Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.02.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Yurtiçinde TCMB faiz kararı, yurtdışında ise Fed toplantı tutanaklarının izleneceği günde küresel borsa endekslerinde bu sabah toparlanma yaşanıyor. Piyasaların Çin’de ortaya çıkan salgının ekonomik etkisinin kısa vadeli olacağı yönündeki inancı devam ediyor. Diğer taraftan, virüsün yayılma merkezi olan Hubei’de yeni vaka sayısındaki artış hızının azaldığına yönelik açıklamalar bu sabah öne çıkan iyi haber. Ancak, Yuan 7, Yen 110 ve Ons Altın 1.600 seviyesinin üzerinde kaldıkça şu aşamada borsa endekslerindeki toparlanma sınırlı kalabilir. Dün satıcılı seyreden ve günü %1 oranında kayıpla tamamlayan BIST100 endeksi ise küresel borsalara paralel güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Fed toplantı tutanaklarının izleneceği bugün Asya borsalarında dünkü satış görünümünü ardından bugün temkinli bir yükseliş gözleniyor. Koronavirüsün etkisinin kısa vadeli olacağına yönelik beklenti borsaların kayıpları toparlama eğiliminde belirleyici oluyor. Euro ise Almanya ZEW endeksinin beklentilerden kötü gelmesi ardından 2017 yılından bu yana en zayıf seviyelerinde. 6 Mart’ta toplanacak OPEC öncesi, OPEC’in arz kısıntısına gidebileceği beklentisi petrol fiyatlarını desteklemiş görünüyor. Brent petrolün varil fiyatı, 58,1 dolar seviyelerinde. Altın ons başına 1.600 dolar seviyesinde yatay bir görünüm sergiliyor. Çin’de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 2 bini aştı. Fed Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan ise, bu yıl faiz oranlarında bir değişim beklemediğini belirtti. Kaplan, ABD, Meksika ve Kanada Anlaşması’nın onaylanması, Çin-ABD ticaret anlaşmasının birinci fazının uygulamaya girmesi ve Brexit sürecinin netleşmesi sonucu ticaretteki bazı belirsizliklerin azalmasıyla büyümenin istikrar sinyali verdiğini ifade etti.

  • 14 aydır ki düşüşünü sürdüren Japonya’da ihracat, ocak ayında %7 düşüş beklentisine karşılık %2,6 geriledi. Kimyasal ürünler, araba ve elektronik parçalar öncülüğünde Japonya’nın Çin’e ihracatı ise yıllık %6,4 düştü. Bununla birlikte ülke ekonomisi hem vergi artışının etkisi hem de virüs salgınının etkisiyle bu çeyrekte baskı altında. Yatırım harcamalarının önemli bir göstergesi olan çekirdek makine siparişleri de aylık %12,5 düştü.

Trump, İdlib konusunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile çalıştıklarını ve neler yapılabileceğini konuştuklarını söyledi. Bugünkü Merkez Bankası faiz kararı öncesi USD/TL kuru 6,06 seviyelerinde.

Bugün TSİ 22’de Fed’in 29 Ocak tarihli toplantısına ilişkin tutanaklarının yayınlanması izlenecek. Toplantı sonrası ABD’de ekonomik durumun ılımlı ve işgücü piyasasının sağlam olduğu vurgulanmış ve faizde değişikliğe gidilmemişti.  Powell ekonomik görünümde “önemli” değişiklik olursa faizlerin değişebileceği vurgusu yapmıştı. Koronavirüsün dünya ekonomisinin gündemine yeni girdiği dönemde yapılan toplantıda koronavirüsün aşağı yönlü bir risk oluşturduğu vurgulanmıştı ki Powell Kongre’deki konuşmasında da bunu vurgulamıştı. Tutanaklar koronavirüs açısından güncel durumu yansıtmayacak olmasına rağmen tutanaklarda koronavirüsün ne şartlarda “önemli” değişiklik kapsamına gireceğine dair ipucu aranacak. ABD’de ayrıca TSİ 16.30’da ocak ayına ilişkin ÜFE verisi ve TSİ 16.30’da konut sektörüne yönelik bilgi sağlayacak olan ocak ayına ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri verileri de izlenecek.

Bugün TSİ 12.30’da İngiltere’de ocak ayına ilişkin TÜFE verileri takip edilecek. İngiltere’de kasımda TÜFE, yıllık bazda Kasım 2016’dan beri görülen en düşük rakam olan %1,3 seviyesinde gerçekleşerek beklentilerin altında kalmıştı. İngiltere’deki zayıf enflasyon verileri, BoE’nin ocak ayının sonundaki toplantısında faiz indirim ihtimaline karşı destek oluşturmuş fakat BoE bekle ve gör modunda kalmayı tercih etmişti. Beklentiler enflasyonun bu ay %1,7’ye yükselmesi yönünde ki buna sebep olarak enerji fiyatlarındaki artış ve geçen sene gaz ve elektrik fiyatlarında gerçekleşen düşüşün bu sene olmayacağı gösterilmekte. 2020 genelinde ise koronavirüs sebebiyle azalan enerji fiyatları enflasyona aşağı yönlü baskı yapabilir.

Bugün TSİ 14’de yılın ikinci PPK toplantısı bulunuyor. Piyasa katılımcılarının faiz indirimi beklentilerinin 25 ve 50 baz puan aralığında değiştiğini görmekteyiz. TCMB Beklenti Anketi’nde de anket katılımcılarının beklentilerinin 50 baz puan civarında bir indirimde yoğunlaştığını gördük. Son dönemdeki jeopolitik gelişmeleri ve ocak ayı enflasyonun beklentilerin hafif üzerinde gelmesini dikkate aldığımızda TCMB’nin karar metnindeki ifadeleri de önemli olacaktır. 2019’da toplamda 1.200 baz puanlık indirim yapan TCMB, ocak ayında 2020’nin ilk para politikası toplantısında da bu indirimlerine devam etmiş ve faizleri 75 baz puan azaltarak %11,25’e çekmişti.

Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi, 2019 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,41 oranında artarak 118,75 seviyesinde gerçekleşti.

HANGİ HİSSELER YÜKSELİŞE, HANGİ HİSSELER DÜŞÜŞE BAŞLADI? BAŞVURUN, CEBİNİZE GELSİN!

ŞİRKET HABERLERİ

Afyon Çimento (AFYON, Sınırlı Negatif): Şirket 4Ç2019’da 14,7mn TL zarar kaydetmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki zarar 7mn TL idi. Brüt kar bu çeyrekte 0,3mn TL ile zayıf bir görüntü sergilerken, 17,9mn TL net finansman gideri kaydedilmesi zarar yazılmasında önemli bir faktör olmuştur. Bir önceki yılın son çeyreğindeki net finansman gideri 18,2mn TL idi. Diğer yandan, 4Ç2019’da yalnızca 0,6mn TL yatırım faaliyetlerden gelir elde edilmiştir. Yine bir önceki yılın son çeyreğinde bu kalemden 10mn TL gelir kaydedilmişti. Son çeyrek zararı sonrasında Şirket’in 2019 yılı zararı ise 61mn TL olmuştur. Şirket bir önceki yıl 3,9mn TL kar açıklamıştı.

Aselsan (ASELS, Sınırlı Pozitif): Aselsan ile Havelsan arasında oluşturulan İş Ortaklığı ile Ana Yüklenici STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında, MİLGEM 5 Projesi (Savaş Sistemleri) ile ilgili olarak 18.02.2020 tarihinde, bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında Seyir Sistemleri, Muhabere Sistemleri, Radar Sistemleri, Silah Sistemleri, Su Altı Sistemleri, Elektronik-Harp Sistemleri ve Elektro-Optik Sistemlerinin tedarikinden Aselsan sorumlu olup, iş payı 663,5mn TL’dir. Söz konusu Sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yıllarında gerçekleştirilecektir.

Brisa Bridgestone (BRISA, Nötr): Şirket’in net dönem karı 4Ç2019’da geçen yılın aynı dönemine göre %92,2 oranında artarak 39,7mn TL’ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi şirketin 46mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Şirket’in satış gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine göre %19 oranında artmış ve 906,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış maliyetleri %20,7 oranında artan şirketin brüt karı %13,8 oranında artmış ve 218,5mn TL olmuştur. Operasyonel giderleri %24,3 oranında artan şirket, diğer faaliyetlerden 17,9mn TL gider elde etmiştir. 4Ç2018’deki 61,8mn TL’lik diğer faaliyet gelirine karşın 4Ç2019’da gider yazılması sebebiyle esas faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %41,3 oranında azalarak 88,9mn TL’ye gerilemiştir. Şirketin finansman gideri ise 45,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4Ç2018’deki net finansman gideri 135,2mn TL idi. Vergi öncesi karı 41,5mn TL olan şirketin 1,8mn TL vergi gideri sonrası 4. çeyrek net dönem karı 39,7mn TL olmuştur. 4. çeyrek karıyla birlikte 2019 yılı net dönem karı 114mn TL olmuştur. 2018 yılındaki net dönem karı 95,7mn TL idi.

Ford Otosan (FROTO, Sınırlı Pozitif): Şirketin yönetim kurulu hisse başına brüt 3,12 TL (net 2,6520 TL) kar payı dağıtımı teklifini 16 Mart’ta gerçekleşecek Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 23 Mart olup, dünkü kapanış fiyatına göre temettü verimi %4 olarak hesaplanmaktadır.

Hektaş (HEKTS, Sınırlı Pozitif): Şirket; Orhangazi AR-GE ve Eğitim Temelli Tarımsal Üretim Projesi kapsamında, 32.544 m2 alanda yapılması hedeflenen ıslah ve üretim serası için BG GLOBAL Tarım Ürünleri Danışmanlığı Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti firması ile projenin tamamlanması sürecince toplam 2.385.000 $ bedel ile sözleşme imzalanmıştır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): İş Bankası Genel Müdürü Bali, CHP hisselerinin devrine ilişkin, “Tartışma konusu olan hadise, Atatürk paylarının kimin tarafından temsil edileceğidir. İş Bankası ile bu anlamda konunun ilişkisi yok. İş Bankası’nın sermaye yapısı belli.” dedi.

Tekfen Holding (TKFEN, Nötr):Tekfen Holding iştirakinin Libya’daki alacaklarına ilişkin başlatılan ve ilk aşamada şirket lehine 45,5mn dolar ödenmesi kararı verilen uluslararası tahkim sürecinde, ikinci tahkim davasında alınan karara ilişkin şu aşamada herhangi bir tenfiz süreci başlatılamadığını duyurdu. Tenfiz, yabancı mahkeme kararlarının verildiği ülke dışında kabul edilmesi, hüküm ve sonuç doğurması kararın tanınması için gereken aşama olarak tanımlanıyor. Tekfen ayrıca, şirketin devam eden yargısal süreçlere ek olarak, Türk müteahhitlerin alacaklarının tahsiline ilişkin Türkiye ve Libya arasında devam eden devletlerarası sürece de aktif olarak katılım sağladığını belirtti. Tekfen Holding’in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat’in %67 paysahibi olduğu Tekfen-TML Ortak Girişimi (TTJV) Libya’da Büyük Nehir Projesi’ni üstlenmiş ancak proje Şubat 2011’de ülkede çıkan olaylar nedeniyle belirsiz bir süre için durdurulmuştu. Bunun üzerine Tekfen, projedeki hak ve alacaklarının tazmini için Uluslararası Tahkim yoluna gitmişti. Tahkim heyeti projedeki işveren Libyan Man-Made River Authority’nin (MMRA)TTJV’ye 45,5mn dolar ödemesine karar vermiş; TTJV’nin bahsi geçen rakamlar için tenfiz sürecini başlatacağı belirtilmişti. Ayrıca Türkiye-Libya arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’na (YKTK) dayanarak ICC nezdindeikinci bir tahkim davası başlatılmıştı. Bu davada ise tahkim heyeti, YKTK veya uluslararası teamül hukuku altında Libya’nın korumaya ve eşit davranmaya dair yükümlülüğünü ihlal etmediğine karar vermiş ve TTJV’nin Libya’ya yargılama masraflarına istinaden 2,7mn GBP yükümlülüğü bulunduğuna olduğuna hükmetmiştir. Kaynak: Reuters

TEMETTÜ ÖDEMELERİ VE SERMAYE ARTIŞLARINI ÜCRETSİZ TAKİP EDİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: TCMB tarafından Aralık 2019 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Buna göre Konut Fiyat Endeksi, Aralık 2019’da bir önceki aya göre %1,41, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %9,92 oranında artış kaydetti.

Otomotiv: Volkswagen, Türkiye’de otomobil fabrikası kurup kurmama konusundaki kararını bir kez daha erteledi. Konuya yakın bir şirket kaynağı Reuters’a yaptığı açıklamada, “Hala zamanımız var ve bu kararı kesinlikle yıl ortasına kadar verebiliriz” dedi. Volkswagen, geçen Aralık ayında yaptığı açıklamada fabrika yatırım kararını Şubat ayında vereceğini açıklamıştı. Şirket, Türkiye’ye yapacağı yatırım kararını Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı askeri harekat sonrası oluşan uluslararası tepkiler nedeniyle askıya almıştı.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kerevitaş Gıda (KERVT): Şirket, sermayesinin tamamına sahip olduğu, her türlü tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretimi, ticareti, pazarlanması, ihracatı faaliyetleri ile iştigal edecek 50.000 TL sermayeli bir şirket kurulmasına ilişkin kararı kapsamında, Kerpe Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin tescili ve kuruluş işlemleri tamamlanmıştır.

Uşak Seramik (USAK, Sınırlı Pozitif): 2019’un 4. çeyrek finansallarına göre şirketin net dönem karı 3,5mn TL olmuştur. Geçen senenin aynı döneminde şirket 2mn TL zarar açıklamıştı. Şirket’in 4Ç2019 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %49,6 oranında artışla 105,7mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %52,2 oranında artışla 74,2mn TL’ye ulaşmış ve böylece brüt kar %43,8 artışla 31,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %15,0 oranında artışla 9,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 4,2mn TL gider kaydedilmiş ve faaliyet karı ise %35,0 artışla 17,9mn TL’ye yükselmiştir. Finansman tarafında 21,3mn TL gider kaydedilmiş ve vergi öncesi zarar 2,8mn TL olurken 6,3mn TL vergi geliri sonrası şirketin net dönem karı 3,5mn TL olmuştur. 4. çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2019 yılı net dönem karı bir önceki yıla göre %136,7 oranında artarak 10,7mn TL’ye yükselmiştir.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,81 seviyesinden %10,95 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 57,7 milyar TL ile 40 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın 17,7 milyar TL ise %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara geri kalanı ise BİST kotasyondan kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,58 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde %1,53-%1,58 bandında hareketin ardından, şu sıralarda %1,56 seviyelerinde seyrediyor. Apple’ın Çin’deki üretim ve talep azlığı nedeniyle ciro hedeflerini tutturamayacağını açıklaması ile koronavirüsün şirketler ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine yönelik olumsuz beklentilerin artması ve Avrupa Bölgesi’nde açıklanan ZEW endekslerinin beklentilerin oldukça altında kalmasıyla koronovirüsün bölge üzerindeki olumsuz etkilerini teyit etmesinin etkisiyle risk iştahı kısmi baskılanmakta.

Apple’ın açıklaması kaynaklı küresel çapta risk iştahının azalması ve yurtiçi tarafta ise Suriye kaynaklı jeopolitik risklerin takip edilmesiyle yurtiçi faizlerde artışlar gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 20 baz puanlık artışla %11,26 seviyesine ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 8 baz puanlık artışla %11,41 seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin