protokol gereği 60bin m2 olan arsa Organize Sanayi Bölgesi tarafından yapılacak imar ve alt yapı çalışmalarından sonra Desa Deri Sanayi ve Ticaret A. Ş.’ye teslim edilecektir.

QUA Granite (QUAGR): Ocak – Aralık 2022 dönemine ilişkin Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun “Şirket Faaliyetleri ve Faaliyetlere İlişkin Önemli Gelişmeler” başlıklı on üçüncü bölümünde Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu Anti-Damping Soruşturması sonucu hakkında aşağıdaki açıklama kamuoyu ve yatırımcılar ile paylaşılmıştı.

Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu, 3 Aralık 2021 tarihinde Avrupa Seramik Üreticileri Birliği’nin şikâyeti üzerine, Türkiye’nin yanı sıra Hindistan’da “Seramik karo” ve benzeri kategorisi ithalatına karşı, bu alanda faaliyet gösteren şirketler bakımından anti-damping soruşturması başlatmıştır.

Nihai karar 10 Şubat 2023 tarihinde komisyon tarafından açıklanmıştır. Kararda, soruşturma kapsamına alınan Şirket ve ilişkili tarafı Bien Yapı Ürünleri San. Tic. A.Ş. için %4,8 dampinge karşı önlem alındığı açıklanmıştır. Soruşturma kapsamında iş birliğinde bulunan Türkiye’de faaliyet gösteren şirketler için damping oranı %9,20 olarak açıklanırken, iş birliğinde bulunmayan şirketlerde bu oran %20,90 olarak açıklanmıştır.

Naturelgaz (NATEN): Şirket, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu Doğalgaz LNG(Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) veya CNG(Sıkıştırılmış Doğal Gaz) İhalesi için teklif vermiş olup, 13 fabrika için teklifin en iyi teklif olduğu öğrenilmiştir. İhale Sözleşmesi’nin imzalanması için, Çaykur’un ihale sonucu kararının beklendiği açıklanmıştır

Ral Yatırım Holding (RALYH): Şirketin Bağlı Ortaklıklarından Hera Teknik Yapı A.Ş., T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 09.02.2023 tarihinde düzenlenen ”Kars/Merkez İlçe/Karacaören Mah. 309 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İkmal İşi” kapsamında; katılmış olunan yapım işi 435,4mn TL bedelle 20.03.2023 tarihli karar ile şirket uhdesinde kalmıştır. Sözleşme için idareden davet yazısı beklenmektedir.

Orge Enerji (ORGE): 06.03.2022 tarihli açıklamada, Şirketin, İstanbul’da inşa edilecek Koç Üniversitesi Kültür ve Yurt Yerleşkesi Projesi’nin elektrik işlerine yönelik verdiği 712bin EUR+KDV ve 17,6mn TL+KDV tutarındaki teklife ilişkin, İşveren Algoritma Sağlık Hizmetleri A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya duyurulmuştu. Bahsi geçen sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. İşin 270 günde tamamlanması planlanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %8,50 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 20 milyar TL’lik (%8,50’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 222 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 45 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 140 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi