Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.10.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret gelişmelerine yönelik karışık haber akışıyla uluslararası piyasalarda dalgalanma devam ediyor. Bir önceki günü satıcılı bir görüntüyle günü kapatan ABD borsaları dün %1’e yakın değer kazandılar. Bu sabah ise ABD vadelileri hafif de olsa baskı altında kalırlarken, Asya borsalarında kısmi toparlanma gözleniyor. Yuan da %0,3 civarında alıcılı. Bugün başlayacak ABD – Çin üst düzey ticaret görüşmeleri öncesinde kısmi dalgalanma devam edebilir. Öte yandan, ticaret gelişmeleri ön planda kalmaya devam etse de, bu ay sonunda yapılacak Fed toplantısında faiz indirim beklentilerinin artması piyasada iyimser fiyatlamalara neden olduğu söylenebilir. Örneğin, Ons Altın’ın 1.500 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışması bir miktar buna bağlanabilir. Diğer yandan, dün FOMC tutanaklarında da geçen repo operasyonları ve buna bağlı olarak bilanço genişlemesi de iyimser fiyatlamalara neden olabilecek diğer önemli bir faktör. Yurtiçindeki fiyatlamalara baktığımızda, dünyada da yakından takip edilen Suriye operasyonu ilgili haber akışı TL varlıklar üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor. BIST100 endeksinde etki biraz daha belirginken, operasyonun genişliği ve önemi düşünüldüğünde kur ve CDS tarafındaki fiyatlamaların şiddetinin görece daha az olduğu söylenebilir. Dün saat 16’da başlayan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekatı da akşam saatlerinde başlarken, bu sabah Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı’na katılan komandoların Fırat’ın doğusunda ilerlemeye devam ettiğini bildirdi. Operasyonla ilgili haber akışı ve açıklamalar oynaklık yaratmaya devam edebilir.

MAKROEKONOMİ

ABD ve Çin arasında bugün başlayacak ticaret görüşmeleri öncesi ticaret temalı karışık bir haber akışının borsalara yön verdiğini gözlemliyoruz.

  • Prensip görüşmelerinde belirgin bir yol katedilememesi nedeniyle iki gün sürmesi beklenen görüşmelerin Çin tarafından kısaltılabileceği; bununla birlikte ABD’nin 15 Ekim’e ertelediği Çin’e ek tarifenin ise askıya alınabileceği, Trump’ın bazı ABD’li şirketlere Huawei’ye ürün sağlama konusunda izin verebileceği ve Çin’in tarım ürünleri alma taahhüdü müzakerelere yönelik iyimserliği canlı tutuyor.

ABD ÜFE verisinin zayıf bir görünüm sergilemesi ve Fed’e para politikasında alan tanıması ardından bugün ABD TÜFE verilerini takip edeceğiz. Fed Başkanı Powell’ın bir faiz indirimine daha işaret eden açıklamaları ardından Fed tutanakları piyasalarda anlamlı bir hareket yaratmazken, bugün ECB toplantı tutanaklarını izleyeceğiz. ECB İcra Kurulu’nun Alman üyesi Sabine Lautenschlaeger, tahvil alım programının yenilenmesine karşı çıkarak geçtiğimiz günlerde istifa etmişti. Neticede ECB’de bazı üyelerin varlık alım programına karşı çıktığı gözlenmekte. Euro Bölgesi ülkelerinde de sanayi üretim verileri öne çıkmakta. Yurtiçinde ise jeopolitik gelişmeler gündemde belirleyici oluyor.

  • Her ne kadar Powell’ın bir faiz indirimine daha işaret eden açıklamaları ardından Fed tutanakları arka planda kalsa da bilanço büyütülmesi konusunun önceki dönemlerde yaşanan geniş çaplı varlık alımlarından (QE) farklı olacağı tutanakların detaylarında dikkat çekiyor. Birçok üyeye göre Fed genişlemeyi sona erdireceği zamanı da netleştirmeli.
  • Tutanaklarda dikkat çekici noktalardan biri de repo piyasasında yaşanan likidite sıkıntısına istinaden kalıcı çözüm olarak repo operasyonlarının sürekli olması tartışıldı. Bugün de TSİ 19.15’de Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin konuşması bulunmakta.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de eylül ayına ilişkin TÜFE verileri açıklanacak. Yıllık TÜFE, Fed’in %2 olan enflasyon hedefinin altında seyretmeye devam ediyor. Eylül ayında enflasyonun %1,7 seviyesinden %1,8’e hafif yükselmesi bekleniyor. Fed toplantı tutanaklarında bazı üyelerin enflasyon hedefinin bir aralık olarak belirlenmesini istediği görülüyor.

Dünya Bankası da Türkiye’nin bu seneye ilişkin büyüme tahminini revize eden kurumlara katıldı. 2019 yılında Türkiye ekonomisinin -%1 daralacağı yönündeki beklentisini %0 olarak yukarı yönlü revize eden Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için 2020 yılı GSYH büyüme beklentisini %3 ve 2021 yılı büyüme beklentisini ise %4 seviyesinde korudu.

TCMB Başkanı Murat Uysal’ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirdiği sunum takip edildi.

Başkan Uysal, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Uysal, uluslararası rezervlerin, kısa vadeli dış borç ödemelerini karşılayacak düzeyde bulunduğunu belirtti. Uysal, bankacılık sektörünün, güçlü sermaye yapısını koruduğunu, bankaların yeterli düzeyde yabancı para likit tamponu bulunduğunu ve son dönemde kredi büyüme oranlarında artışın yaşandığını, bununla birlikte bankacılık sektörü varlık kalitesinde sınırlı bir bozulmanın gözlendiğini belirtti.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGYO, Nötr): Şirket’in kesin izin taahhüdü ile 49 yıllığına üst hakkına sahip olduğu; Muğla Fethiye bulunan Hillside Beach Club Tatil Köyü isimli gayrimenkulünün kalan üst hakkı süresinin T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nce 27.02.2019 tarihinden itibaren 49 yıla uzatıldığı daha önce kamuoyuna duyurulmuştu. Daimi ve Müstakil Üst Hakkı Süre Uzatımı 09.10.2019 Çarşamba günü tapuya tescil edilmiştir.

BİM (BIMAS, Nötr): Yönetim Kurulu, ortaklara ödenmiş sermayenin %40’ına isabet eden brüt 242.880.000 TL’nin olağanüstü yedeklerden karşılanmak suretiyle nakden dağıtılmasına, 24.288.000 TL’nin yine olağanüstü yedeklerden karşılanmak suretiyle 2. Tertip Yasal Yedek Akçe olarak ayrılmasına, olağanüstü yedeklerden nakit kâr payı dağıtımının 11.12.2019 tarihinden itibaren tek taksit halinde yapılmasına ve toplanacak olan Olağanüstü Genel Kurulun onayına sunulmasına karar vermiştir. Kar dağıtımı kararı, mevcutta süreci devam eden ve 2. taksit ödemesi henüz tamamlanmamış olan 2018 yılı karının dağıtımından farklı bir süreci barındırmaktadır. Dolayısıyla, 19.11.2019 tarihli Olağanüstü Genel Kurul ile kararlaştırılacak kar dağıtımı, mevcuttaki 2018 yılı karının 2. taksit ödemesine ek bir ödeme olacaktır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirketin Eylül ayındaki yolcu sayısı 2018’in Eylül ayına göre %0,7 azalışla 2,74mn kişi olmuştur.  Yolcu doluluk oranı ise 1,4 puan artışla %87,1’i göstermiştir. 2019’un ilk 9 ayında yolcu sayısı %2,6 azalışla 22,45mn olurken, yolcu doluluk oranı 0,2 puan gerilemeyle %86,1 olarak gerçekleşmiştir.

Tekfen Holding (TKFEN, Nötr): Ali Nihat Gökyiğit 9 Ekim tarihinde TKFEN payları ile ilgili olarak 18,17 TL-18,28 TL fiyat aralığından toplam 100bin adet, alış işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu işlemle birlikte TKFEN sermayesindeki payları %8,0240′ a yükselmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Demir- Çelik: Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin 1979 yılında kurduğu Libyan Iron & Steel Company (Libya Demir & Çelik Şirketi- LISCO), önceki gün önemli bir anlaşmaya imza attı. LISCO, Türk şirketi GEMKOM ile işbirliği anlaşmasını imzaladığını duyurdu. LISCO’nun resmi sitesinde verilen bilgilere göre Türk şirketi GEMKOM ile yapılan anlaşmanın çelik tesislerinin elektrik kapasitesinin iyileştirilmesini öngörüyor. Türk şirket ile yapılan anlaşmada ayrıca tesisin üretim kapasitesinin de artırılması gündemde. 1979 yılında kurulan ve 6 binden fazla çalışanı olan LISCO’nun yıllık üretim kapasitesi 1.3 milyon ton. Kaynak: Dünya

Enerji: 10. İstanbul Finans Zirvesi’ne canlı bağlantı ile katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Son 5 yılda hayata geçen toplam 16,653 MW’lık yenilenebilir kurulu güç için toplamda 16,3 milyar dolarlık yatırım yapıldı.” dedi. Dönmez, “Son 5 yılda hayata geçen toplam 16,653 MW’lık yenilenebilir kurulu güç için güneşe 4,8 milyar dolar, rüzgar santrallerine 4,3 milyar dolar, akarsu ve barajlı hidroelektrik santrallerine yaklaşık 6 milyar dolar, jeotermale 1 milyar dolar, biyokütleye de 430 milyon dolar toplamda 16,3 milyar dolarlık yatırım yapıldı.” açıklamasında bulundu. Kaynak: Dünya

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16,21 seviyesinden %16,26 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 30,4 milyar TL ile 23 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 7,4 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %1,53 seviyesinden işlem görmeye başlarken, bugün ticaret görüşmelerinin beklenmesiyle sabah saatlerinde %1,58 seviyelerinde seyrediyor.

Yurtiçinde diplomatik ve jeopolitik gelişmeler TL varlıklara yön veriyor. Bono ve tahvil piyasasında ise kurdaki kısmi hareketliliğe karşın, belirgin yükselişler gözlenmiyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi %14 seviyesinde yatay kalırken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 32 baz puanlık yükselişle %14,60 seviyesine yükseldi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 15 baz puanlık düşüşle %13,99 seviyesine geriledi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN