Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın son işlem gününde ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin durduğuna yönelik haber akışı risk iştahını zayıflattı. Cuma günü ekside kapatan ABD borsalarını takiben Çin endeksleri bu sabah satıcılı. Yuan ise hafif değer kazanıyor. Ancak, Yuan’daki değer kazancının arkasında Çin Merkez Bankası’nın Yuan’ın daha fazla değer kaybına izin vermeyeceğine yönelik haberler olduğu söylenebilir. Bu sabah 6,93’lü seviyelerde hareket eden off – shore Yuan için “kırmızı çizgi” 7,0 seviyesi. Bu kapsamda, Çin endekslerindeki baskı, ticaret gelişmelerinin kırılganlık yaratmaya devam ettiğini gösteriyor. Öte taraftan, temkinli modun korunduğu günde Dolar endeksi (DXY) 98 seviyesinin üzerinde. Bu hafta Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Avro baskı altına kalırken, risk iştahındaki görüntü ve petrol fiyatlarındaki artış Dolar endeksinin (DXY) 98 seviyesinin üzerinde kalmasını sağlayabilir. Dolar’daki güçlenme eğilimi, Cuma günü üçgenin üst bandını kıran Dolar /TL’de yukarı yönlü riskleri artırabilir. Kurdaki olası yükseliş de endeks üzerinde baskıya yol açabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Haftaya dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olan Japonya’nın birinci çeyrekte beklentilerden iyi bir büyüme performansı sergilemesiyle merhaba diyoruz. Japonya’da yıllıklandırılmış çeyreksel büyümenin -%0,2 daralmaya işaret etmesi beklenirken, %2,1 artıda gerçekleştiğini görüyoruz. Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın OPEC ülkelerinin üretim kesintisinin, petrol stoklarını ılımlı azaltmak için devam edebileceğinin sinyalini vermesiyle Brent petrolün varil fiyatı, bugün %1’in üzerinde artıda ve 73,1 dolar seviyesinde.

Bu haftanın odak noktaları 23-26 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri, ECB ve Fed toplantı tutanakları olacak.  Bugün ve yarınki gündemin de haftanın geneline göre daha sakin olduğunu görüyoruz. Bugün TSİ 15.30’da ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksini takip edeceğiz.

Yurtiçinde bu hafta veri takvimi sakin. Yarın tüketici güven endeksi ve perşembe günü de reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak.

  • Salı günü Euro Bölgesi’ne ilişkin OECD Ekonomik Görünüm Raporu açıklanacak.
  • AB vatandaşları, 23-26 Mayıs’ta sandığa giderek yeni Avrupa Parlamentosu üyelerini seçecek. Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde, İtalya’nın bütçe kurallarını esnetme arzusunun yeniden gündeme gelmesi ise geçen hafta piyasa katılımcıları tarafından arka planda takip edildi.
  • Çarşamba günü Fed toplantı tutanakları, İngiltere enflasyon, Japonya dış ticaret dengesi, ECB Başkanı Mario Draghi’nin konuşması izlenecek.
  • Perşembe günü ECB toplantı tutanakları, Almanya IFO endeksi, Euro Bölgesi ülkelerinin mayıs ayına ait öncü PMI verileri, ABD hizmet ve imalat PMI verileri açıklanacak.
  • Perşembe günü ayrıca Güney Afrika ve Mısır Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Güney Afrika’nın politika faizini %6,75’te sabit tutması bekleniyor. Aynı gün Mısır Merkez Bankası’nın da politika faizini %15,75’te sabit tutması beklenmekte.
  • Cuma günü Japonya TÜFE, ABD dayanıklı mal siparişleri, İngiltere perakende satışlar paylaşılacak.

Son olarak bu hafta birçok bölgesel Fed başkanının konuşması bulunuyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesi ile ilgili olarak toplam bedeli 450mn TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.

8 Mayıs 2019 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Lokman Hekim (LKMNH, Sınırlı Negatif): Şirket’in ana ortaklık net dönem karı 1Ç2019’da 740.304 TL ile bir önceki yılın aynı dönemindeki 2,5mnmn TL’nin oldukça altında gerçekleşmiştir. 1Ç2019’da satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,6 oranında artan şirketin, brüt karı ise sadece %4,8 oranında artarak 11,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler de aynı dönemde %30,5 oranında artarken, esas faaliyet karı %10,5 oranında azalarak 7,3mn TL olmuştur. Finansman tarafında net giderler 1Ç2018’deki 2,4mn TL’den 1Ç2019’da 4,5mn TL’ye yükselmiştir. Böylece net dönem karı 2,1mn TL olarak gerçekleşirken ana ortaklığa düşen pay 740bin TL olmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: TCMB tarafından mart dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Buna göre Konut Fiyat Endeksi (KFE), martta bir önceki aya göre %0,40, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %3,45 oranında artış kaydetti.

Savunma: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği 3. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Burada konuşan Bakan Varank, “2023 hedeflerimiz doğrultusunda, savunma sanayinde satış gelirlerimiz 2018 yılında bir önceki yıla göre, iç pazarda yüzde 30, dış pazarda ise yüzde 20 oranında güçlü bir artış göstermiştir” dedi. Kaynak: Matriks

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İttifak Holding (ITTFH): 17.05.2019 tarihinde Grup şirketlerinden Seha İnş. Müh. Mad. Turz. San. Ve Tic. A.Ş.’nin elinde bulunan Adese Alışveriş Merkezleri Tic.A.Ş.   payları ile ilgili olarak 1,33-1,38 fiyat aralığından 7.209.910 adet pay satış işlemi şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.   Bu işlemlerle birlikte grup şirketi Seha İnş. Müh. Mad. Turz. San. Ve Tic. A.Ş.’nin Adese Alışveriş Merkezleri Tic.A.Ş. sermayesindeki payı 17.05.2019 tarihi itibariyle %0,00 olarak kalmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında UTPYA.E payları 20/05/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 03/06/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Ayrıca, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında POLTK.E paylarında 20/05/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/06/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %25,5 seviyesinde sabit kalırken, Merkez Bankası, piyasayı 79 milyar TL ile tamamı koridorun üst bandından olacak şekilde %25,5 seviyesinden fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma günü %2,40 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde %2,36-%2,41 bandında hareket etti. Fed toplantı tutanaklarının takip edileceği haftaya ise 10 yıllıkların faizi, %2,40 seviyesine yakın başlıyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, geçen hafta verim eğrisinin (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) kısa ve orta vadeli tarafının yukarı, uzun vadeli tarafın ise aşağı kaydığını gözlemledik. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 174 baz puanlık artışla %26,10 seviyesine yükselirken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 201 baz puanlık düşüşle %19,16 seviyesine geriledi.

ÜCRETSİZ FİNNET 2000 PLUS İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin