Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.09.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın son işlem gününde de risk iştahı pozitif seyretmeye devam ediyor. ABD bürokratlarının Çin’e yeni gümrük vergilerinin uygulanmasını engelleyecek geçici bir anlaşma üzerinde çalıştıkları haberiyle ABD ve Çin ticaret savaşı ile ilgili iyimserlik artıyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) da dün 20 milyar avro aylık tahvil alımını içeren yeni bir teşvik paketi açıklarken, mevduat faiz oranlarında da kesintiye gitti. Bu sabah, Asya piyasaları alıcılı bir görüntü sergilerken, ABD vadeliler de hafif yukarda seyrediyor.  ABD on yıllık tahvil faizleri %1,78’i aşarken, Ons Altın da 1.500 doların hafif altında. Yurtdışında Çin ve Güney Kore piyasalarının tatil olduğu bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, güvercin beklentilerle piyasalar AMB kararı ardından FED’in önümüzdeki haftaki faiz kararına odaklanacaktır. Yurt içinde ise dün TCMB beklentilerin biraz üzerinde (beklenti 275 baz puan) 325 baz puanlık faiz indirimi yapmasına karşın, TL pozitif ayrıştı ve Dolar/TL günü 5,66 seviyelerinde kapattı. Bu sabah da yaklaşık aynı seviyelerde seyrediyor. Ülke risk primimizde de (5 yıllık CDS) düne göre 13 baz puan iyileşerek 384 seviyesine geriledi. Dün, BİST -100 endeksi devam eden risk iştahıyla yükseliş trendini sürdürerek alıcılı bir seyir izleyerek, günü yüzde 0,52 oranında artışla kapattı. Bugün ise endeks devam eden risk iştahı ile güne hafif alıcılı bir görüntü ile güne başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Dün ECB mevduat faizini indirdi ve tahvil alımlarını tekrar başlattı, gözler ise gelecek haftaki ABD ve Japonya Merkez Bankaları toplantılarına çevrilmiş durumda. ABD-Çin ticaret temalı pozitif haber akışı ise sürüyor. Gerek ECB’nin adımı ve ticaret gelişmeleri gerekse Trump’ın gelecek yıl orta gelirli hanelere yönelik vergi revizyonu yapabileceğinin belirtilmesi, S&P 500 endeksini temmuz ayında gördüğü rekor seviyeye taşıdı. Bugün Çin ile Güney Kore borsaları kapalı ve düşük işlem hacmine karşın, Asya’da risk iştahının canlı kaldığını görmekteyiz. TL varlıklar ise Merkez Bankası’nın kararı ardından ralli yaptı ve kur bugün saat 9 civarı 5,65’lerde.

Bugün yurtiçinde cari işlemler dengesi ve sanayi üretimini takip edeceğiz. Yurtdışında ise ABD’de TSİ 15.30’da ağustos ayına ait perakende satışlar ile TSİ 17’de eylül ayına ait Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.  

Yurtiçinde ikinci çeyrekte ekonomi beklentilerden daha iyi bir performans sergileyerek bir önceki çeyreğe göre %1,2 büyümüştü. Bugün açıklanacak sanayi üretim verisi ise üçüncü çeyreğin başlangıcına ışık tutacak. TCMB’nin güçlü faiz indirimini gerçekleştirdiği ve finansal koşulları rahatlatmaya başladığı dönemin temmuz ayının sonları olmasından dolayı faiz indiriminin daha belirgin etkisini ağustos ayından itibaren gözlemleyebiliriz.

  • Temmuz ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin haziran ayına göre daralma hızını yavaşlatarak yıllık -%2,6 düşmesi beklenmekte. Haziran ayında sanayi üretimi bayram tatili kaynaklı köprü günü etkisiyle beklentilerden daha kötü bir performans sergilemiş ve yıllık bazda -%3,9 düşmüştü. Yıllık bazda düşüşün ağustos ayıyla birlikte tersine baz etkisinin etkili olmasıyla artı değere yaklaşmasını beklemekteyiz.
  • Haziran ayında aylık -%3,7 düşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise temmuz ayında aylık bazda %1,4 artış sergilemesi öngörülmekte.

Cari işlemler dengesinin temmuz ayında 1,3 milyar dolar fazla vermesini beklemekteyiz. Haziran ayında 0,5 milyar dolarla 2002’den beri ilk kez kümülatif bazda fazla vermiştik, temmuz ayında ise 12 aylık kümülatif cari dengenin revizeler olmazsa yaklaşık 4 milyar dolar fazla vermesi beklenmekte. Yıllık bazda cari fazlanın dördüncü çeyreğe kadar devam etmesini ve yılı sınırlı bir cari açık rakamıyla sonlandırmayı bekliyoruz.

Dün Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini 325 puan düşürerek %19,75 seviyesinden %16,5 seviyesine çekti.

  • Merkez Bankası, yıl sonunda enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporundaki %13,9 olan tahmininden daha iyi gerçekleşme olasılığından destek alarak 325 baz puanla güçlü faiz indirimini sürdürdü. Küresel koşullarında desteğiyle Merkez Bankası böylece son iki toplantıda 750 baz puanlık faiz indirimine gitmiş oldu.
  • TL’deki stabil seyir, gıda ve petrol fiyatlarındaki ılımlı seyri de dikkate aldığımızda eylül-ekim ayında enflasyonda tek haneli seviyeleri beklemeyi sürdürüyoruz, bu durumun da Merkez Bankası’na faiz indiriminde elini güçlendirdiğini görüyoruz. Kasım ayında tersine baz etkisinin etkili olmasıyla ise yıl sonu enflasyonu %13-13,5 bandına hareket edebilir.
  • Neticede mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğunun PPK karar metninde vurgulanmasının, bir sonraki toplantıda daha ılımlı bir faiz indirimine işaret ettiğini değerlendirmekteyiz.

Son kez gerçekleştirdiği faiz toplantısında ECB Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için faizi indirdi ve tahvil alımlarını (QE) tekrar başlattı.

  • ECB mevduat faizini %-0,4’ten %-0,5’e indirirken, kasım ayından itibaren ayda 20 milyar Euro tahvil alımına başlayacak. Politika faizi %0 ve marjinal fonlama faizi ise %0,25’te sabit bırakıldı.
  • ECB, negatif faizlerin bankalara verdiği zararı azaltmak için mevduat faizinde kademelendirmeye gitti.
  • Draghi, ekonomik görünümde aşağı yönlü belirgin risklerin sürmesini beklediklerini ve bu risklerin kararlarında etkili olduğunu söyledi. QE’nin uzun süre devam etmesi için alan olduğu da belirtildi.
  • ECB, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin büyüme ve enflasyon öngörülerini de düşürdü. Buna göre, %1,2 olarak öngörülen 2019 yılı büyüme tahmini %1,1’e ve 2020 yılı büyüme tahmini %1,4’ten %1,2’ye indirildi ve 2021 yılı tahmini ise %1,4’te sabit bırakıldı. Enflasyon tahminleri 2019 yılı Euro Bölgesi için %1,3’ten %1,2’ye, 2020 yılı tahmini  %1,4’ten %1’e ve 2021 yılı için %1,6’dan %1,5’e çekildi.

ŞİRKET HABERLERİ

Bimaş (BIMAS, Nötr): BİM pay geri alım programları kapsamında almış olduğu 7,6mn adet payın tamamını sattığını duyurdu. Şirket KAP’a yaptığı açıklamada, söz konusu payların 48 TL fiyattan satıldığı ve elde edilen 130,78mn TL tutarındaki satış kazancının mali tablolarda özkaynaklar içerisinde gösterileceği belirtildi. Açıklamaya göre, satış sonrası BİM’in elinde geri alınan pay kalmadı.

Pegasus (PGSUS, Nötr): 12.09.2019 tarihli Yönetim Kurulu kararına istinaden aynı tarih itibarıyla Şirketin Kırgızistan’da halihazırda yalnız iç hat tarifeli yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren bağlı şirketi Air Manas Air Company LLC’deki  %49 iştirak payının tamamının 98.918 Avro karşılığı Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren AviaTrade Corp. LP’ye satışı için anlaşma sağlanmıştır. Air Manas Şirket tarafından tam konsolidasyona tabidir ve işlemin Şirket faaliyetlerine ve faaliyet sonuçlarına herhangi önemli bir etkisi bulunması beklenmemektedir. Pay devri Kırgızistan’da yetkili merciler nezdinde tescil işlemlerinin tamamlanması ile sonuçlanacak olup, tescil işlemlerinin tamamlanması üzerine konu hakkında ayrıca bir duyuru yapılacaktır.

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell genel kurulu, 1.01 milyar lira brüt kâr payının tek seferde 31 Ekim’de ödenmesi teklifini kabul etti. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre yönetim kurulunun esas sözleşme değişikliklerine ilişkin teklifi kabul edilmedi. Ayrıca yönetim kuruluna üç yıl süreyle Hazine Bakan Yardımcısı Bülent Aksu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın seçildi.

Turcas Petrol (TRCAS, Pozitif): Şirketin %30 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Shell & Turcas Petrol A.Ş., tamamı geçmiş yıllar karlarından karşılanmak üzere hissedarlarına şirketteki payları oranında toplam 492mn TL tutarında temettü dağıtımına karar vermiş olup bu tutarın 242mn TL’lik kısmının temettü dağıtımı akabinde her iki hissedar tarafından şirketteki payları oranında şirkete operasyonel ve yatırım finansmanı ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen ortak borcu olarak kullandırılmasına karar verilmiştir. Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin temettü dağıtım tarihi 17 Eylül 2019 olarak belirlenmiştir. Turcas hisseleri dün %14,8 oranında artış kaydetti.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: BDDK’nın “Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik”inde değişiklikler içeren yeni yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yapılan değişiklik kapsamında yönetmeliğin, amaç, dayanak ve tanım bölümlerinde yer alan maddelerde değişikliğe gidildi. Düzenleme ile “Alacaklı kuruluşlar” tanımına “borçlulara doğrudan kredi kullandırmış olan yurt dışında kurulu bankalar ve finansal kuruluşlar, Türkiye’ye doğrudan yatırım yapan çok taraflı bankalar ve kuruluşlar, alacak tahsiline yönelik olarak bu alacaklılar tarafından kurulacak özel amaçlı şirketler ile aynı amaçla Sermaye Piyasası Kanununa göre kurulan yatırım fonları” eklendi.

Düzenleme ile “borçlu” tanımı eklenen madde, yeni yönetmelikte şu şekilde yer aldı: “Borçlu; Sigortacılık Kanunu, 6361 sayılı Kanun, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile yatırım ortaklıkları hariç 6362 sayılı Kanunun 35’inci maddesine tabi kuruluşlar dışında kalan Türkiye’de kurulu şirketleri ifade eder.” Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY): Akkök Holding’in stratejik iş alanları arasında konumlandırdığı gayrimenkul sektöründeki iştiraki Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (Akiş GYO) 3 ayda bir değişken faizli kupon ödemeli ve 2 yıl vadeli 100 milyon TL’lik tahvil ihracı başarıyla gerçekleştirildi. Akiş GYO’dan yapılan açıklamaya göre, 10 Eylül’de Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığıyla gerçekleştirilen ve şirket tarihinde ilk olan tahvil ihracına kurumsal yatırımcılar, portföy yönetim ve sigorta şirketleri yoğun ilgi gösterdi. Kaynak: Dünya

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK): Bloomberg HT’de açıklama yapan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren karlılıkta ciddi bir artış öngördüklerini ve son birkaç aydır aktif kalitesindeki bozulmanın durulmasıyla net gelirlerin de artmasını beklediklerini belirtti.

Özellikle katılım bankaları için ana gelir kaleminin kredi kullandırışlarından gelen kar payı gelirleri olduğunu belirten Utku, diğer bankalar gibi örneğin enflasyona endeksli tahvil gibi enstrümanlardan pozisyonlarının olmadığı için ilave gelir kalemleri oluşturamadıklarını vurguladı. Ana kalemin krediden sağlanan gelirler olduğunu belirtti. Kredinin büyümediği, Döviz kullanımının da daraldığı dönemde gelirlerde ciddi bir daralma olduğunu şimdi yeni kredi kullandırışlarıyla ana kalem arttıkça ve özellikle son birkaç aydır aktif kalitesindeki bozulmanın durulmasıyla net gelirlerin de artmasının beklendiğini belirtti.

Gelecek senenin ilk çeyreğinden itibaren karlılıkta ciddi bir artış öngördüklerini, özellikle 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren karlılıkta ciddi bir artış öngördüklerini söyledi. Hedeflerinin öz sermaye karlılığını %12’lere kadar çıkartmak olduğunu ekledi. Yeni bir enstrüman üzerinde çalıştıklarını belirten Utku “Olursa dünyada bir ilk olacak. Tier 1 benzeri fakat sonsuz vade değil, belli bir dönem sonra kesinlikle hisseye dönüşecek, ‘convertible’ olacak, vade bitiminde hisseye dönüşecek. O yüzden aslında bir hisse yatırımı, halka arz gibi oluyor. Fakat başlangıçtaki vadede aslında bir tahvil getirisi gibi, sukuk getirisi gibi bir getiri almış olacak paydaşlar” açıklamasını yaptı. Mevzuat üzerinde çalışıldığını belirten Utku “olursa dünyaya da yeni bir ürünü tanıştırmış olacağız” dedi. Kaynak: Bloomberg

İttifak Holding (ITTFH): Şirket ile Konya Spor Kulübü Derneği arasında, “İTTİFAK HOLDİNG KONYA SPOR” isim hakkının kullanımı ve “İTTİFAK HOLDİNG” markasının reklamının yapılması amacıyla,3 (üç) yıl süreli ve yıllık 3,5mn TL (KDV hariç) bedelli reklam sözleşmesi imzalanmasına karar verilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %19,54 seviyesinden %19,55 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 37,4 milyar TL ile 30 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 7,4 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, risk iştahının canlılığını koruması ve ABD’de ağustos ayı ÜFE verisi ardından TÜFE verisinin de beklentilerin hafif üzerinde gelmesi sonrası ılımlı yükselişini sürdürüyor ve dün %1,76 seviyesinden güne başlarken bugün %1,79’larda bulunuyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, ECB’nin genişleyici adımları ve TCMB’nin faiz indirimi ardından TL’de dolar karşısında belirginleşen değer kazancının etkisiyle faizler de aşağı geldi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 23 baz puanlık düşüşle %15,27 seviyesine ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 65 baz puanlık düşüşle %15,10 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN