Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.11.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gelişmeleri ile ilgili haber akışının piyasalar üzerinde etkisini gösterdiği günde risk iştahı zayıf. ABD Senatosu’nun Hong Kong protestocularını destekleyen yasaları onaylamasının ardından olası ilk faiz ticaret anlaşmasının önümüzdeki yıla sarkabileceğine yönelik haberler borsa endekslerinde satışlara yol açıyor. Dün ekside kapatan ABD borsaları, bu sabah vadelilerde de negatif bir görüntü sergiliyorlar. Asya’da artıda olan piyasa neredeyse yok. Diğer taraftan paritelerde belirgin bir hareket gözlenmezken, Yuan’daki kayıplar sınırlı. Şu aşamada, ticaret gelişmelerine yönelik olumsuz haber akışı özellikle borsa endekslerinde etkisini göstermeye devam edebilir. Zayıf risk iştahıyla birlikte BIST100 endeksi de güne hafif satıcılı bir görüntüyle güne başlayabilir. Yaşanan yükselişlerin ardından dün seans sonuna doğru kar satışlarıyla karşılaşan endekste kar satışlarının bir miktar daha devam edebileceğini öngörüyoruz. Ancak, TL varlıklara yönelik olumlu algıda bir değişiklik yok. Dolayısıyla, olası deri çekilmelerde endeks 106bin civarında tepkiyle karşılaşabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD-Çin arasında artan siyasi tansiyonla ticaret anlaşmasının bu yıl imzalanmayabileceğine dair haber akışıyla birlikte risk iştahındaki azalışla güne başlıyoruz. Her ne kadar Çin Başbakan Yardımcısı ve üst düzey ticaret temsilcisi Liu He, ticaret anlaşmasına dair ‘temkinli iyimserlik’ mesajı vererek satış baskısını kısmi hafifletse de Trump’ın, Hong Kong’daki göstericilere destek veren yasayı onaylaması ihtimalinin ticaret anlaşmasını riske atma olasılığı piyasaları tedirgin etmiş durumda. Yurtiçinde ABD ile olumlu ilişkiler ve azalan jeopolitik risklerle TL cinsi yatırım araçlarındaki olumlu fiyatlama sürüyor. USD/TL kuru, pazartesi gününden bu yanaki düşüş eğilimini sürdürüyor.

29-30 Ekim tarihli Fed toplantısına ilişkin tutanaklara göre Fed, faiz indirimlerine ara vermeye karar verdi, bu kararı neyin değiştireceğini net şekilde ortaya koymadı.

  • Küresel yavaşlamanın ABD ekonomisine zarar verme riskinin öne çıktığı belirtilen tutanaklarda Fed’in küresel yavaşlama ve düşük enflasyona karşı sigorta olarak faiz indirdiği vurgulandı.
  • Fed Başkanı Powell 13 Kasım’da yaptığı konuşmada görünümde önemli bir değişiklik olması durumunda buna uygun cevap verileceğini belirtmişti, fakat toplantı tutanaklarında “önemli” değişikliğin ne olacağına ilişkin net bir ifade yer almamakta. Tutanaklarda ayrıca parasal genişlemenin etkilerinin gözlenmesi için bir süre beklenmesi yönünde görüş var. Ayrıca tutanaklarda üyeler, negatif faizin ABD için uygun bir araç olmadığı, reponun kısa vadeli sıkıntıları aşmada yararlı olacağını ve hazine bono alımlarının daha yavaş olması gerektiğini ifade ettiler.
  • Neticede piyasa katılımcıları 10-11 Aralık’taki Fed toplantısını bir yandan beklese de en azından 2020 yılı ortalarına kadar bir faiz indirimini büyük ölçüde fiyatlamıyor.

Bugün TSİ 15.30’daki ECB toplantı tutanakları ile politika faizlerini sabit tutması beklenen Güney Afrika ve Endonezya faiz kararı da izlenecek gelişmeler arasında. ECB toplantı tutanakları, Mario Draghi’nin ECB’ye başkanlık ettiği son toplantı olması açısından önemli olabilir. 8 yıllık görevi boyunca Avrupa borç krizi ve deflasyon riski ile mücadele eden Draghi son basın toplantısında ECB’nin negatif faizlere ilişkin değerlendirmesinin “çok pozitif” olduğunu söylemiş ve bu durum güvercin bir duruş olarak algılanmıştı.

  • Dün ayrıca ECB baş ekonomisti Philip Lane, Euro Bölgesi ekonomisinin beklenenden daha az büyümesine rağmen resesyona girmeyeceğini ve gelecek yıl veya önümüzdeki iki yıl içinde toparlanacağını belirtti.

Bugün ABD’de TSİ 16.30’da kasım ayına ait Philadelphia Fed İş Dünyası endeksi ve TSİ 18’de ekim ayına ait mevcut konut satışları açıklanacak. TSİ 16.30’da Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’ın konuşması bulunmakta. Ayrıca bugün OECD Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımlayacak.

Yurtiçinde bugün saat 10’da kasım ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. Endeks, ekimde bir önceki aya göre %2,1 oranında artarak 57 seviyesine yükselmişti. Endeks, bu yıl en yüksek seviyeyi nisanda 63,5 seviyesiyle görmüştü. İyileşen enflasyon beklentileri, finansal koşullardaki rahatlama ve TL’deki istikrarlı görünümü dikkate aldığımızda tüketici güveninde ılımlı bir şekilde toparlanma beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Bim Birleşik Mağazalar (BIMAS, Nötr): Şirketin Genel Kurulu hisse başına 0,4TL brüt (0,34TL net) temettü ödeme kararını onayladı. Onaylanan nakit kar payıkullanım tarihi 11 Aralık’tır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ACSEL.E, HUBVC.E, OYLUM.E ve YYAPI.E payları 21/11/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 05/12/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, HURGZ.E ve YESIL.E paylarında 21/11/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/12/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında HURGZ.E ve YESIL.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 05/12/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

Havacılık: ABD Federal Havacılık Kurumu(FAA) Başkanı Steve Dickson, Boeing’in geniş gövdeli jeti777X için sertifikasyon sürecinin titizlikle yürütüldüğünü söylerken, uçuşları durdurulan 737 MAX uçağına yönelik incelemelerin ise aceleye getirilmeyeceğini teyit etti.

Vergi Düzenlemeleri: TBMM Genel Kurulunda, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin ilk 29 maddesini içeren birinci bölümü ve ikinci bölümünde yer alan üç maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri Dijital Hizmet Vergisi’ne tabi olacak. Dijital Hizmet Vergisi oranı yüzde 7,5 olacak. Teklifle, “Konaklama Vergisi” adı altında yeni bir ihdas edilecek. Konaklama Vergisi geceleme hizmeti bedeli üzerinden yüzde 2 oranında alınacak. Eser sahiplerine tanınan serbest meslek kazançlarında istisna tutarı 500 bin lirayla sınırlı tutulacak. Düzenlemeye göre, faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, kiralama yoluyla edinilen binek otomobillerinin her birine ilişkin aylık kira bedelinin 5 bin 500 liraya kadarlık kısmı ile binek otomobillerinin iktisabına ilişkin özel tüketim vergisi ve Katma Değer Vergisi toplamının en fazla 115 bin liraya kadarlık kısmı gider olarak dikkate alınabilecek. Gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklenerek üst dilim yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarılacak. Böylece 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 oranında gelir vergisi verecek. Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan mesken nitelikli taşınmazlar “değerli konut vergisi”ne tabi olacak. Değerli konut vergisine tabi mesken nitelikli taşınmazlardan değeri 5 milyon ile 7,5 milyon TL arasında olanlar binde 3; 7,5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olanlar binde 6; 10 milyon TL’yi aşanlar da binde 10 oranında vergilendirilecek. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Desa Deri (DESA): Verimlilik odaklı çalışma prensipleri doğrultusunda, Bayraklı/İzmir adresinde Desa Deri İzmir Westpark Samsonite şubesi ünvanlı mağazanın 18.11.2019 tarihi itibari ile kapatılmasına karar verilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,64 seviyesinden %13,69 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 20,2 milyar TL ile 14 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 6,2 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD-Çin arasında artan gerilim riskli varlıklara yönelmeyi azaltırken, ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizini 3 haftanın en düşük seviyelerine getirdi ve %1,71 seviyesinin altına kadar gevşeyen ABD 10 yıllıkların faizi, sabah saatlerinde %1,73’lerde seyretmekte. 7 Kasım’da 10 yıllıkların faizi, 3 ayın en yüksek seviyesi olan %1,97’leri görmüştü.

Türkiye ve ABD arasındaki diplomatik ve ticari ilişkilere yönelik olumlu görünüm ve jeopolitik risklerin azalması gibi faktörlerle TL varlıklar pozitif ayrışmayı sürdürüyor ve faizlerde iyileşme devam ediyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, günlük bazda 21 baz puanlık düşüşle %12 seviyesinin altına geriledi ve %11,86 seviyesinde gerçekleşerek Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise %12,22 seviyesinde yatay kalırken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise, günlük bazda 4 baz puanlık sınırlı artışla %12,26 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN