Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.07.2021)

SABAH STRATEJİSİ

Küresel piyasalar haftanın son işlem gününe nötr risk iştahıyla başlıyor. ABD ve Avrupa vadelileri bu sabah yatay. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi ise %0,2 civarında düşüşte. Powell, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu söylemeye devam ederken, bu hafta beklentileri aşan enflasyon verisi ile birlikte enflasyondaki geçicilik konusunda şüpheler ise sürüyor. Diğer yandan, yayılmaya devam eden Delta varyantı, pandemi sonrası ekonomilerdeki toparlanmanın zirveden düşebileceği riski ve bazı merkez bankalarının sıkılaştırma döngüsüne girmesi gibi faktörler de arka tarafta endişe kaynağı olarak duruyor. ABD on yıllık tahvil faizinin yükselememesi de bu gelişmelerin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Bu sabah %1,30 seviyesinin hafif üzerinde seyreden ABD on yıllık tahvil faizinin tekrar söz konusu seviyenin altına inmesi durumunda borsalardaki dünkü satış baskısı artabilir. Yurtdışı borsalardaki kırılganlık nedeniyle, yurtiçinde hisse piyasasında uzun bayram tatili öncesinde risk alma iştahı düşük kalabilir. Bu kapsamda, hafta genelinde takas pozisyonlanmaları ile dalgalanan BIST100 endeksinin bugün satış ağırlıklı bir gün geçirebileceğini öngörüyoruz.

MAKROEKONOMİ

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisindeki toparlanmanın varlık alımlarını azaltmaya başlayacak kadar ilerlemediğini söyledi. Powell, enflasyonun da ılımlı seviyeler öncesinde önümüzdeki aylarda yüksek kalacak gibi gözüktüğünü belirtti. Kanada Merkez Bankası politika faizini sabit tutarken, tahvil alım miktarını ise haftalık 3 milyar Kanada dolarından 2 milyar Kanada doları seviyesine indirme kararı aldı ve önceki yönlendirmeleriyle uyumlu olarak gelecek yılın ikinci yarısından önce faiz artışı beklenmediğini işaret etti.

 • ABD’de ÜFE aylık %1 artarak, yıllık %6,6’dan %7,3’e yükseldi ve 2010’dan beri en yüksek seviyede. Veriye bakıldığında üretici enflasyonun çoğunluğu hizmet maliyetleri kaynaklı oldu ki bu kalemin oynaklığı diğer kalemlere göre fazla olması enflasyondaki ani yükselişin tersine de dönebileceğini göstermesi açısından önemli. Çekirdek ÜFE ise aylık %1 arttı ve yıllık %4,8’den %5,6’ya yükseldi. Fed yüksek gelen enflasyon verilerine rağmen beklentilerin üstünde rakamlar görülebileceğini fakat bunların geçici olacağına yönelik tezini korumakta.
 • Çarşamba günü yayınlanan Bej Kitap’a göre ABD ekonomisi haziran ayında mayıs ayına göre daha güçlü bir ekonomik toparlanma sağladı. Arz sıkıntılarının ise yaygınlaşmakta olduğu belirtilirken, ham madde ve iş gücü eksikliğine, tedarik zincirindeki uzamalara dikkat çekilmekte. Ayrıca hizmetler ve mallar için güçlü talep olduğu ve birçok sektörün hızlı büyüdüğü belirtilmekte. Bazı işletmeler, fiyat baskılarının geçici olduğunu belirmekte fakat çoğunluğu ise girdi maliyetlerinde ve satış fiyatlarında daha fazla artış beklediğini vurgulamakta.
 • ABD’de haziran ayına ilişkin sanayi üretim verisi izlendi. Sanayi üretimi aylık %0,4 arttı. Çip eksikliği ise otomobil üretiminde faktör olmaya devam etti ve otomobil ve parçaları üretimi aylık %6,6 düştü. Otomobil üretimi dışlandığında ise sanayi üretimi aylık %0,8 arttı. İmalat sanayi üretimi ise aylık %0,1 düştü. Kapasite kullanım oranı ise salgın sonrası en yüksek seviye olan %75,4’e yükseldi. Temmuz ayına ilişkin Fed Bölgesel anketleri ise ABD ekonomisinin 3. çeyreğe başlarken imalat sanayinde genişlemenin devam ettiğini gösterdi. Philadelphia İş Dünyası endeksi 30,7’den 21,9’a gerilerken, New York Fed imalat sanayi endeksi 17,4’ten rekor seviye 43’e yükseldi. 0’dan büyük rakamlar sektörel genişlemeye işaret etmekte. Ayrıca haftalık işsizlik maaşı başvuruları da salgın sonrası en düşük seviye olan 360 bin kişiye geriledi. Süregelen işsizlik maaşı alan kişi sayısı da 3,24 milyon kişiye geriledi.
 • 2. çeyreğe ilişkin Çin büyüme verileri izlendi. Beklentilerin hafif altında ikinci çeyrekte yıllık %7,9, çeyreklik bazda ise %1,3 büyüdü. Çin’de artan vakalar, yüksek ham madde fiyatları, arz kısıtları gibi faktörler kısmen büyüme verisinde etkili oldu. Geçen hafta PBOC, ZK oranlarını düşürmüştü, özellikle salgının seyri ve ticarete ilişkin belirsizlikler nedeniyle genişlemeci adımların devamının gelip gelmeyeceği izlenecek. Diğer açıklanan verilere göre haziran ayında sanayi üretimi yıllık %8,3 arttı ve yavaşlamaya işaret etti. Perakende satışlar ise yıllık %12,1 artarak iç tüketime ilişkin olumlu sinyaller verdi, sabit sermaye yatırımları ise yıllık %12,6 arttı.

Merkez Bankası, enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeleri göz önüne alarak mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini yineledi ve politika faizini beklentiler doğrultusunda %19 seviyesinde sabit tuttu.

 • ”Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli %5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizinin, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceği” cümlesi korundu. Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği vurgulanmış.
 • Başta gelişmiş ülkeler kaynaklı olmak üzere dünyada aşılanmanın hızlanmasının küresel ekonomideki toparlanma sürecini desteklediği yinelenirken, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomilerin kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilediğine yer verilmiş. Küresel enflasyon konusunda da temkinli bir görünüm sürmekte. Buna gerekçe olarak küresel talepteki hızlı toparlanmayı, emtia fiyatlarındaki artış eğilimini, bazı sektörlerdeki arz kısıtlarını ve taşımacılık maliyetlerindeki artışı göstermekte.
 • Yurt içinde büyümenin güçlü seyrettiği, aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanmasının hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve büyümenin daha dengeli bir kompozisyonla sürdürülmesine olanak tanıdığı yinelenmekte. Ticari kredilerin ılımlı seyrettiği belirtilirken ancak bireysel krediler tarafında temkinli ifadeler yer almakta. Açılma ve ertelenmiş talebin etkisiyle bireysel kredi kullanımı artış gösterirken, TCMB alınan makro ihtiyati önlemlerin etkilerinin izleneceğini vurgulamakta.
 • Cari dengeye ilişkin beklentilerin daha da pozitifleştiğini görüyoruz. Hem olumlu dış talep koşulları hem de uygulanmakta olan sıkı para politikasının cari dengeyi pozitif etkilediğine yer verilmiş. Hatta ihracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmekte.
 • Neticede gerçekleşen enflasyona göre reel politika faizi gelişimine baktığımızda Türkiye, gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının üzerinde reel faiz vermeyi sürdürüyor. Temmuz-eylül döneminde enflasyonun %18’in üzerinde seyretmesi beklenmekte, bu da reel faizdeki alanda daralmaya işaret ediyor. Yıl sonu enflasyon beklentileri de %15 ve üzeri şekillenirken, bu da yılın geri kalanında öngörülen faiz indirimleri için alanın daraldığını gösteriyor. Haziran ayına ilişkin Foreks Anketi’nde yıl sonunda politika faizinin medyan olarak %16 olması bekleniyordu, temmuzdaki ankette beklentiler %17,5 seviyesine işaret etmekte. Bu sene hiç faiz indirimi gerçekleşmeyeceğini düşünen anket katılımcıları da bulunmakta.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da haziran ayına ilişkin perakende satışlar verisi açıklanacak. Perakende satışlar mayısta aylık bazda %0,7 oranında gerilemesi beklenirken %1,3 oranıyla beklentilerin üzerinde düşüş sergilemişti. ABD’de kısıtlamaların kaldırılmasıyla dışarıda vakit geçirmenin artmasıyla ev eşyalarına olan talepte gerileme gözlenirken; restoran, eğlence, seyahat, ulaşım, akaryakıt gibi ev dışı ürün ve hizmetlere olan talepte artışlar görülmüştü. Perakende satışların haziranda %0,4 oranında gerilemesi bekleniyor. TSİ 17’de temmuz ayına ilişkin Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi öncü verisi açıklanacak. Ayrıca TSİ 16’da New York Başkanı John Williams’ın konuşması takip edilecek.

TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde haziran ayına ilişkin nihai TÜFE verisi açıklanacak. Öncü TÜFE, aylık bazda %0,3 oranında artarken, yıllık bazda ise %2’den %1,9 seviyesine gerilemişti. TÜFE’nin öncü verilerle uyumlu gerçekleşmesi bekleniyor.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 11’de haziran ayına ilişkin Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi açıklanacak. Mayıs ayında bütçe dengesi 13,4 milyar TL açık verirken, faiz dışı denge ise 0,6 milyar TL fazla vermişti. Kümülatif açık 94,1 milyar TL’den 90,2 milyar TL’ye gerilerken, bütçe açığı/GSYH oranı da %1,8’den %1,7’ye gerilemişti. Bütçe verisi öncesi izlenen Hazine nakit dengesi haziranda 7,2 milyar TL açık verdi, yıllık kümülatif nakit açığı 130,5 milyar TL’den 111 milyar TL’ye geriledi. Gelirler aylık %30,8 arttı. Giderlerdeki artış ise daha sınırlı kaldı ve %7,6 arttı. Nakit dengesi verisi haziran ayında aylık bazda gelirlerin giderlerden daha hızlı artması ile önceki aya göre daha iyi bir bütçe görünümüne işaret etmekte. Yılın geri kalanında salgın tedbirlerine bağlı olarak harcamaların seyri ve büyüme görünümü bütçe dengesinde belirleyici olacak. Aşılanmaya bağlı olarak normalleşme adımlarının hızlanmasının vergi gelirlerini desteklemesi, bununla birlikte para politikasındaki mevcut duruşun ve BDDK tarafından uygulamaya konulan makro ihtiyati tedbirlerin iç talep üzerinde baskı oluşturarak vergi gelirlerinde aşağı yönlü riskleri canlı tutması olası.

Diğer yandan, TSİ 14.30’da mayıs ayına ilişkin konut fiyat endeksi verisi açıklanacak. Finansal koşullardaki sıkılaşma ile ivme kaybeden konut satışlarına rağmen konut fiyatlarında artış sürmekteydi. Nisan ayına ilişkin konut fiyat endeksi aylık %2, yıllık bazda nominal ölçekte %32,4, reelde ise %13 artarak yükselişini sürdürmüştü. Bunun yanında, TSİ 10’da haziran ayına ilişkin TOBB kurulan ve kapanan şirketler istatistikleri açıklanacak.

TCMB, DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

 • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 9 Temmuz haftasında toplam DTH miktarı 2,32 milyar USD artış (bireysel 0,77 milyar USD artış ve kurumsal 1,55 milyar USD artış) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %55,6 seviyesinde yatay seyretti. TL kredilerde haftalık %0,26 artış, YP kredilerde %0,13 artış gözlemlerken, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,21 artış görmekteyiz.
 • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 9 Temmuz haftasında net ve toplam rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 3,9 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 104,1 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 1 milyar USD arttı. Buna göre net uluslararası rezervin 2,8 milyar USD artarak 28 Ağustos 2020’den beri en yüksek seviye olan 23,2 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku geçen hafta 0,26 milyar USD azaldı. Geçen hafta yurt içinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı rezervleri artırırken, 9 Temmuz’daki altın cinsi itfalar rezervleri olumsuz etkiledi, ayrıca Hazine’nin geçen ay yurt dışı borçlanmasının bu ayın 8’inde hesaplara yansıması da rezervleri 1,5 milyar EUR artırıcı yönde etkide bulundu.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarka Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif): Bağlı Ortaklığı Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin %50 oranında ortağı olduğu Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişimi’nin Bükreş Metro Otoritesi (Metrorex SA) tarafından açılmış olan, “Bükreş Uluslararası Havalimanı Demiryolu Bağlantısı 6. Metro Kesimi Lot 1.1: 1 Mayıs-Otopeni arası inşaat işlerinin dizayn ve yapımı işi” ihalesine verdiği teklif, işveren tarafından kazanan teklif olarak açıklanmıştır. Gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını müteakip sözleşme müzakerelerine Şirket’in davet edilmesi beklenmektedir.

Brisa (BRISA, Nötr): Planlı rutin bakım duruşu sebebiyle , İzmit fabrikada 16.07.2021 Cuma günü saat 00.00’den itibaren 29.07.2021 Cuma günü Saat 23.59’a kadar üretime ara verilmesine karar verilmiştir

Çimsa (CIMSA, Nötr): 22.06.2021 tarihinde Finansal Duran Varlık Satışı bildirimleri üzerinden açıklanan Cimsa Cementos Espana S.A.U, Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corporation, Cimsa Cement Sales North Gmbh ve Cimsa Adriatico S.R.L hisselerinin Cimsa Sabanci Cement BV’ye satışına ilişkin devir işlemleri 30.06.2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. İlgili bildirimlerde belirtildiği gibi, satış bedelleri kapanış tarihli finansal tablolardaki değerler üzerinden düzeltmeye tabi tutulacak ve nihai satış bedelleri ile satış sonucu oluşan kar/zarar tutarları KAP’ta ayrıca açıklanacaktır. Kapanış tarihli finansal tabloların hazırlık süreçleri halen devam etmekte olup, anılan finansal tabloların kesinleşmesi ile birlikte ilgili açıklamalar Finansal Duran Varlık Satışı bildirimleri üzerinden yapılacaktır.

Ford Otomotiv (FROTO, Nötr): 1 tonluk yeni nesil ticari araç yatırım projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar kapsamında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 650mn EUR tutarına kadar kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Bu miktarın 175mn EUR’su EBRD, 475mn EUR’su ise sendikasyona katılan Akbank AG, Bank of China Limited, BNP Paribas Fortis Sa-Nv Brussels, Emirates NBD Bank PJSC, Green for Growth Fund Southeast Europe S.A. SICAV-SIF, HSBC Bank Middle East Limited, Industrial and Commercial Bank of China Limited, Mediobanca – Banca di Credito Finanziario S.p.A., MUFG Bank Ltd, Qatar National Bank (Q.P.S.C.), Société Générale tarafından sağlanacak olup, kredinin 31 Ocak 2022 tarihine kadar kullanılması öngörülmektedir. Kredinin, tutarı 325mn EUR ve vadesi yaklaşık iki yılı anapara geri ödemesiz toplam beş yıl olan kısmının faiz oranı sair masraflar ve komisyonlar hariç yıllık Euribor + % 2,30; tutarı 325mn EUR ve vadesi yaklaşık iki yılı anapara geri ödemesiz toplam yedi yıl olan kısmının faiz oranı ise sair masraflar ve komisyonlar hariç yıllık Euribor + % 2,45 olarak belirlenmiştir. Anapara ve faiz ödemeleri altı ayda bir yapılacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ

Halka Arz: SPK, Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın halka arzını onayladı. Kızılbük GMYO hisseleri, 15,80 TL’den satışa sunulacak.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğtaş Kelebek (DGKLB): Şirketin yurtdışı perakende satış faaliyetlerini daha etkin yönetebilmek amacıyla; Senegal’de “Doğtaş Kelebek Mobilya Senegal Ltd. Şti” unvanlı 1.000.000 CFA (XOF) ödenmiş sermayeli, bağlı ortaklığın kuruluş işlemleri Senegal’de tamamlanmıştır.

Escort Teknoloji (ESCOM): Bağlı Ortaklığı Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş’nin 5 milyon TL Şirket değerlemesi ile 19.08.2020 tarihinde %5, 8 Şubat 2021 tarihlerinde %5 olmak üzere toplam %10 oranında iştirak ettiği Bren İleri Teknoloji A.Ş, bu defa muhtelif yatırımcılardan 65.100.000 TL şirket değerlemesi ile yeni bir yatırım almıştır. Bağlı ortaklığı Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş yatırım tutarına mevcut payını korumak üzere katılım sağlamıştır. Geliştirdiği patentli teknolojisi ile 9 ay gibi bir sürede şirket değerini 5 Milyon TL’den 65.100.000 TL’ye 13 kat artıran Bren İleri Teknoloji A.Ş, aldığı yatırım ile ABD ve AB’de satış kadroları kurmayı hedefliyor.

Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş’nin 5 Milyon TL şirket değerlemesi ile 30.12.2020 tarihinde %7,5 oranında iştirak ettiği Servislet Yazılım A.Ş, bu defa yurtdışı yatırımcılardan 86 Milyon TL şirket değerlemesi ile yeni bir yatırım almıştır. Geliştirdiği yenilikçi iş modeli ile 7 ay gibi bir sürede şirket değerini 5 Milyon TL’den 86 Milyon TL’ye 17 kat artıran Servislet Yazılım A.Ş, aldığı yatırım ile halen Türkiye ve Yunanistan’da devam eden faaliyetlerini yeni pazarlara açmayı hedefliyor.

Kent Gıda (KENT): Şirketin nihai ana ortak konumunda bulunan Mondelēz International Inc. tarafından Avrupa merkezli atıştırmalık sektöründe faaliyet gösteren Chipita S.A.’nın satın alınması için anlaşma imzalandığı; bu kapsamda Mondelēz International Inc. tarafından tamamına sahip olduğu bağlı şirketi olan Mondelēz Netherland Services B.V. aracılığıyla 01.07.2021 tarihinde söz konusu işlem ile ilgili Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunulduğu; söz konusu işlem ile ilgili idari izin ve onay süreçlerinin devam ettiği ve gelişmeler konusunda gerekli bilgilendirilmelerin yapılacağı bilgisi verilmişti. Mondelēz International Inc.’den öğrenildiği üzere, söz konusu işleme Rekabet Kurulu’nun 14.07.2021 tarihli kararı ile izin verilmiştir. Ancak söz konusu satınalma işleminin geçerliliği ve kapanışı, diğer idari izin ve onayların, kapanış ön şartlarının ve kapanış işlemlerinin tamamlanmasına bağlıdır.

Park Elektrik (PRKME): Bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş., (Konya Ilgın) ile ilişkili şirketlerden Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim A.Ş. (Eti Soda) arasındaki mevcut kömür alım-satım sözleşmesinin süresinin 16 Temmuz 2021 tarihinde sona erecek olması nedeniyle, mevcut piyasa koşulları gözetilerek revize edilen sözleşme şartlarına ilişkin gerekli onay süreçlerinin tamamlanması akabinde 14 Temmuz 2021 tarihi itibariyle 1 yıl süreli yeni bir kömür alım-satım sözleşmesi imzalanmıştır. Yeni sözleşmeyle; Eti Soda firmasına kömür satışının 17 Temmuz 2021 tarihinden geçerli olacak şekilde 1 yıl daha devam ettirilmesi, Baz kalorifik değeri 2.000 kcal/kg olan 240.000 ton kömürün 17 Temmuz 2022 tarihine kadar Eti Soda veya alt yüklenicileri tarafından Konya Ilgın’ın işlettiği maden sahasından ocak başında teslim alınmak suretiyle Eti Soda’ya sevk edilmesi ve nakliye giderlerinin Eti Soda’ya ait olması, 240.000 ton olan satın alım hacminin Eti Soda yönetimince gerekli görülmesi durumunda tek taraflı olarak %25 oranında arttırılıp azaltılabilmesi hususları hüküm altına alınmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB çarşamba günü 84 milyar TL’lik (%19’dan, 14 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 262 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,35 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,29-%1,35 bandında hareketin ardından %1,30 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, çarşamba günü verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta günlük bazda yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise yatay seyir görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta günlük bazda 20 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise yatay hareket görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi