Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.10.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Küresel çapta; ticaret gelişmeleri, ABD’de şirket bilançoları, Brexit konusu, Hong Kong kaynaklı siyasi gerginlik ve makro veriler piyasa fiyatlamalarında etkili olmaya devam ederken bu sabah risk iştahı nötr. Dün ABD’de açıklanan ve beklentilerin altında kalan perakende satışlar verisi bir miktar risk iştahı üzerinde baskı yapsa da Fed’den faiz indirim beklentilerinin artması (bu ay sonunda yapılacak Fed toplantısında 25 baz puanlık faizi indirimi ihtimali %84’e kadar çıktı) söz konusu baskıyı sınırladı. Dün S&P500 endeksi psikolojik 3.000 seviyesinin hemen altında günü kapattı. Bu sabah ise vadeliler yatay, Asya ise karışık. Yukarıda belirttiğimiz gelişmeler dışında, kısa vadede Brexit’e dair haber akışı öne çıkabilir. Anlaşmalı Brexit umuduyla Sterlin yaklaşık bir haftalık süreçte %5’e yakın değer kazanmış, risk iştahı da bundan destek bulmuştu. Bugün ve yarın Brüksel’de gerçekleşecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde ise Sterlin’de bu sabah yatay bir görüntü var. Yurtiçi gelişmelere baktığımızda, Suriye konusu gündemin ilk maddesi olmaya devam ederken, özellikle ABD tarafından gelen açıklamalar yakından takip ediliyor. Piyasanın diplomatik görüşmelere odaklanacağı günde Dolar / TL bu sabah 5,90’nın altında. Kurun, haftalık ortalamanın da geçtiği 5,90’nın üzerine kalıcılık sağlayamaması teknik olarak aşağı yönlü riskleri artırıyor. Aşırı satım bölgesinde seyreden endeks de 200 haftalık ortalamasının geçtiği 93,5bin civarında tutunmaya çalışmakta. Yeni bir haber akışına kadar endeks, en azından açılışta söz konusu seviyenin üzerinde kalmak isteyebilir; ancak haber akışının oynaklık yaratmaya devam edebileceği unutulmamalı. Endeksin güne de yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Dün ana banka hisselerine getirilen açığa satış yasağının ardından işlem hacmi görece düşük kaldı. Bazı bankalar ise hafif de olsa günü artıda kapatmayı başardı.

MAKROEKONOMİ

Bugün ve yarın Brüksel’de gerçekleşecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin izleneceği güne başlıyoruz. Zirvede hem son dönemdeki yerel gelişmeler hem de Brexit’e dair açıklamalar önemli olabilir. Sterlin, bugünkü Liderler Zirvesinde tarafların anlaşmalı Brexit seçeneğinde anlaşabileceği beklentisiyle yaklaşık bir haftadır %5’e yakın yükselmiş durumda. ABD perakende satışların, imalat sektöründeki zayıflığın ekonominin geneline yansıyabileceğini işaret etmesi ardından ABD borsaları, güçlü bilançolara rağmen günü ekside kapattı. ABD ve Çin’in Hong Kong üzerinden yaşadığı politik gerginlikle birlikte Asya’da ise bugün karışık bir seyir görüyoruz. Çin ayrıca daha fazla ABD tarım ürünü satın almak için ABD’nin tarife artışlarından geri adım atmasını istedi. Yurtiçinde bugün ABD Başkan Yardımcısı Pence ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi izlenecek. Ayrıca Cumhurbaşkanımız 22 Ekim’de Rusya lideri Putin ile görüşmek üzere Soçi’ye gidecek. Yurtiçinde bugün veri takvimi sakin, yurtdışında ABD sanayi üretimi öne çıkıyor.

  • ABD’de ekonominin üçte ikisinden fazlasını oluşturan ve tüketicilerin eğilimini gösteren perakende satışlar verisi, şubat ayından beri aylık bazda ilk kez düştü. Düşüşüyle birlikte dünya ticaretindeki daralmanın negatif etkilerinin genişlediğini ve imalat sektörüne yansımasından sonra, tüketici tarafına da yansıdığını görüyoruz bu da Fed’in bu ay sonundaki toplantısında faiz indireceği beklentisini artıran bir faktör.

Bugün ABD’de TSİ 16.15’te eylül ayına ait sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak.  Ayrıca ülkede TSİ 15.30’da konut satışları paylaşılacak. TSİ 15.30’da ABD’de ekim ayına ilişkin Philadelphia Fed İş Dünyası Endeksi verisi de takip edilecek.

  • ABD’de sanayi üretimi geçtiğimiz ay beklentilerden yüksek gelmiş ve mart ayından beri en yüksek artışını gerçekleştirerek aylık %0,6 yükselmişti. Firmaların kaynaklarını ne kadar etkin kullandığına ilişkin bir veri olan (sanayi) kapasite kullanım oranı ise geçen ay %0,5 artarak %77,9’a yükselmişti. İki veriye ilişkin beklentiler ise bu ay için negatif yönlü.

Bugün ayrıca TSİ 21’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın ve TSİ 23.20’de New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşmaları takip edilecek.

Türkiye genelinde konut satışları eylülde geçen yılın aynı dönemine göre %15,4 artarak 146.903 adet oldu. Konut kredi faizlerindeki düşüşün etkisiyle yükselişini sürdüren ipotekli konut satışlar ise yıllık %410 arttı.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Akrilik (AKSA, Sınırlı Pozitif): Şirket 16 Ekim 2019 tarihinde Borsa İstanbul’dan 13.728 TL nominal değerli (Adet) Aksa hissesi satın almıştır. Şirket’in sahip olduğu Aksa paylarının nominal değeri 3.675.059 TL’dir. (Şirket sermayesine oranı % 1,987)

Göltaş Çimento (GOLTS, Nötr): 07.10.2019 tarihinde yapılan özel durum açıklaması ile duruş bildiriminde bulunulan 2. fırın, planlı bakım çerçevesinde yapılan revizyon ve onarım işleri tamamlanarak faaliyete geçmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): 16.10.2019 tarihinde Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE, Sınırlı Pozitif) payları ile ilgili olarak 4,12 – 4,17 TL fiyat aralığından 1mn TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Şişe Cam sermayesindeki Ortaklık payları %67,27 sınırına ulaşmıştır.

Vakıfbank  (VAKBN, Nötr): Banka tarafından, yurt dışı nakit havale akımlarına dayalı ve hazine işlemlerine dayanan seküritizasyon programı kapsamında; gelecekteki nakit akışı işlemi ve hazine finansmanı işlemi de dâhil olmak üzere yapının gerektirdiği diğer işlemleri gerçekleştirmek suretiyle 417mn USD tutarında 3 yıl ödemesiz dönem dâhil toplam 7 yıl vadeli seküritizasyon finansmanı temin edilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2019 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,4 oranında artarak 146.903 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 23.265 konut satışı ve %15,8 ile en yüksek paya  sahip oldu. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %410,2 oranında artış göstererek 57.811 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %39,4 olarak gerçekleşti. Öte yandan, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %25,6 azalarak 4.177 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Nijer Niamey’de bulunan Nijer Türkiye Dostluk Hastanesi ile “24 ay süreli Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Hizmet Alımı” sözleşmesi 134.400 USD bedelle 16/10/2019 tarihinde imzalanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16,12 seviyesinden %16,17 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 26,9 milyar TL ile 18 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 8,9 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,76 seviyesinden işlem görmeye başlarken, risk iştahındaki hafif dalgalanmayla bugün sabah saatlerinde %1,73’lerde seyrediyor. Avrupa Birliği ve İngiltere arasında devam eden müzakerelerin sonucuna ve ABD ve Çin arasındaki kısmi ticaret anlaşmasının detaylarına odaklanan piyasalarla birlikte ABD 10 yıllıklar %1,70 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında yaptırım odaklı haber akışının izlenmesi ve jeopolitik risklerin önemini korumasıyla özellikle kısa vadedeki faizlerde artışın daha belirgin olduğunu gözlemledik. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 48 baz puanlık artışla %16,31 seviyesine ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 12 baz puanlık yükselişle %15,75 seviyesine yükseldi. Bono ve tahvil piyasasında en yüksek işlem hacmi ise 1,2 milyar TL ile toplam hacmin %36’lık kısmını oluşturan Şubat 2026 vadeli kağıtta gerçekleşirken, bu kağıttaki değişim 23 baz puan artış yönünde oldu.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN