Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.02.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Koronavirüs ile ilgili gelişmeler takip edilmeye devam ediliyor. Çin, salgında 1.933 yeni vaka ile birlikte vaka sayısının 70 bini aştığını duyurdu. Ölü sayısı ise (Çin’de) 105 kişi artarak 1.770’e ulaştı. Diğer yandan, Çin Merkez Bankası’nın piyasalara olan desteği sürerken, mali tarafta da destek beklentileri piyasaların iyimser tarafta kalmasını sağlıyor. Çin Şanghay endeksi %1,5 civarında alıcılı. ABD vadelileri ise %0,2 civarında primliler. Bugün ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle işlem hacimlerinin görece düşük olması bekleniyor. Piyasalar da Çin’deki salgının yaratacağı olumsuz ekonomik etkilerin, teşviklerle telafi edilebileceği beklentileriyle iyimser tarafta kalmaya devam edebilir. Bu hafta salgın ile ilgili haber akışı ön planda kalmaya devam edebilecekken, makro tarafta özellikle Euro Bölgesi’nden gelecek veriler önemli olabilir. EURUSD’daki fiyatlama, Dolar’daki güçlenmenin yanı sıra Bölge ekonomisiyle ilgili endişeleri bir nebze de olsa tekrar gün yüzüne çıkarmış gözüküyor… Risk iştahındaki görüntü ve TL’deki sakin havaya bağlı olarak BIST100 endeksi  güne %0,4’e yakın alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yurtiçinde  bu hafta TCMB faiz kararı ön plana çıkarken, İdlib konusu gündemdeki yerini koruyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Türkiye’den bir heyetin Rusya ile ikinci tur görüşmeleri yapmak üzere Moskova’ya hareket edeceğini belirtti.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Haftaya Asya borsaları Çin desteği ve zayıf Japonya büyümesi ile karışık bir seyirde başlıyor. Çin, orta vadeli kredi imkanı (MLF) faiz oranını düşürerek ekonomiye desteğinin süreceğini işaret ederken, Japonya ekonomisi dördüncü çeyrekte vergi artışının da etkisiyle 6 yılın en zayıf büyümesini gösterdi. Yıllıklandırılmış büyüme %3,8 azalması beklenirken, %6,3 azaldı. Bu çeyrekte ise virüsün etkisiyle ekonomi daralmaya devam edebilir, bu da bir nevi resesyon riskini artırmakta. ABD tatili nedeniyle bugün hacimlerin normalden zayıf olması beklenebilir.

Bugün TSİ 11’de yurtiçinde yılın ilk bütçe dengesi rakamları izlenecek. Yurtdışında ise sakin bir veri takvimi bizimle. ABD piyasaları Presidents’ Day (Washington`ın Doğum Günü) tatili nedeniyle kapalı olacak. Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı ve TSİ 17’de ECB Başekonomisti Philip Lane’nin konuşması bulunmakta.

Yurtiçinde haftanın odak noktası şüphesiz 19’undaki PPK toplantısı olacak. Piyasa katılımcılarının faiz indirimi beklentilerinin 25 ve 50 baz puan aralığında değiştiğini görmekteyiz. TCMB Beklenti Anketi’nde de anket katılımcılarının beklentilerinin 50 baz puan civarında bir indirimde yoğunlaştığını gördük. Son dönemdeki jeopolitik gelişmeleri ve ocak ayı enflasyonun beklentilerin hafif üzerinde gelmesini dikkate aldığımızda TCMB’nin karar metnindeki ifadeleri de önemli olacaktır. Perşembe günü şubat ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. Cuma günü ise Fitch’in Türkiye değerlendirmesi bulunuyor. Foreks anketine göre Fitch’in bir değişiklik yapması beklenmiyor, Fitch 1 Kasım’da negatif olan görünümü durağana yükseltirken, kredi notunu BB- olarak korumuştu.

• Yurtiçinde aralık ayında bütçe dengesi, 30,8 milyar TL açık vermişti. 2019 yılını ise 123,7 milyar TL açık vererek Yeni Ekonomi Programı tahmini olan 125 milyar TL’nin hemen altında ve böylece bütçe açığı/GSYH oranı da %2,9 ile YEP tahmini ile uyumlu gerçekleşmişti. Bütçe dengesi öncesi takip etmeye aşina olduğumuz Hazine nakit dengesi, ocak ayında TCMB’nin Hazine’ye kar aktarımının da desteğiyle 22,8 milyar TL gerçekleşti. Toparlanan ekonomik aktivite ile vergi gelirlerindeki kısmi artış ve TCMB’nin Hazine’ye yaklaşık 40,5 milyar TL kar aktarımı desteğiyle yıla önemli derecede bütçe fazlasıyla başlamayı beklemekteyiz.

Yurtdışında bu hafta şubat ayı için öncü PMI göstergeleri takip edilecek, verilerde koronavirüsün ekonomi üzerindeki ilk somut etkilerini görmüş olacağız. Endonezya ve Mısır Merkez Bankaları bu hafta faiz kararını açıklayacak. Mısır’ın 50 baz puan faizi indirmesi beklenmekte. Bilanço sezonu devam ediyor. Walmart, Glencore ve HSBC gibi şirketlerin kar rakamları izlenecek.

• Yurtdışında yarınki Almanya ZEW endeksi ile ABD New York Fed imalat sanayi endeksi, çarşamba günkü Japonya dış ticaret verileri, İngiltere TÜFE ve ABD ÜFE ile Fed toplantı tutanakları izlenecek. Japonya dış ticaret verilerinde koronavirüs salgını sonucu fabrikaların kapanmasının etkisini görebiliriz. 29 Ocak’ta yapılan son Fed toplantısına ilişkin tutanaklarda da koronavirüsten bahsedilen kısımlar dikkat çekici olacaktır. ABD’de ayrıca Demokratların aday seçim süreci de devam etmekte. Ayrıca çarşamba günü Fed bölgesel başkanlarının yoğun bir konuşması bulunuyor.

• Perşembe günü Çin’in kredileri için referans faiz oranını nasıl düzenleyeceği izlenecek. Çin’in 1-yıllık kredi ana faiz oranını 10-15 baz puan düşürmesi beklenmekte. Aynı gün İngiltere perakende satışlar ve ECB toplantı tutanakları da açıklanacak. Cuma günü ise şubat ayına ilişkin öncü küresel imalat ve hizmet PMI verileri açıklanacak. Euro Bölgesi imalat PMI verileri dipten dönüş sinyalleri vermişti, fakat virüs dolayısıyla görünüm değişmiş olabilir, datalarda buna dair bir ipucu aranacak. Ayrıca aynı gün yoğun bir şekilde bölgesel Fed Başkanı konuşması bulunuyor. Cuma günü İran’da genel seçimler bulunuyor.

Cuma günü açıklanan verilere göre,
Şubat ayı TCMB beklenti anketinde anket katılımcıları, yıl sonu TÜFE beklentisini %10,01 seviyesinden %10,06 seviyesine çıkardı. 2020 yıl sonu kur beklentisini ise 6,41 seviyesinden 6,45 seviyesine çekti. Bu seneye ilişkin büyüme beklentisi ise %3,36 seviyesinden %3,5’e revize oldu. Bu beklentileriyle uyumlu olarak yıl sonu cari açık beklentisi ise 13 milyar dolardan 13,8 milyar dolara revize oldu. Anket katılımcıları bu haftaki Merkez Bankası toplantısından ise yaklaşık 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklemekte.

Aralık ayında cari işlemler dengesi, 2,98 milyar dolar olan beklentilerin altında 2,80 milyar dolar açık verdi. 2019 yılında cari fazla ise 1,67 milyar dolar gerçekleşerek 1 milyar dolar olan Yeni Ekonomi Programı tahmininin üstünde kaldı. Böylece 2001 yılından bu yana ilk kez yılı cari fazla ile kapattık. Cari işlemler dengesi/GSYH oranı ise 2018 yılındaki -%3,6’tan +%0,2’ye iyileşti. 2020 yılında ise doğal büyüme oranına yaklaşan ekonomi ile birlikte cari fazla görünümünün ılımlı bir cari açığa yönelmesini ve yılı 11 milyar dolar civarında bir cari açık ile sonlandırmayı beklemekteyiz. Cari açık/GSYH oranının da %1,3 gerçekleşmesini beklemekteyiz.

2019 yılında cari dengenin iyileşmesinde, 2018 yılındaki 43 milyar dolar olan dış ticaret açığının 18,7 milyar dolara daralması etkili oldu.

  • Dış ticaret açığının iyileşmesinde ise yıllık 3,6 milyar dolar artan ihracata karşın yavaşlayan iç talep ile birlikte yıllık 20,8 milyar dolar azalan ithalat belirleyici oldu.
  • İthalatın yavaşlamasında ekonomik aktivite kadar petrol fiyatlarındaki ılımlı düşüşle enerji ithalatının azalması ve 2018 yılına göre olumlu seyreden altın ithalatı etkili oldu.
  • Turizm gelirleri de bir yıllık süreçte 4,6 milyar dolar iyileşti.

2019 yılında sermaye girişi lehine bir durumun ve rezervlerdeki artışın öne çıktığı görülmekte. 2019 yılında 3,4 milyar dolar net sermaye girişi olurken, 2018 yılında 2,6 milyar dolar sermaye çıkışı olmuştu.

  • Doğrudan yatırımlardaki girişin cari açığın finansmanına 2018 yılına göre azalarak da olsa katkı verdiği gözlenirken, geçen sene diğer yatırımlardaki çıkış da azaldı.
  • 2019 yılında rezervler 6,3 milyar dolar artarken, 2018 yılında 10,4 milyar dolar azalmıştı.
  • Portföy yatırımları 2019 yılında 1,1 milyar dolarlık bir çıkışa sebep olsa da 2018 yılına göre daha az kısa vadeli sermaye çıkışı gözlendi.

2018 yılında net hata  noksan kalemi 20,4 milyar dolarla güçlü bir girişe sahne olmuştu. Bu sene ise kaynağı belirlenemeyen döviz giriş ve çıkışlarının yazıldığı kalemde ise daha sınırlı 1,2 milyar dolar giriş gözlendi.

HANGİ HİSSELER YÜKSELİŞE, HANGİ HİSSELER DÜŞÜŞE BAŞLAYACAK? BAŞVURUN, CEBİNİZE GELSİN!

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): Aksa Akrilik 4Ç2019’da 56,4mn TL net dönem açıklamıştır. Şirket geçen yılına aynı döneminde 190,5mn TL net dönem karı kaydetmişti. Aksa Akrilik’in son çeyrek satışları %8,6 artışla 903,1mn TL olmuştur. Brüt kar ise 4Ç2019’da %55 artmış ve 139,3mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı 4,6 puan artışla %15,4’e ulaşmıştır. Operasyonel giderler %6,4 artışla 42,2mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 3,7mn TL gider kaydedilmiştir. Faaliyet karı 93,4mn TL olmuştur. 4Ç2018’deki faaliyet zararı 14,3mn TL idi. Yatırımlardan 1,8mn TL, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 3,9mn TL gelir yazılmıştır. Diğer taraftan, 4Ç2019’daki net finansman gideri 41,3mn TL olmuştur. 4Ç2018’deki finansman geliri 184,1mn TL idi. 1,4mn TL’lik vergi gideri sonrasına net dönem karı 56,4mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 4. çeyrek karı ile birlikte 2019 yılı net dönem karı %23,8 artışla 277,7mn TL’ye yükselmiştir.

Halkbank (HALKB, Nötr):Halkbank’ın net dönem karı 2019 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %158,4 oranında artarak 797mn TL’ye yükselmiştir. Net kar rakamı bizim beklentimiz olan 787mn TL ve piyasa beklentisi 779mn TL’ye yakın gerçekleşmiştir.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket’in 4Ç2019’daki net dönem karı bir önceki yılın son çeyreğine göre %12 oranında gerileyerek 273,9mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2019’da 34,1mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %30 oranında düşmüştür. Bu düşüşte 16,9mn TL azalan konut satış gelirleri etkili olmuştur. Kira gelirleri ise yine aynı dönemlerde %18 oranında artarak 10,7mn TL olmuştur. Öte yandan, brüt kar %109 oranında artarak 21,4mn TL olmuştur. Son çeyrek net karı sonrasında Şirket’in 2019 yılı net dönem karı 321,4mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yıla göre %16 oranında gerilemiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Sınırlı Pozitif):Vakıfbank’ın 2019 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %154 oranında artarak 1.280 TL’ye yükselmiş ve hem beklentimiz olan 1.020mn TL, hem de piyasa beklentisi olan 1.026mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde, operasyonel giderlerin ise beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka’nın sermayesinde %100 oranında doğrudan paya sahip olduğu Trakya Yatırım Holding’e ait olan %0,003 oranında ve 27.392,842 TL nominal tutardaki İş GYO (ISGYO, Sınırlı Pozitif) payları 52.320,33 TL peşin bedelle Banka tarafından satın alınmış olup, Banka’nın İş GYO sermayesindeki doğrudan pay oranı %50,323 seviyesine yükselmiştir.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Pegasus ocak ayı trafik sonuçlarını açıklamıştır. Buna göre şirketin yolcu sayısı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,4 oranında artarak 2,57 milyona ulaşırken, toplam doluluk oranı da 43O baz puan artarak %89,8’e yükselmiştir. İç hatlarda 90baz puanlık artışla doluluk oranı ocak ayında %92,8 olurken, dış hatlarda 860baz puanlık artışla %86,2 olarak gerçekleşmiştir.

TEMETTÜ ÖDEMELERİ VE SERMAYE ARTIŞLARINI ÜCRETSİZ TAKİP EDİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu ile İstanbul Borsası değerinden fazla işlem gören, manipülatif işlemlere kapı aralayabilecek, çok düşük halka arz oranlarına sahip şirketlere yönelik çalışma başlattı. SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Halka açıklık oranı yüzde 5-10’un altındaki şirketlerle ilgili işlem esaslarında ne gibi tedbirler alabiliriz, İstanbul Borsası’yla onun üzerinde çalışıyoruz. Belki yüzde 5’in altında olan halka açıklık için günlük artış yüzde 5 olabilir ya da 7,5 olabilir. Arkadaşlar üzerinde çalışıyor. Yatırımcıların işlem yaparken dikkatli olmasını gerektirecek işlem esasları üzerinde çalışıyoruz” dedi. Kaynak: Sabah

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %55,8 oranında artarak 113.615 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 21.251 konut satışı ve %18,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Diğer yandan, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %546,1 oranında artış göstererek 42.237 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %37,2 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %23,3 artarak 3.907 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı. Irak vatandaşları Türkiye’den 739 konut satın aldı.

Otomotiv: 2020 yılı ocak ayında toplam üretim 2019’un aynı dönemiyle benzer seviyede kalarak 109 bin 783 adet oldu. 2019’un ocak ayını 14 bin 847 adetlik sınırlı satışla kapatan otomotiv pazarı, bu yılın ilk ayını %89 artışla 28 bin 25 adet seviyesinde tamamladı. Ocak ayında toplam ihracat, 2019’un aynı dönemine göre adet bazında %4 azalarak 89 bin 962 adet olarak gerçekleşti.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

ARD Grup (ARDYZ): Havelsan Hava Elektronik ile Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi Modernizasyonu Projesi Sunucu Alımı sözleşmesi 14/02/2020 tarihinde 2,5mn USD (Amerikan Doları) (KDV hariç) bedelle imzalanmıştır.

Datagate Bilgisayar (DGATE, Nötr): Şirket’in 4Ç2019’daki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 oranında azalarak 6,2mn TL olmuştur. Diğer yandan, brüt kar 4Ç2019’da 10,9mn TL gerçekleşerek yıllık %52 oranında artış göstermiştir. Şirket’in net ve brüt kar marjı sırasıyla %2,3 ve %4,1 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde net ve brüt kar marjı sırasıyla %6,6 ve %7,0 idi. Son olarak, dördüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2019’daki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yıla göre %32 oranında artarak 23,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Orge Enerji (ORGE): 2019’un 4. çeyrek finansallarına göre şirketin net dönem karı geçen yılın aynı döneme göre %29,1 azalışla 16,9mn TL olmuştur. Şirket’in 4Ç2019 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,3 oranında azalışla 39,3mn TL olmuştur. Satışların maliyeti %10 oranında azalmış ve buna bağlı olarak brüt kar %1,6 azalışla 18,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %19,1 azalışla 1,5mn TL olmuştur. Faaliyet karı ise %6,9 azalışla 17,4mn TL olurken, yatırım faaliyetlerinden 3,5mn TL gelir kaydedilmiştir. Vergi öncesi kar 20,5mn TL olurken 3,5mn TL vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 16,9mn TL olmuştur. 4. çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2019 yılı net dönem karı bir önceki yıla göre %11,9 oranında azalarak 45,3mn TL’ye düşmüştür.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,95 seviyesinden %10,86 seviyesine sınırlı geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 34,3 milyar TL ile 21 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 13,3 milyar TL ise %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Bono ve tahvil piyasasında geçtiğimiz hafta Hazine’nin ihaleleri, Türkiye özelinde jeopolitik riskler ve Çin’de yayılan virüs salgınının küresel piyasalara etkisi izlendi. Spk’nın para piyasası fonlarının mevduat tutma yükümlülüklerinin %50’den %10’a düşürülmesi ile kısa vadeli kağıtlarda ağırlıklı olmak üzere TL faizlerde kısmi düşüş görsek de hafta genelinde faizlerde yukarı yönlü bir seyir vardı. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 68 baz puanlık artışla %11,20 seviyesine ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 76 baz puanlık artışla %11,43 seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin