Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.09.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Fed sonrasında nötr risk iştahı devam ediyor. ABD vadelileri bu sabah bir miktar düşüş eğilimindeyken, Asya karışık. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise hafif satıcılı. Dün Fed piyasa beklentileri doğrultusunda adım attı ve Powell gerektiği takdirde faiz indirimlerinin devam edebileceğinin işaretini verdi. Diğer yandan, önümüzdeki dönemde faiz indirimi konusunda üyeler arasındaki görüş ayrılıkları “varmış” gibi gözükse de, bu yıl bir tane daha faiz indirimi bekleyen üye sayısının 7’den önümüzdeki yıl için 8’e çıktığını gözlemliyoruz. Ayrıca, Brexit ve ticaret savaşlarındaki seyre göre üye görüşleri değişmeye müsait. Dolayısıyla, Fed’in şahin görünümlü güvercin olduğunu düşünmüyoruz. Bu sabah ABD vadelilerdeki hafif geri çekilme ise piyasanın Fed’den çok daha fazla güvercin beklentilerine bağlanabilir. Örneğin, bilançonun genişletilmesi konusunun daha netleşmesi gibi. Özetle, bu sabah GOÜ para birimlerinde yaşanan baskının sınırlı kalacağını ve nötr risk iştahının devam edebileceğini düşünüyoruz. Petrol cephesine baktığımızda, Brent petrolde yaşanan sert yükselişin kalıcılı olamadığını izliyoruz. Bugün ise daha stabil bir görüntü var. Petrol fiyatlarındaki yükselişten dolayı hafta başında negatif ayrışan TL varlıklarda da petroldeki geri çekilmeyle dün toparlanma gözlemledik. Petroldeki stabilitenin devam etmesi durumunda dün artıda kapatmayı başaran BIST100 endeksinin gün içerisinde yükseliş eğiliminde olacağını tahmin ediyoruz. Endeksin güne ise yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

BU 3’LÜ İLE İSTEDİĞİNİZ ANALİZİ “ÜCRETSİZ” YAPABİLİR, YATIRIMDA BAŞARIYI YAKALAYABİLİRSİNİZ!

MAKROEKONOMİ

Fed’in, 11 yıl sonra art arda ikinci faiz indirimini gerçekleştirmesi ardından, bugün gözler para politikası duruşunda değişikliğe gitmeyen Japonya Merkez Bankası sonrası Başkan Kuroda’nın açıklamalarına çevrilmiş durumda. Bugün TSİ 14’de İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın Brexit endişeleri içerisinde şimdilik bekle ve gör modunu sürdürmesi bekleniyor. Bugün TSİ 11’de Norveç, TSİ 16’da Güney Afrika, TSİ 10.30’da Endonezya ve İsviçre Merkez Bankalarının faiz kararları bulunmakta.

Fed, 11 yıl sonra art arda ikinci faiz indirimini gerçekleştirdi ve politika faizini 25 baz faiz indirerek %1,75-%2,00 aralığına çekti. 7 üye yıl sonuna kadar bir tane daha 25 baz puanlık indirime gidilmesini bekliyor ve 5 üye ise daha fazla faiz indirimi beklemiyor. Dolayısıyla Brexit, ticaret savaşları gibi risklerin izleneceğini ve duruma göre ekim veyahut aralık ayında bir faiz indiriminin halen masada olabileceğini, ancak Fed Başkanı’nın piyasanın beklediği kadar da güvercin olmadığını görüyoruz.

Bununla birlikte Fed Başkanı Powell, bilançonun genişletilmesi konusunun yeniden tartışılabileceğini ve gerekirse agresif hareket edebileceklerini de belirtti.

Fed risklere karşı sigorta sağlamak ve ABD ekonomisini güçlü tutmak için faiz indirimi kararı aldıklarını belirtti. Genel olarak Fed, büyüme beklentisinde önceki projeksiyonlarına göre daha ılımlı bir pozitif bir görünüm beklentisi içindeyken, enflasyon beklentilerinde değişime gitmedi.

  • ABD ekonomisine ilişkin 2019 yılı büyüme tahmini %2,1’den %2,2’ye çıkarken, 2020 yılı tahmini %2’de korundu. 2021 yılı büyüme tahmini %1,8’den %1,9’a çıktı.
  • 2019 yılı için PCE enflasyon beklentisi %1,5, 2020 yılı için %1,9 ve 2021 yılı için %2 olarak korundu.
  • Fed üyelerinin 2019 yılı işsizlik beklentisi %3,6’dan %3,7’ye yükseldi. 2020 ve 2021 yılları beklentileri sırasıyla %3,7 ve %3,8’de kaldı.

Bugün Endonezya Merkez Bankası’nın, politika faizini 25 baz puanlık düşüşle %5,25 seviyesine indirmesi bekleniyor. Güney Afrika Merkez Bankası’nın, politika faizini %6,50 seviyesinde sabit tutması ve Norveç Merkez Bankası’nın politika faizini, 25 baz puanlık artışla %1,50 seviyesine yükseltmesi bekleniyor.

Bugün ayrıca OECD’nin Geçici Ekonomik Görünüm Raporu da piyasalar tarafından takip edilecek. Bugün TSİ 11.30’da İngiltere’de ağustos ayına ilişkin perakende satışlar, TSİ 15.30’da ABD’de eylül ayına ilişkin Philadelphia Fed İş Dünyası Endeksi ve ağustos ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi açıklanacak.

Yurtiçinde konut satışları, TCMB’nin temmuzdaki faiz indirimi sonrası düşen konut kredisi faizlerinin etkisiyle ağustos ayında yıllık olarak artışa geçti ve yıllık bazda %5,1 artarak 110.538 adete yükseldi. İpotekli satış olarak nitelendirilen konut kredili satışlar da ağustosta %168 artışla 34.148 adet olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışları ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre %25,3 artış göstererek 69.904 oldu.

Yurtiçinde özel sektörün yurtdışından sağladığı ticari krediler hariç  kısa vadeli kredi borcu temmuzda 2,5 milyar dolar azalarak 12,9 milyar dolar olurken, bir yıl  içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri ise toplam 57,1 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu ise temmuzda 11,2 milyar dolar azalarak 198,5 milyar dolar oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, dün Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladı. Varank, ihracatın teknoloji yoğunluğunun artırılmasını da önemsediklerini belirterek, imalat sanayisi ihracatında orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payını %50’ye çıkarmayı istediklerini kaydetti. Bakan Varank, milli gelirde imalat sanayisinin payını artırmak istediklerini dile getirerek, son 10 senede ortalama %16,5 olan bu payı, 2023 yılında %21’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret (DOAS, Nötr): Şirket, çeşitli basın yayın organlarında ve ortamlarda, Volkswagen’in yatırım için Türkiye’yi tercih ettiği, distribütörlük faaliyetlerini yürütmekte olan Şirket ile distribütörlük ilişkisini sonlandıracağına ilişkin haberleri yalanlamıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Pazar koşullarına bağlı olarak, Çin’in Xian kentine tarifeli seferler başlatılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, küresel e-ticaret pazarına odaklanarak, kapıdan kapıya lojistik hizmeti veren global bir kargo/kurye şirketi olmak amacıyla THY Uluslararası Yatırım ve Taşımacılık A.Ş.’nin %45, Hong Kong merkezli ZTO Express (Hong Kong) Limited’in %45 ve Hong Kong merkezli PAL Air Limited’in %10 oranında hisseye sahip olduğu Hong Kong merkezli We World Express Limited adlı Ortak Girişim Şirketi kurulmuştur.

2020’DE YÜKSEK TEMETTÜ ÖDEMESİ BEKLENEN ŞİRKETLER İÇİN TIKLAYIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: NTV’nin sorularını yanıtlayan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, yerli kredi derecelendirme şirketi konusunda “JCR Avrasya ile hisse alımı konusunda görüşmelerimiz devam ediyor” açıklaması yaptı. Takibe düşen kredilerle ilgili konuşan Aydın, “46 milyar TL’lik kredi ağırlıklı olarak döviz cinsinden. Kredi borçlusu olan kamu kurumu yok. 46’nın 10-15 milyarlık bölümünün daha önce üçüncü gruba aktarıldığını görüyoruz. Sektörün yaklaşık 6 milyar kadar rezervi var. Toplam 12 milyar TL karşılık ayrılması gerekecek. Karşılık tutarı Türk bankaları zorda bırakmaz. Türk bankacılık sisteminin gücü ve sağlamlığı pekişmiş olacak ve bu şekilde devam edeceğiz. Bankacılık sektöründe en kötü senaryoda bile yılsonu karlılığı 35-40 milyar TL arasında kapatılır.” dedi. Aydın, faizlerde aşağı yönlü seyrin devam etmesini beklediklerini belirtti. BDDK’nın tahsili gecikmiş alacaklara ilişkin açıklaması hakkında konuşan Aydın şunları kaydetti: “Bankalar kredileri üç grupta sınıflıyor. Birinci grup, canlı kredi, ikinci grup canlı ufak tefek sorunları var. Üçüncü grup edinimleri yerine getiremeyen. O artık hassas izlenmesi gereken takibe gitme dediğimiz bölüm o. Dün akşam BDDK, ben bankaların portföylerine baktım 46 milyar TL’nin üçüncü gruba gitmesini öneriyorum dedi. Bunlar ağırlıklı inşaat ve enerji sektörüne ait kredilerdir. Derinlemesine bakınca 46 milyarın yüzde 50’si inşaat ve enerji. Kalanı diğer sektörler. İkinci grup ağırlıklı kredilerin üçüncü gruba gitmesi söylenmiş. Konu bundan ibarettir.”

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,1 oranında artarak 110.538 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 15.881 konut satışı ve %14,4 ile en yüksek paya  sahip oldu. İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %168 oranında artış göstererek 34.148 oldu. Öte yandan, yabancılara bu yılın Ağustos ayında 3.604 konut satışı gerçekleşirken, ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

KİŞİSEL YATIRIM TERCİHİNİZE GÖRE SİZE UYGUN HİSSELERİ ANINDA “ÜCRETSİZ” BULUN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Formet Çelik Kapı (FORMT): Cezayirli bir firma ile şirket arasında 2018 yılında yapıp tamamladığı işin devamı olarak 1,8mn USD tutarında Doğalgaz Sobası satışı için ihale kazanılmış olup, bunula ilgili olarak 18.09.2019 tarihinde firma ile yılsonuna kadar tamamlanmak üzere akreditifli satış sözleşmesi imzalanmıştır.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti gerilemeyi sürdürüyor ve %16,53 seviyesinden %16,25 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 44,2 milyar TL ile 33 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 11,2 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,80 seviyesinden işlem görmeye başlarken, bugün Fed sonrası %1,79 seviyelerinde bulunuyor. Fed yetkilileri arasında para politikasında daha fazla genişleme konusunda fikir ayrılığı bulunması ve beş üyenin bu yıl daha fazla faiz indirimi beklememesi ve 3 üyenin ise dünkü 25 baz puanlık faiz indirimine karşı çıkması, ABD faizlerinde keskin hareketleri sınırlıyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırı sonrasında petrol fiyatlarındaki sert yükselişin neredeyse tamamının ortadan kalkması sonrasında TL dahil, birçok GOÜ para biriminin dolara karşı değer kazanmasının etkisiyle, günlük bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde düşüşler gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlü 34 baz puanlık düşüşle %15,04 ile Mayıs 2018’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 26 baz puanlık düşüşle %14,89 seviyesine gerileyerek şubat ayından bu yana en düşük seviyede.

FİNNET 2000 İLE “ÜCRETSİZ” HİSSE ANALİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin