Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.11.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gelişmelerine yönelik haber akışı takip edilmeye devam edilirken, piyasanın gelişmelere tepkisi şu aşamada sınırlı kalmaya devam ediyor. ABD Senatosu’nun Hong Kong protestocularını destekleyen yasaları onaylamasının yanı sıra karşılıklı sert tonda açıklamalara karşın ABD vadelilerindeki geri çekilmeler sınırlı. Yuan’daki düşüş de sınırlı kalırken, Ons Altın hafif artıda. Fed toplantı tutanaklarının izleneceği (TSİ 22’de) günde küresel borsalarda hafif baskı, bu ay net bir şekilde pozitif ayrışan BIST100 endeksindeki yükseliş eğilimini bozmayacak şekilde devam edebilir. Endeksin güne ise yatay bir görüntüyle başlamasını beklerken, faiz, CDS ve kurdaki gerileme eğilimiyle birlikte endekste alım iştahının devam edebileceğini ve halihazırda iyi bir momentum yakalayan endeksin günü artıda kapatmaya çalışacağını düşünüyoruz. Dün akşam 5,70’in altına sarkan Dolar / TL’de ise, 200 günlük ortalamanın geçtiği 5,7150 seviyesi önemli. Kur bu ortalamanın altında kaldıkça, TL varlıklara yönelik olumlu algı güçlenebilir.

MAKROEKONOMİ

ABD Senatosu’nun Hong Kong protestocularını destekleyen yasaları onaylamasının ardından ABD-Çin ticaret müzakerelerinin daha karmaşık hale gelme olasılığıyla küresel borsalarda bugün satıcılı bir seyir görüyoruz. Çin’in ticaret anlaşmasına dair kötümser bir bakış açısına sahip olduğunu gösteren haber akışı sonrasında ise Trump anlaşmanın gerçekleşmemesi durumunda tarifelerin daha da fazla yükseleceğini belirtti. Japonya ihracatının, ticaret savaşları ve tayfunla birlikte ekim ayında %9,2 düşüşle 2016 yılından bu yana en keskin düşüşünü gerçekleştirmesi de risk iştahını baskılayan diğer bir unsur oldu. Çin, süregelen ticaret karmaşası içerisinde bir yıl vadeli banka kredileri için gösterge temel kredi faiz oranını (LPR) %4,20 seviyesinden %4,15’e çekti. Petrol fiyatlarında stok fazlasıyla 7 haftanın en büyük günlük düşüşü dikkat çekerken, petrol 60,8 dolar seviyelerinde seyrediyor, altın ise ons başına USD 1.470 seviyelerinde seyretmekte. Bu arada düşük mortgage faizleri ile birlikte dün ABD’de konut başlangıçları ekimde toparlandı, inşaat izinleri ise 12 yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Yurtiçinde veri takvimi bugün sakin iken, USD/TL kuru ise 5,70 seviyesinin etrafında sakin seyrini sürdürmekte.

Bugün dikkatler TSİ 22’de Fed’in 29 – 30 Ekim tarihlerindeki FOMC toplantısına ilişkin tutanaklarda olacak.

  • Ekim toplantısında bu yılki üçüncü faiz indirimini gerçekleştiren Fed, ekonomik görünüm değişmedikçe faiz indirimine devam edilmeyeceği sinyalini vermişti. Faiz kararı sonrası hem Fed Başkanı hem de bölgesel Fed Başkanları birçok kez konuşma gerçekleşti. Ortak düşüncenin ise ekonomi rayında gittiği sürece mevcut para politikasının uygun olduğu yönünde yoğunlaştığı görülüyor.
  • Neticede temmuzdan bu yana ki 75 baz puanlık indirim sonrası Fed’in aralık ayındaki toplantısında faiz indirimine gitmesi %0,8 ile oldukça düşük olasılıkla bakılıyor. Gelecek sene mart ayında faiz indirimine gitme olasılığı ise %40’larda bulunuyor. Genel olarak Fed’in yılın geri kalanında bekle ve gör modunda gelişmeleri izlemesi bekleniyor. Ancak aralık ayındaki toplantısında risklere bağlı olarak geleceğe yönelik yönlendirme yapabilme ihtimali de göz ardı edilmiyor.

Bugün ayrıca TSİ 10’da Almanya’da ekim ayına ilişkin ÜFE verileri takip edilecek. TSİ 20’de ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’nin konuşması bulunmakta.

ŞİRKET HABERLERİ

Garanti Bankası (GARAN, Nötr): Banka Türk Lirası cinsinden, 25 milyar TL tutara kadar borçlanma aracı ihracı için BDDK ve SPK’ya başvuruda bulunduğunu duyurmuştur.

Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt (ULUSE, Nötr): Şirketin üyesi bulunduğu Endüstriyel Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile Türkiye Metal Çelik, Mühimmat, Makina, Metalden Mamul Eşya ve Oto, Montaj ve Yardımcı İşçileri Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri anlaşma ile sonuçlanmış olup Toplu İş Sözleşmesi Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt Ticaret A.Ş. işyerlerinde sendika üyesi çalışanlara uygulanmak üzere 18.11.2019 tarihinde imzalanmıştır. Toplu iş sözleşmesi 01.01.2020 – 28.02.2022 tarihleri arasında, 2 yıl süre ile yürürlükte kalacaktır.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) çatısı altında kurulan ve enerji sektörünün küresel arenadaki söz sahibi şirketlerini bünyesinde barındıran MIT Energy Initiative’in Yıllık Araştırma Konferansı, ABD’de düzenlendi. Sabancı Holding’den yapılan açıklamaya göre, enerji sektöründe teknolojik gelişmelerin ve politikaların ele alındığı önemli etkinlikler arasında yer alan konferans, enerji konusunda etkin akademi, iş dünyası ve politika yapıcıların katılımıyla Boston kampüsünde gerçekleştirildi. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Zaimler, “İş dünyasının ve ihtiyaç duyduğumuz teknoloji, inovasyon, çözüm önerilerini geliştiren akademinin birbirleri ile güçlü bağlara sahip olması kritik öneme sahip” şeklinde değerlendirdi. Kaynak: Hürriyet

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: BDDK tarafından, Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş.’ye, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (v) bendi ile geçici 3 üncü maddesi çerçevesinde, Standard Chartered Bank grubuna dahil yabancı banka ve finansal kuruluşlara Türkiye’de yerleşik kuruluşlar ve bunların yurtdışında yerleşik bağlı ortaklıkları ve/veya iştiraklerine kullandırılacak kredilere yönelik olarak dokümantasyon hazırlama ve bilgilendirme, teminat alma, izleme, teminatları nakde çevirme ile bunların raporlanmasına ilişkin kredi operasyon işlemlerinin sunulması, müşteri ilişkileri ve iletişimi ile ekonomik değerlendirme, uyum, müşterinin tanınması ve suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi ile iç kontrol ve denetim, mevzuata uyum ve risk yönetimi hususlarında destek/danışmanlık hizmeti verilmesi konusunda izin verilmesine karar verildiği Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Peker GYO (PEKGY): Şirket Almanya’nın Heinsberg şehrindeki portföyünde yer alan 48 dairelik binanın toplam 4.800.000 Euro’ya satışına ilişkin sözleşme imzalanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,69 seviyesinden %13,64 seviyesine sınırlı geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 21,9 milyar TL ile 14 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 7,9 milyar TL ise %13 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,81 seviyesinden işlem görmeye başlarken, bugün risk iştahının baskılanmasıyla %1,75 seviyelerinde seyretmekte. ABD Senatosundan Hong Kong’daki protestocuları destekleyen yasanın geçmesiyle artan ABD-Çin gerilimi riskli varlıklara yönelimi azaltmakta.

Azalan jeopolitik risklerle Türkiye CDS priminin düşüşünü sürdürmesi ve TL’nin değer kazanmasının etkisiyle birlikte TL varlıklarda olumlu havanın sürdüğünü gözlemliyoruz. Özellikle faizlerin orta ve uzun vadede dün aşağı geldiğini gözlemledik. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 17 baz puanlık düşüşle %12,22 seviyesinde gerçekleşerek Şubat 2018’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de günlük bazda 19 baz puanlık düşüşle %12,22 seviyesinde gerçekleşerek Mart 2018’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi ise, günlük bazda 6 baz puanlık sınırlı artışla %12,07 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN