Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.01.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Nötr risk iştahıyla güne başlıyoruz. ABD ile Çin arasında yarın ilk faz ticaret anlaşmasının imzalanması beklenirken, bu sabah ABD vadelileri yatay. Asya borsalarında ise genel olarak olumlu hava korunsa da kar satışlarının da gündeme geldiğini gözlemliyoruz. Trump yönetimin Çin için yapılan “kur manipülatörü” tanımlamasının kaldırıldığına yönelik haber akışı ise Yuan’ı destekliyor. Diğer yandan, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri yatay. Dolar / Yen paritesi ise uzun bir aradan sonra 110 seviyesinin üzerindeyken, Ons Altın’da baskı devam ediyor. Şu aşamada paritelerdeki hareketler küresel piyasalardaki olumlu havanının korunduğunu işaret etseler de, borsa endekslerinde hafif de olsa kar alma isteği olduğu söylenebilir. Borsa endekslerindeki eğilimin dışında bu sabah bir miktar da baskı altında olan TL, BIST100 endeksinin güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabileceğine işaret ediyor.

MAKROEKONOMİ

Yarın Çin ile yeni bir ticaret anlaşması yapmaya hazırlanan ABD, ağustos ayında “kur manipülatörü” olarak ilan ettiği Çin’in bu etiketini kaldırırken, Yuan temmuzdan bu yana en değerli konumda bulunuyor. Ticaret iyimserliğiyle ABD borsaları rekor seviyeye yükseldikten sonra Asya borsalarında bugün olumlu görüntü sürüyor. ABD kar sezonunun başlamasıyla bugün JP Morgan ve Citigroup bazı önemli bankalarda kar açıklayacak. Bugün yurtiçinde sanayi üretimi, yurtdışında ABD TÜFE verisi öne çıkıyor. TSİ 17’de New York Fed Başkanı John Williams’ın ve TSİ 21’de Kansas City Fed Başkanı Esther George’un konuşmaları bulunmakta. Yurtiçinde CDS’de iyileşme sürerken, BIST 100 endeksi 120 bini aştı, tahvil faizleri ise 2017’den bu yana en düşük seviyelerde bulunuyor. Yurtiçinde bugün ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ihaleleri izlenecek.

Tarım dışı istihdamın detaylarında ücretlerde yavaşlama görmüştük.  Ücretlerdeki zayıf seyir sonrası bugün TSİ 16.30’da aralık ayına ait ABD TÜFE verisi izlenecek. Kasım ayında ABD TÜFE verisi, Kasım 2018’den beri görülen en yüksek rakam olan yıllık %2,1 düzeyinde gelmişti. Gıda ve enerjiyi dışlayan çekirdek enflasyon göstergesi ise %0,2 artarak yıllık %2,3’te sabit kalmıştı. Tüketici enflasyonu 2018 ortalarında %2,9’u gördükten sonra 2019 yılında yavaşlamaya başlamıştı ve artan ticari geriliminde etkisiyle Fed’in 3 kere üst üst faiz indirimine gittiği süreci başlatmıştı. Ayrıca Fed’in gösterge enflasyon olarak izlediği deflatör PCE’de oldukça düşük ve %1,3 seviyelerinde ve bir müddet daha %2’ye yakınsaması beklenmiyor.

Faiz indirimi tartışmalarının arttığı bir dönemde İngiltere GSYH’si beklenmedik şekilde kasımda %0,3 daraldı. İnşaat hariç çoğu sektörde daralma yaşandı. İmalat sektörü %1,7, ekonominin yaklaşık %80’ini oluşturan hizmet sektörü %0,3 daraldı. Ayrıca  para politikası kurulunda oy hakkı bulunan üç üye istihdamı ve büyümeyi desteklemek için faiz indirimine gerek olabileceğini vurguladı, fakat data seçim öncesini içermekte. Ancak seçim sonucu bazı belirsizlikleri azalttı, bu da kasım ayı ile aralık ayındaki ekonomik aktivitenin farklı seyredebileceğini düşündürmekte. İngiltere Merkez Bankası bu açıdan bu ayki toplantısında bekle ve gör politikası da izleyebilir. Dolayısıyla genel seçimin ardından ekonomide toparlanma yaşandığına ilişkin sinyal gelmemesi halinde faiz indirimi lehine oy kullanan üye sayısının da arttığını görebiliriz.

Bugün yurtiçinde TSİ 10’da kasım ayına ait sanayi üretimi açıklanacak. Sanayi üretimi ekimde  yıllık %3,8 artış kaydetmişti. Kredi kanalının rahatlaması ve 2018 yılındaki düşük baz etkisiyle kasım ayında yıllık artış beklentisi %5,5 seviyesinde bulunmakta. 2018 yılında sanayi üretimi kasım ve aralık aylarında sırasıyla yıllık bazda %7 ve %9,9 daralmıştı. Kredinin yanı sıra reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı gibi diğer öncü göstergelerde yılın son iki ayında toparlanma işaretini sürdürmüştü. İmalat PMI verisi de kasım ve aralık ayında 49,5 seviyesinde seyrederek 50 eşik değerine yaklaşmıştı.

Kasım ayında cari işlemler dengesi, 450 milyon dolar olan beklentilerin hafif üzerinde 518 milyon dolar açık verdi ve böylece temmuz ayından bu yana ki cari fazla görünümünü sona erdirdi. Yıllıklandırılmış cari fazla da eylül ayındaki rekor yüksek seviyesi olan 5,4 milyar dolardan uzaklaşmayı sürdürdü ve kasım ayında  2,7 milyar dolara geriledi. 2018 yılı Kasım ayında aylık cari fazla 1 milyar dolar, kümülatif açık ise 33,4 milyar dolar gerçekleşmişti. 2018 yılı Aralık ayında ise cari denge 1,5 milyar açık vermişti.

  • Portföy akımının son 11 ayın en güçlü girişini gerçekleştirmesi, bankacılık sektörünün aylık dış borç çevirme oranının %130 seviyesini aşarak 20 ayın en yükseğine çıkması ve rezervlerin ardı ardına 5 aydır ki artışını sürdürmesi detaylarda dikkat çeken olumlu gelişmeler. Dış ticaret açığındaki genişlemeye karşın, turizm gelirinin bir önceki yılki kasım ayına göre %15 artışla güçlü seyrini sürdürmesi diğer bir olumlu gelişme. Bu arada net altın ithalatının son 2 aydır 1,3 milyar dolar üzerinde, dış ticarete negatif anlamda katkı yaptığını görmekteyiz.
  • Cari dengedeki iyileşmenin hız kesmesinde en belirleyici olan faktör ise toparlanan iç taleple birlikte artışa geçen ithalat oldu. Öyle ki 2018 yılı Kasım ayında 412  milyon dolar olan dış ticaret fazlası, Kasım 2019’da 1,1 milyar dolar dış ticaret açığına yöneldi. Aralık ayına ait geçici dış ticaret verileri de ithalatın yıllık %20 artarak kademeli toparlanmanın sürdüğüne işaret ediyor. 2019 yılında 1,5 milyar dolar civarında cari fazla verdikten sonra 2020 yılında cari dengenin 11 milyar dolar civarında açık vermesini beklemekteyiz. Yetkililer ithalata yönelik tedbirlerini ise sürdürüyor, en son havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda kredi kartı taksitlendirme sürelerinin altı aydan üç aya düşürülmesine karar verildi.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Şirket’in 2019 Aralık ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 oranında artarak 544,7mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibarıyla %29 oranında artarak 376,8mn TL’ye yükselmiştir. Aralık ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in 2019 yılındaki prim üretimi bir önceki yıla göre %31 oranında artarak 4.462mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise yıllık olarak %29 oranında artmış ve 2019 tılında 2.920mn TL olmuştur.

İndeks Bilgisayar (INDES, Nötr): Şirketin %50 oranında bağlı ortağı olan Neteks İletişim Ürünleri Dağıtım A.Ş.’nin geri kalan %50 payının alınması konusunda WestconGroupEuropeanOperation Limited Şirketi ile görüşmelere başlanmıştır. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda bağlı ortaktaki pay %100’e ulaşacaktır.

Ayrıca, Şirketin %50 oranında bağlı ortağı olan Neteks Teknoloji Ürünleri Anonim Şirketi’nin geri kalan %50 payının alınması konusunda WestconGroupEuropeanOperation Limited Şirketi ile görüşmelere başlanmıştır. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda bağlı ortaklıktaki pay %100’e ulaşacaktır.

Migros (MGROS, Nötr):Şirketin 01.05.2017 – 31.12.2019 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi dönemi sona erdiğinden, yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine 14 Ocak 2020 tarihi itibarıyla başlanılacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda kredi kartlarında taksit sayısını 6 aydan 3 aya düşürdü. BDDK’dan yapılan yazılı açıklamada, kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda 6 aydan 3 aya düşürülmesine karar verildiği belirtildi.

Otomotiv: Otomotiv ana sanayi üretimi Aralık ayında %10.3 artışla 135,775 adede çıkarken, 2019 yılını%5.7 düşüşle 1,46 milyon adet ile tamamladı.Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından yayımlananverilere göre, üretilen her 100 araçtan 86’sı ihraç edilirken,sektörün ihracat adeti %5 düşüşle 1,25 milyon oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirketin Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan “36 ay süreli Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) Hizmet Alımı” ihalesine katıldığı 30.12.2019 tarihinde KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) aracılığıyla duyurduğu ihale sonuçlanmış olup, ihaleyi Şirket kazanmıştır. Yasal itiraz süreci beklenmekte olup akabinde Sözleşme imzalama aşamasına geçilecektir. İhale bedeli 3,8mn TL ‘dir.

Papilon Savunma-Güvenlik Sistemleri Bilişim Mühendislik Hizmetleri İthalat İhracat (PAPIL): Şirketin 07.01.2020 tarihinde yapmış olan açıklama ile tüm hazırlıkları tamamlayarak 16.01.2020 tarihinde Malta’da katılmayı planladığı ihalenin (Tender for the Provision of the Automated Biometric Identification System for the Malta Police Force Using Environmentally Friendly Measures), ilgili ihale komisyonu (Malta Polis Kuvvetleri) tarafından herhangi bir neden belirtilmeksizin iptal edildiği resmi olarak ilan edilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11,74 seviyesinden %11,96 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 21,1 milyar TL ile 20,3 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 0,8 milyar TL ise %11 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,83 seviyesinden işlem görmeye başlarken, ABD-Çin arasındaki imza töreni yaklaşırken artan risk iştahıyla bugün %1,85 seviyelerinde seyrediyor.

Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki iyimser hava TCMB faiz kararı öncesi tahvil faizlerindeki aşağı yönlü hareketi destekliyor. Perşembe günkü faiz kararı öncesi verim eğrisinin kısa tarafında 30-50 baz puan arası düşüş izlenirken, eğrinin uzun tarafında ise 10-20 baz puan arasında aşağı kayış gözlendi.

  • 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 49 baz puanlık düşüşle %10,72 seviyesiyle Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyeye ve 5 yıllık gösterge kağıdın faizi, 76 baz puanlık düşüşle %10,99 seviyesiyle Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise, 23 baz puanlık düşüşle %11,24 seviyesiyle Ekim 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek. İlk ihalede 15 ay vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracı yapılacak. İkinci ihalede 7 yıl vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin yeniden ihracı gerçekleştirilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN