Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.09.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Fed’in faiz kararını açıklayacağı günde risk iştahı nötr. Bu sabah ABD vadelileri yatay bir görüntü sergilerlerken, Asya borsaları karışık. Fed’in bu akşam 25 baz puan faiz indirimine gitmesi beklenirken, bu yıl için bir faiz indirimi daha yine beklentiler arasında. Bir taraftan ABD’de son gelen tatmin edici veriler diğer yandan küresel çapta risklerin devam etmesi ve diğer majör merkez bankaların gevşemeci politikaları, Fed’in dengeli bir mesaj vermesiyle sonuçlanabilir ki piyasadaki genel beklenti de bu yönde. Bu kapsamda, Fed öncesinde nötr risk iştahı devam edebilir. Diğer yandan, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yönelik saldırı sonrası petrol üretiminin normal seviyelere beklenenden daha hızlı döneceğinin gözlenmesi Brent petrolde dün sert satışa yol açtı. Brent dün %6 oranında değer kaybetti. Petroldeki sert düşüşle birlikte TL de dün pozitif ayrışırken, gün içerisinde gelen satışlarla 101bin seviyesinin hafif altına sarkan endeks bir miktar toparlanarak günü 101.447 puandan kapattı. Bu sabah da TL emsallerine göre sınırlı da olsa daha iyi bir görüntü sergilerken, BIST100 endeksi üzerindeki baskı yerini hafif toparlanmaya bırakabilir ve endeks günü artıda kapatmayı deneyebilir.

MAKROEKONOMİ

Bugünkü Fed faiz kararı öncesi Wall Street dünü artıda kapasa da bugün Asya borsalarında temkinli bir modla karışık bir seyir görüyoruz. Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin eylül sonunda normale döneceğinin gözlenmesiyle petrol fiyatlarında dün keskin bir düşüş gözlemledik, bugün sabah saatlerinde Brent petrolün varil fiyatı 64,5 dolar seviyesinde. Euro Bölgesi’nde ise İtalya ve İspanya kaynaklı siyasi haber akışı izleniyor. ECB’nin teşvik paketinin, öncü göstergeler üzerinde pozitif etkisini nispeten görmeye başladık, Almanya’da ZEW endeksi dün beklentilerden iyi gerçekleşti. Perşembe gününden itibaren ABD ve Çin’in ticaret müzakere heyetleri Washington’da bir araya gelecek. Bunun öncesinde Trump, yine Çin ile anlaşma muhtemelen çok yakında olacak dedi. Yurtiçinde ise BDDK bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, toplam 46 milyar Türk Lirası büyüklüğünde kredi tespit edildiğini belirtti.

Bugün TSİ 21’de Fed faiz kararı ve TSİ 21.30’da Fed Başkanının konuşmasına odaklanacağız. Fed’den 25 baz puanlık faiz indirimine neredeyse kesin gözle bakılırken, asıl önemli olacak nokta Fed bölgesel başkanları arasında gözlemlediğimiz fikir ayrılığı neticesinde geleceğe dair faiz projeksiyonlarına yönelik tartışma olacak. Ayrıca Fed bu toplantıda ekonomik projeksiyonlarını da revize ederken, küresel belirsizliklere bakışı da piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek. St.Louis Fed Başkanı James Bullard ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin düşük enflasyona ve ABD hazine tahvillerinin getiri eğrisinin tersine dönmesine karşı koymak için faizlerde sert indirimi desteklemeleri bekleniyor. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’in ise olası faiz indirimine karşı çıkmaları bekleniyor. Fed, temmuz ayındaki toplantısında politika faizini 25 baz puan indirerek yaklaşık 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimi kararı almıştı.

Bugün ayrıca TSİ 12’de Euro Bölgesi’ne ve TSİ 11.30’da İngiltere’ye ait ağustos ayı TÜFE verileri açıklanacak. Euro Bölgesi’nde yıllık bazda TÜFE, temmuzda %1 seviyesi ile Kasım 2016’dan bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. İngiltere’de ise TÜFE yıllık bazda %2,1 seviyesinde bulunuyor.

  • İtalya’da yeni hükümetin koalisyon ortağı Demokratik Parti (PD) içinde siyasi bir kriz yaşanıyor. Eski başbakanlardan Matteo Renzi’nin, PD’den ayrılacağı, ancak Conte liderliğindeki hükümeti desteklemeyi sürdüreceği görülüyor.
  • İspanya Kralı’nın, hükümeti kurmak için uygun aday bulunmadığına karar vermesinin ardından; İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkenin kasımda genel seçime gidebileceğini belirtti.

Yurtiçinde ise bugün TSİ 10’da ağustos ayına ilişkin konut satışları verisi açıklanacak. Ağustos ayında kamu bankaları öncülüğünde başlatılan konut faiz indirimleri ile konut satışlarının artmasını beklemekteyiz. Konut satışları temmuzda baz etkisiyle yıllık %17,5 düşüşle, ancak aylık %67 artışla 102.236 adet olmuştu, muhtemelen ağustos ayında konut satışlarında yıllık bazda da artış gözlemleyebiliriz. Dün açıklanan konut fiyat endeksi, temmuzda bir önceki aya göre %1,92 arttı ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise %3,54 yükseldi.

BDDK, güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları neticesinde, bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış, toplam 46 milyar Türk Lirası büyüklüğünde kredi tespit edildiğini belirtti. Temmuz 2019 banka finansal tabloları kullanılarak yapılan ihtiyatlı etki analizleri sonucunda, sektörün %18,2 olan sermaye yeterlilik rasyosunun yaklaşık 50 baz puan kadar düşerek %17,7 seviyesine gerilediği, takibe dönüşüm oranının ise %4,6’dan %6,3 seviyesine yükseldiği de belirtildi.

ŞİRKET HABERLERİ

Şişe Cam (SISE, Nötr): 17 Eylül 2019 tarihinde, Trakya Cam (TRKCM, Pozitif) payları ile ilgili olarak 2,67 – 2,72 TL fiyat aralığından 2.390.345 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi, Anadolu Cam (ANACM, pozitif) payları ile ilgili olarak 2,82 – 2,85 TL fiyat aralığından 1.309.293 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi, Soda Sanayii (SODA, Pozitif) payları ile ilgili olarak da 5,67 – 5,81 TL fiyat aralığından 3.500.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Trakya Cam sermayesindeki Şirket payları %69,64 sınırına, Anadolu Cam Şirket payları %77,27 sınırına, Soda Sanayii sermayesindeki paylar ise %61,02 sınırına ulaşmıştır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Bankadan tarafından yurt içinde 25 milyar TL nominal değere kadar farklı tür ve vadelerde TL cinsi borçlanma aracı ve 3 milyar TL nominal değere kadar farklı tür ve vadelerde TL cinsi yapılandırılmış borçlanma aracı ihracına yönelik genel müdürlüğe yetki verildiği duyurulmuştur.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları Galatasaray Futbol Takımı’nın bu sezon Avrupa kupalarında oynayacağı maçların forma sponsoru oldu.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), son bir yılda bankacılık sektörünün kardan gelen katkı hariç nakdi, ilave ana sermaye ve katkı sermayesinde 49 milyar lira artış yaşandığı belirtilerek, “Yapılan çalışmalar bir bütün olarak sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğunu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu göstermektedir.” açıklaması yapıldı. BDDK’dan yapılan açıklamada, kurum tarafından yapılan güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları neticesinde, bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış toplam 46 milyar lira büyüklüğünde kredi tespit edildiği bildirildi. İlgili bankalara 2019 sonuna kadar söz konusu krediler için gerekli sınıflama değişikliklerinin yapılması ve beklenen kredi zarar karşılıklarının ayrılması konusunda bildirimde bulunulduğu aktarılan açıklamada, “Temmuz 2019 banka finansal tabloları kullanılarak yapılan ihtiyatlı etki analizleri sonucunda, sektörün yüzde 18,2 olan sermaye yeterlilik rasyosunun yaklaşık 50 baz puan kadar düşerek yüzde 17,7 seviyesine gerilediği, takibe dönüşüm oranının ise yüzde 4,6’dan yüzde 6,3 seviyesine yükseldiği tespit edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Demir Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi, Ağustos ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %12,4, Temmuz ayına kıyasla ise, %10 oranında düşüşle 2,6mn ton seviyesinde kaydedildi. Ağustos ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %16,3, entegre tesislerin üretimleri %3,9 oranında azaldı. Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi, Ocak-Ağustos döneminde %10,5 oranında düşüşle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 25,2mn tondan 22,6mn tona geriledi. Elektrik ark ocaklı tesisler %12,5 oranında düşüşle 15,2mn ton; entegre tesisler ise, %5,9 oranında düşüşle 7,3mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde Türkiye’nin kütük üretimi %17,5 oranında düşüşle, 13,8mn tona gerilerken, slab üretimi, %3,5 artışla, 8,7mn tona ulaştı. Kaynak: TÇÜD

Konut: TCMB tarafından temmuz dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi (KFE) verileri açıklandı. Buna göre KFE, temmuzda bir önceki aya göre %1,92 oranında, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %3,54 oranında artış kaydetti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Klimasan (KLMSN, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu’nun kararı ile İzmir Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde kayıtlı NS Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin tüm hisselerinin satın alınmasına karar verilmiştir. Hisse devir işlemi 17.09.2019 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti gerilemeyi sürdürüyor ve %17,06 seviyesinden %16,53 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 45,7 milyar TL ile 34 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 11,7 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Fed toplantısı öncesi ABD 10 yıllıkların faizi, %1,81’lerde seyrediyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, petrol fiyatlarındaki dünkü sert düşüş sonrası değerlenen TL ile birlikte günlük bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde düşüş gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 5 baz puanlık düşüşle %15,38 seviyesine ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 14 baz puanlık düşüşle %15,15 seviyesine geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün düzenlediği 2 tahvil ihalesinde 3,7 milyar TL borçlanmaya gitti. Önceki günkü ihaleler de dahil edildiğinde piyasadan borçlanma yaklaşık 5,5 milyar TL’ye ulaşırken, toplam borçlanma ise 7,7 milyar TL oldu. Öte yandan Hazine iç piyasada kurumsal yatırımcılara altın ve altına dayalı kira sertifikası ihraç edeceğini de açıkladı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN