Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.08.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Nötr risk iştahıyla güne başlıyoruz. Haftanın öne çıkan gelişmesi olan ve cuma günü gerçekleşecek Jackson Hole sempozyumu öncesinde haber akışlarının piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı. Bu sabah ABD vadelileri hafif artıda seyrederlerken, Asya borsaları karışık. Paritelerde ise önemi bir hareket gözlenmiyor. Bu akşam açıklanacak FOMC toplantı tutanaklarının da piyasalar üzerinde önemli bir etki yapmasını beklemiyoruz. Her ne kadar Fed, tutanakları bir iletişim aracı olarak kullansa da faiz kararının ardından ticaret geriliminin artması ve resesyon endişeleriyle oynaklığın yükselmesi, tutanakların önemini azaltıyor. Bu kapsamda, Jackson Hole sempozyumu beklenirken yurtdışı piyasalarda düşük oynaklıkta mevcut fiyatlamalar devam edebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, dün TL sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) %1,3 oranında değer kaybederken, BIST100 endeksi beklentimizin aksine alıcılı bir görüntü sergileyerek günü %0,78 oranında yükselişle kapattı. Bayramdan sonraki üç işlem gününde %4,1 oranında değer kaybeden BIST100’ün dünkü yükselişini tepki olarak değerlendirmek mümkün. Endeksin güne yatay bir görüntüyle başlamasını beklerken, yukarıda 96,6bin önemli gözükmekte. Dünkü yükselişlerin bir miktar anlam kazanması ve yukarı yönlü ivmelenmenin görülmesi için bu seviyenin kırılması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde, aşağı yönlü riskler devam edebilir. Halihazırda ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) düne göre 11 baz puan artarak 417’ye çıkmış durumda.

MAKROEKONOMİ

ABD Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık faiz indirimine gittiği toplantısının tutanaklarının açıklanacağı güne başlıyoruz. Ticaret gerilimleri, resesyon endişeleri ve jeopolitik gelişmeler derken küresel belirsizliklere bir yenisi de İtalya tarafından geldi. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin istifa edeceğini açıklamasının ardından ülkede siyasi belirsizlik arttı ve dün Avrupa borsaları baskılayan bir unsur oldu. Trump’ın, Çin’le henüz bir ticaret anlaşması yapmaya hazır olmadıklarının vurgusunun da etkisiyle Wall Street’in dün ekside kapatması ardından Asya borsalarında da bugün hafif satıcılı bir görünüm görmekteyiz. Ek olarak ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo’nun Huawei’nin ABD için risk oluşturan tek Çin şirketi olmadığını söylemesi de risk iştahını baskılamakta. Petrol fiyatlarında sınırlı yukarı yönlü hareket sürüyor, Brent petrolün varil fiyatı 60 doların üzerine çıkmış durumda. Altın fiyatları ise ons başına USD 1.500 seviyesinin hemen üzerinde salınıyor.

TL varlıklarda ise son iki günde dalgalanma artmış durumda, USD/TL kuru dün 1 ayın en yüksek seviyesini test ederken, tahvil faizlerinde de yukarı yönlü bir hareket gözleniyor. BIST 100 endeksi ise dün günü artıda kapatmayı başardı. Yurtiçinde veri takvimi ise bugün sakinliğini koruyor.

Temmuz ayına ilişkin Fed toplantı tutanakları TSİ 21’de paylaşılacak.

  • Tutanaklarda Fed’in faiz indirimine ilişkin geleceğe yönelik değerlendirmeleri önemli olacak. Hatırlamak gerekirse Fed Başkanı Jerome Powell, gerçekleştirilen faiz indiriminin, uzun süreli faiz indirimlerinin başlangıcı anlamına gelmediğine yani bir faiz indirim döngüsüne girilmediğine, ancak sadece tek bir faiz indirimine de işaret etmediğini söylemişti.
  • Bununla birlikte temmuz ayı Fed faiz kararından bu yana ki güncel gelişmelerin yorumlanması bizler için daha önemli. Dolayısıyla Fed toplantı tutanaklarından ziyade Fed Başkanı’nın cuma günkü konuşması bizler için daha dikkate değer. Ağustos ayında küresel tahvil faizleri resesyon endişeleriyle gerileme eğilimini artırdı ve ABD verim eğrisi tersine döndü, bu gelişmelerin ve Trump’ın daha fazla faiz indirim çağrılarının Powell tarafında nasıl yankı bulduğu izlenecek.

İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, koalisyon partisi Kuzey Birliği’nin güven oylaması önergesi verme kararı almasının ardından istifasını Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya sundu. Erken seçimlere gitme ya da yeni bir koalisyon oluşturma kararını Mattarella alacak.

Dün yurtiçinde açıklanan konut satışları temmuz ayında ardı ardına 7 aydır ki gerilemesini sürdürdü. Konut satışlarında düşüş temposunun ise azalmaya başladığını görüyoruz. Konut kredi faizlerinde kamu bankaları öncülüğünde başlayan indirimlerin etkisiyle ağustos ayında konut satışları tarafında toparlanmanın belirginleştiğini gözlemleyebiliriz. Bugün de TSİ 14.30’da açıklanacak konut fiyat endeksini takip edeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (EREGL, Nötr): Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesi sınırları içerisinde Ereğli Demir Ve Çelik Fabrikaları tarafından yapılması planlanan 2. Yüksek Fırının Yeniden Kurulumu Ve Modernizasyonu, 4. Kok Bataryası VE Tali Mahsuller Tesisi Kapasite Artışı projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 05/09/2019 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir. Kaynak: Matriks

Karsan (KARSN, Nötr): Şirket ile Industria Italiana Autobus S.p.A. (IIA) arasındaki Tesis Kullanım Sözleşmesi çerçevesinde, 79,7mn EUR olarak gerçekleşen, IIA’nın 2019 yılı içinde farklı müşteriler için ayrı ayrı zamanlarda alınan mamul ve yarı mamul siparişlerinin, 44mn EUR’luk kısmı teslim edilmiştir. Geri kalan siparişlerin sipariş programına göre 2019 yılı içinde üretilerek teslim edilmesi planlanmaktadır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirketin Temmuz ayındaki yolcu sayısı 2018’in Temmuz ayına göre %2,4 azalışla 2,86mn kişi olmuştur.  Yolcu doluluk oranı ise 0,1 puan artışla %89,3’ü göstermiştir. 2019’un ilk 7 ayında yolcu sayısı %3,3 azalışla 16,75mn olurken, yolcu doluluk oranı 0,7 puan gerilemeyle %89,7 olarak gerçekleşmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2019 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,5 oranında azalarak 102.236 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17.276 konut satışı ve %16,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Diğer yandan, ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %57 oranında azalış göstererek 13.064 oldu. Son olarak, yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %46,7 artarak 4.192 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.
Otomotiv: Kriz öncesi iç pazarda yıllık 25 bin adetlik satış yapan treylerciler, bu rakamın yılsonunda 7 bine inmesinden endişe ediyor. TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, “Geçmiş yıllarda 1 ayda yaptığımız satışı, bu yıl 6 ayda zor yaptık” dedi. Sektör, hükümetten acilen ‘hurda teşviki’ istiyor. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Net Holding A.Ş. (NTHOL): 20.08.2019 tarihinde Net  Holding payları ile ilgili olarak 1,48 – 1,52 TL fiyat aralığından 587.855 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Net Holding sermayesindeki paylar 20.08.2019 tarihi itibariyle %33,22 sınırına ulaşmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, dün %19,47 seviyesinden %19,57 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 49,5 milyar TL ile 40,5 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 9 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllıkların faizi, geçtiğimiz hafta gördüğü 3 yılın en düşük seviyesi olan %1,47 seviyesinin uzağında seyretmeye çabalıyor. Bu haftaya %1,57 seviyelerine yakın başlayan ABD 10 yıllıkların faizi, Fed Başkanı’nın konuşmasının beklenmesiyle bugün sabah saatlerinde de bu seviyelere yakın bulunuyor.

Yurtiçi tahvil faizlerinde, döviz piyasasındaki hareketlenmenin etkisiyle yukarı yönlü eğilim dün de sürdü. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, günlük 67 baz puan artarak tekrar temmuz ayı sonundaki seviyelere yaklaştı ve %16,26 seviyesinden günü sonlandırdı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de günlük 52 baz puanlık artışla temmuz ayının ortasındaki seviyelere yaklaştı ve %16,5 seviyesine yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dün 846,5 milyon TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi. Hazine ayrıca dün yaptığı ihalede 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdi ve 2,9 milyar TL borçlandı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN