Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.06.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Nötr risk iştahıyla haftaya başlıyoruz. ABD vadeliler hafif artıda seyrederlerken, Asya karışık. Kurlarda ise net bir hareket gözlenmiyor. Bu haftanın odak noktası Fed başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının toplantısı olacak. Son veriler ve ticaret gerilimi resesyon kaygılarını artırmış ve bu da Fed’den faiz indirim beklentileri oluşturmuştu. Her ne kadar bu haftaki toplantıda faizde bir değişiklik beklenmese de, Fed’in faiz indirimine kapı açacağı bir toplantı olma ihtimali yüksek görülüyor. Halihazırda bu yıl için piyasa beklentisi de iki faiz indirimi yönünde. Bu kapsamda, Fed öncesinde küresel çaptaki riskler (ticaret gerilim, jeopolitik gelişmeler vs.) bir miktar arka planda kalabilir ve risk iştahındaki olası zayıflık sınırlı kalabilir. Benzer şekilde, TL varlıklarda da olası baskı sınırlı kalabilir. Cuma gecesi kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in not indirimi sonrasında kurdaki kısmi yükselişle birlikte BIST100 de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Moody’s’in,  Türkiye’nin kredi notunu bir kademe indirerek Ba3’ten B1’e düşürmesi ve görünümü negatif tutmasıyla haftaya başlıyoruz. Bugün yurtiçinde saat 10’da mart dönemine ait işsizlik oranı ve saat 11’de mayıs ayına ait bütçe dengesi açıklanacak.

 • Bütçe açığı, nisan ayında 18,3 milyar TL açık vermiş ve genişlemeye devam etmişti. 2019 yılının ilk dört ayında bütçe dengesi 54,5 milyar TL açık verirken Yeni Ekonomi Programı’ndaki hedefin %68’ne ulaştı. 12 aylık kümülatif bütçe açığı 104 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
 • İktisadi faaliyetteki yavaşlama doğrultusunda mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yükselişini sürdürüyor; arındırılmamış işsizlik oranı ise geçtiğimiz senenin nisan döneminden bu yanaki yükselişine ara verdi, ancak 10 yılın zirvesinde kalmaya devam etti.  Şubat döneminde (Ocak, Şubat ve Mart 2019 aylarını içermekte) işsizlik oranı %14,7 seviyesinde sabit kalarak Şubat 2009’dan bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.
 • Bugün saat 10’da mayıs ayına ilişkin konut satışları verisi açıklanacak. Türkiye genelinde nisan ayında 84.400 adet konut satışı gerçekleştirilmişti. Nisanda satılan konut sayısı bir önceki aya göre %19,7, geçen yılın aynı ayına göre ise %18,1 gerilemişti.
 • Yurtiçinde yarın ayrıca nisan ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Mart ayında %2,2 düşüş gösteren sanayi üretiminin yıllık olarak yaklaşık %2 daralması bekleniyor.

Bugün yurtdışında veri takvimi sakin, ancak haftanın odak noktası önde gelen gelişmiş ülke Merkez Bankalarının toplantısı olacak.

 • Çarşamba günü Fed toplantısı ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması izlenecek. Fed’in artan faiz indirim beklentilerine yaklaşımı ile faiz projeksiyonlarının ve ekonomik projeksiyonlarının seyri izlenecek. Cuma günü ABD’de açıklanan güçlü veriler, Fed’den beklenen güvercin tutum konusunda hafif bir belirsizliğe neden oldu.
 • Ayrıca perşembe günü Japonya ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Ek olarak aynı gün Endonezya, Norveç ve Brezilya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor.
 • Bugün başlayacak ve çarşamba gününe kadar sürecek ECB’nin Yıllık Konferansındaki konuşmalar izlenecek. Ayrıca bugün İtalya’da Genel Kamu Borcu açıklanacak, ek olarak AB Ülkeleri Maliye Bakanlarının Brüksel’de buluşması bulunuyor. 20-21 Haziran tarihlerinde de Avrupa Konseyi Toplantıları bulunuyor.

Yurtiçinde cuma günü nisan ayı cari işlemler dengesi ve TCMB haziran ayı beklenti anketi takip edildi.

 • Nisan ayında cari işlemler dengesi, dış ticaret açığındaki daralma, ılımlı seyreden altın ithalatı ve geçtiğimiz seneye göre daha pozitif seyreden turizm gelirleriyle birlikte 1,5 milyar dolar olan beklentilerden iyi gerçekleşerek 1,33 milyar dolar açık verdi. Nisan ayında 12 aylık kümülatif cari açık 12,9 milyar dolardan 8,6 milyar dolara iyileşti ve Ocak 2004’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Birinci çeyrek GSYH’ın dolar cinsinden değerini baz aldığımızda Cari Denge/GSYH oranı yaklaşık -%1,2’ye geriledi. Mayıs ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerine göre, mayıs ayında dış ticaret açığının yıllık bazda %78 daraldığı gözlenmekte. Bu doğrultuda hem dış ticaret açığındaki daralmanın sürmesi hem de turizm gelirlerinin de katkısıyla 12 aylık kümülatif cari açıkta, düşüş trendinin sürmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz sene mayıs ayında cari denge 6,2 milyar dolar açık vermişti. Bu sene mayıs ayında 2 milyar dolar açık verilse bile  12 aylık kümülatif cari açık 4,5 milyar dolara kadar iyileşebilir.
 • TCMB’nin haziran ayı beklenti anketinin sonuçlarına göre, anket katılımcılarının enflasyonda 2019 yıl sonu beklentisi %16,68’den %15,85’e geriledi. Anket sonuçlarına göre cari yıl sonu dolar/TL beklentisi 6,43’ten 6,30 seviyesine geriledi. Cari açık beklentisi 2019 yılı için önceki anket döneminde kaydedilen 14,7 milyar dolardan 10,6 milyar dolara düştü. GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %0,3 iken, bu anket döneminde %0,04 oldu.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu’nda haftasonu yaptığı konuşmada, ihracatçılara döviz alımlarında muafiyet getirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayi sicil belgesi sahipleri ve ihracatçı birliği üyelerine yapılacak döviz satımlarına muafiyet getirdiklerini ve artık ihracatçıların döviz satın alırken kambiyo vergisi ödemeyeceklerini belirtti.
Bu hafta veri takviminde,

 • Pazartesi günü, ABD’de New York Fed İmalat Sanayi Endeksi ve NAHB Konut Piyasası Endeksi,
 • Salı günü, Almanya ZEW Endeksi, Euro Bölgesi TÜFE, ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri verileri,
 • Çarşamba günü, Japonya ithalat ve ihracat, İngiltere TÜFE, Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması,
 • Perşembe günü, BOJ faiz kararı, BoE faiz kararı, Brezilya, Endonezya ve Norveç Merkez Bankaları faiz kararları ve Fitch’in Londra’da ‘Gelişmekte Olan Piyasalar’  Konferansı,
 • Cuma günü ise, Japonya TÜFE ve İmalat PMI; Euro Bölgesi ülkeleri ve ABD PMI’lar ve ABD’de mevcut konut satışları yanı sıra Fed’in büyük bankalar için 2019 stres testinin sonuçları takip edilecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 105 gün vadeli 400mn TL nominal değerli ve 175 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 17-18-19 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 600mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 900mnTL nominal tutara yükseltilebilecektir.

Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi (KATMR, Sınırlı Pozitif): Şirket yurtdışı kaynaklı 2.236.000 $ tutarında Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve Muhtelif Ekipman siparişi almıştır. Hisse haber sonrası Cuma gününü %10,3 oranında artışla kapamıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

BSMV: İhracatçılar döviz alımlarına ilişkin olarak yeni düzenlemeye gidildi. Buna göre ihracatçılar döviz alımlarında binde 1’lik kambiyo vergisi ödemeyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün ihracatçılar için açıkladığı kambiyo vergisine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Sanayi Sicil Belgesi sahipleri ve İhracatçı Birlikleri üyelerine yapılan döviz satımlarına muafiyet getirdiklerini belirterek, “Bir başka ifadeyle artık ihracatçılarımız döviz alırken binde birlik kambiyo vergisi ödemeyecekler. Böylece döviz spekülasyonlarını önlemek için aldığımız tedbirlerin, ihracatçılarımızı etkilemesinin de önüne geçiyoruz.” dedi. Buna göre, sanayi sicil belgesi ve ihracatçı birliklerine üye olanlar döviz alımlarında binde 1’lik kambiyo vergisi ödemeyecek. Kaynak: Hürriyet

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket30.05.2019 tarihinde Siirt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan “36 ay süresince Siirt İl Sağlık Müdürlüğü ve Bağlı Sağlık Tesislerine HBYS Hizmeti Alımı” ihalesine katılmış ve en uygun 2. teklifi verdiğini açıklamıştı. Ancak tüm teklifler yaklaşık maliyetin üzerinde olduğu için ihale makamının ihaleyi iptal ettiği bildirilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,13 seviyesinden %24 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı 77 milyar TL ile haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, önde gelen gelişmiş ülke Merkez Bankalarının toplantılarını %2,10 seviyesinin üzerinde bekliyor. Cuma günü güçlü açıklanan ABD verileri tahvil piyasasındaki faizlerin düşüşünü de kısmi sınırlıyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, haftalık bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 23 baz puanlık düşüşle %22,67 seviyesine gerilerken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 124 baz puanlık düşüşle %20,23 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 10 Haziran’a göre 90 baz puanlık düşüşle %18,04 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN