Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.09.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Perşembe gününde de ABD ve Çin’in ticaret savaşındaki karşılıklı iyi niyet jestlerinin etkisiyle risk iştahı pozitif seyretmeye devam ediyor. ABD Başkanı Trump, Çin ürünlerine karşı Ekim ayı başındaki devreye girecek ek yaptırımları yaklaşık iki hafta ertelediğini açıklarken, Çin’den de ABD’den daha çok tarım ürünleri ithalatını düşündüğü haberi geldi. Asya piyasaları alıcılı bir görüntü sergilerken, ABD vadeliler de yukarda seyrediyor. ABD on yıllık tahvil faizleri %1,75 seviyelerinde yatay seyrederken, Ons Altın da 1.490 dolar civarında. Bugünkü Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz kararı toplantısında, faizlerde düşüş ve parasal gevşeme gibi konularda adımlar atılması bekleniyor. AMB’nin kararı önümüzdeki haftaki FED faiz kararından önce piyasaların yönü açısından oldukça önemli olacak. Yurtiçinde de bugün Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor olacak. TCMB’nin ortalama 275 baz puanlık faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Haftanın ilk iki gününde negatif ayrışan TL, Çarşamba ise pozitif ayrıştı ve Dolar/TL, dün günü 5,75 seviyelerinde kapadı. Bu sabah da yaklaşık aynı seviyelerde seyrediyor. Ülke risk primimizde de (5 yıllık CDS-1 baz puan) ufak çaplı geri çekilme söz konusu. Dün, BİST -100 endeksi devam eden risk iştahıyla yükseliş trendini sürdürerek alıcılı bir seyir izleyerek günü yüzde 0,70 oranında artışla kapattı. Bugün ise endeks pozitif risk ortamında güne alıcılı bir görüntü ile başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Bugünkü ECB toplantısı öncesi Trump risk iştahını canlandırmış durumda. ABD ve Çin’in ekim ayındaki ticaret görüşmeleri öncesi Trump’ın 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak ek vergileri 1 Ekim’den 15 Ekim’e ertelemesi ve Çin’in ABD’den daha çok tarım ürünü ithalini düşündüğünün gözlenmesiyle bugün Asya borsalarında alıcılı bir seyir görmekteyiz. Trump’ın, İran’a karşı sert yaklaşımı ile tanınan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u görevden almasının, İran lideri ile görüşmenin gerçekleşme olasılığını artırması da risk iştahını desteklemekte.

Bugün yurtiçinde TSİ 14’te TCMB faiz kararı yurtdışında TSİ 14.45’te ECB faiz kararını takip edeceğiz. TSİ 15.30’da ECB Başkanı Draghi’nin konuşması başlayacak. Ayrıca TSİ 15.30’da ABD’de ağustos ayına ait TÜFE verisi açıklanacak. Arka planda kalsa da TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ait sanayi üretim verisi izlenecek.

Ağustos ayı enflasyon verisinin beklentilerden iyi gelmesi ardından TCMB’den faiz indirim beklentisinin arttığına şahit olurken, piyasa katılımcıları bugünkü toplantıda ortalama 275 baz puan civarında faiz indirimi bekliyor.

  • Eylül ayına ilişkin faiz indirim beklentilerinin dağılımına baktığımızda ise; piyasa katılımcıları 175-450 baz puan indirim aralığında beklentilerini şekillendirmekte. Merkez Bankası, 24 Ekim ve 12 Aralık tarihlerinde olmak üzere iki adet PPK toplantısı daha gerçekleştirecek. Bu doğrultuda piyasa katılımcılarının yıl sonu için politika faizi beklentilerinin %12-17 aralığında şekillendiğini gözlemlemekteyiz. Neticede eylül ve ekim ayında enflasyonda tek haneli seviyeleri görme olasılığımız, küresel merkez bankalarının genişleyici tutumu, petrol fiyatlarındaki ılımlı ve TL’deki stabil seyir Merkez Bankası’na faiz indirimde manevra alanı tanıyor.

Bölge ekonomik büyümesindeki zayıflık ve enflasyonun hedefe ulaşmaması sebebiyle Avrupa Merkez Bankası’nın, bugünkü toplantısında yeni bir parasal program açıklaması (beklentiler yıllık 600 milyar Euro’luk yeni bir tahvil alım programı başlatabileceği yönünde)ve -%0,4 düzeyinde olan mevduat faizini de 10 baz puan aşağı çekmesi öngörülüyor. Bu toplantı ECB Başkanı Draghi’nin görevi bırakmadan önceki son toplantısı olması açısından da önem arz ediyor.

  • Makroekonomik tahminlerde de başta enflasyon ve büyüme tahminleri olmak üzere aşağı yönlü bir revize görebiliriz. Fed, temmuz ayında faiz indirirken bunun küresel kriz zamanındaki gibi bir faiz indirim döngüsü olmadığına işaret etmişti, ECB Başkanı’nın geleceğe yönelik değerlendirmeleri bu açıdan dikkat çekici olabilir.
  • Piyasalar teşviklerin yanı sıra bir yandan da bankaları negatif faizlerin olumsuz etkilerinden kurtarmaya yönelik önlemleri takip edecek.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de ağustos ayına ilişkin TÜFE verileri açıklanacak. Yıllık bazda TÜFE, son 1 yıllık dönemde en yüksek seviyeyi %2,7 oranıyla geçen yılın ağustos ayında görmesinin ardından, bu yılın şubat ayında %1,5 seviyesine kadar gerilemişti. TÜFE’nin ağustosta %1,8 seviyesinde gerçekleşerek temmuza göre yatay seyretmesi beklenmekte. Yıllık bazda çekirdek TÜFE‘nin ise, temmuzdaki %2,2 seviyesinden, ağustosta %2,3 seviyesine yükselmesi beklenmekte. Dün ÜFE rakamları yatay beklentisine karşılık aylık bazda %0,1 arttı, yıllık bazda %1,8 seviyesine yükseldi.

Bugün TSİ 12’de ise Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde aylık bazda sanayi üretimi, haziranda -%1,6 oranında gerileyerek son bir yıllık dönemin en sert aylık bazdaki düşüşünü gerçekleştirmişti. Temmuzda ise -%0,1 düşmesi beklenmekte.

ŞİRKET HABERLERİ

İş Gayrimekul Yatırım Ortaklıkğı (ISGYO, Nötr): Taksim Ofis Lamartine Binası’nda bulunan yaklaşık 170 m2’lik ofis alanının İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’ye kiralanmasına karar verilmiştir. Söz konusu kiralama işlemi, ekspertiz kira bedeli dikkate alınarak gerçekleştirilmekte olup, kiralamaya konu alana ilişkin 04.09.2019 tarihli kira değerleme raporu 11.09.2019 tarihinde KAP’ta açıklanmıştır.

TSKB (TSKB, Nötr): TSKB Çin Kalkınma Bankası’ndan Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ile 200mn USD kredi temin etti. TSKB’den KAP’a yapılan açıklamada, kredinin Türkiye genelinde yer alan üretim sanayi, KOBİ, enerji, altyapı, sağlık ve eğitim projelerinin finansmanında kullandırılacağı belirtildi.

Turkcell (TCELL, Sınırlı Pozitif): Turkcell yönetim kurulu, 1,01 milyar lira tutarındaki temettü ödemesinin 4 taksit yerine tek seferde ödenmesini genel kurula teklif etti. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre hisse başına brüt 0,459 TL temettünün 31 Ekim’de ödenmesi teklifi yarınki genel kurul toplantısında oylanacak. Turkcell daha önce temettünü 22 Ekim, 17 Aralık, 14 Ocak 2020 ve 17 Mart 2020’de dört taksit halinde ödenmesini öngörüyordu.

Ayruca, Turkcell’in kontrolüne sahip olan Turkcell Holding’in ortakları, genel kurul toplantısında Turkcell yönetim kurulunun kâr dağıtım teklifine onay verecek. Açıklama Turkcell’in %51’ine sahip Turkcell Holding’in ortaklarından Telia Company tarafından yapıldı. Turkcell Holding’in diğer ortakları arasında Çukurova Holding ve Letter One bulunuyor. Turkcell hisseleri dün %1,21 yükseliş kaydetmişti.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları 2019 yılı Ağustos ayına ait trafik verileri yayımlandı. THY’nin yolcu sayısı, yılın 8. ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,8’lik düşüşle 7,4mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 0,8 puanlık gerilemeyle %84,8 olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Ağustos döneminde yolcu sayısı %2,1 azalışla 49,7mn olurken, yolcu doluluk oranı ise 2018’in aynı dönemine göre 0,6 puan düşüş kaydetmiş ve %81,2 olmuştur. Ayrıca 2018 Ağustos ayı sonunda uçak sayısı 326 iken 2019 Ağustos ayı sonunda 343 olmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında FLAP.E, KLNMA.E, OYLUM.E payları 12/09/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 26/09/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

Resmi Gazete: Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı altında Borçlanma Genel Müdürlüğü oluşturuldu. Kararla birlikte daha önce Kamu Finansmanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüklerinde olan tahvil yoluyla iç ve dış borçlanma yapan birimler Borçlanma Genel Müdürlüğü çatısı altında birleştirildi. Borçlanma Genel Müdürlüğü için 110 kişilk kadro tahsis edildi. Yine aynı kararla bakanlığın teşkilatı ile ilgili maddeye “Bakan gerek gördüğü illerde doğrudan merkeze bağlı olarak temsilcilik, şube veya ofis kurmaya yetkilidir” ifadesi eklendi. Kaynak: Bloomberg

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Batısöke Söke Çimento Sanayii (BSOKE, Nötr): Fabrikanın Döner Fırın-1 ve Döner Fırın-2 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları ve piyasa koşulları nedeniyle, Döner Fırın-1 ve Döner-2 07.10.2019 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeterli miktarda klinker stokun bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışlarımız bu duruştan etkilenmeyecektir.

Orge Elektrik Taahhüt (ORGE): Şirket’in 2Ç2019’daki net dönem karı bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %3,7 oranında azalarak 9,6mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2019’da yıllık %18,7 oranında artarak 35,7mn TL’ye çıkarken, brüt karı aynı dönemde %2,3 oranında azalarak 13,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderleri %53,1 oranında azalan şirketin esas faaliyet karı %10,2 oranında artarak 13,1mn TL olmuştur. Vergi öncesi karı 12,6mn TL olan şirketin yaklaşık 3mn TL vergi gideri sonrasında net dönem karı 9,6mn TL olmuştur. Son olarak, ikinci çeyrek net karı ile birlikte Şirket’in 2019 yılının ilk yarısındaki net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %4,1 oranında artarak 17,3mn TL’ye yükselmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %19,62 seviyesinden %19,54 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 50,9 milyar TL ile 40 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 10,9 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ECB’den güvercin duruş beklentisi ve Trump’ın Çin’e ek gümrük tarifesi ertelemesiyle risk iştahı artmakta. Artan risk iştahı ise gelişmiş ülke tahvil faizleri, altın ve Yen gibi güvenli limanlara yönelmeyi azaltmakta. Eylül ayı başında %1,50 seviyesinin altını test eden ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi ise bugün sabah saatlerinde %1,75’lerde bulunuyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, bugün PPK toplantısı izlenecek. Faiz indiriminin boyutuna ve PPK karar metnindeki açıklamalar doğrultusunda faiz ve döviz piyasasında bugün hareketlilik görebiliriz. Dün 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 16 baz puanlık düşüşle %15,50, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 10 baz puanlık düşüşle %15,70 seviyesine ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 21 baz puanlık düşüşle %15,75 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN