Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.09.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ilk günündeki pozitif risk iştahının ardından Salı günü piyasalar nötr. Asya piyasaları karışık bir görüntü sergilerken, ABD vadeliler ise hafif ekside. Bu sabah ABD on yıllık tahvil faizi %1,64 ile yaklaşık son bir ayın en yüksek seviyelerinde seyrederken, Ons Altın da 1.490 doların altına sarkmış durumda. Piyasalar merkez bankalarından gelecek hamlelere odaklanarak, düşük veri gündemine bağlı olarak bekleme moduna geçmiş gözüküyor. Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (AMB)faiz kararı toplantısında, faizlerde düşüş ve parasal gevşeme gibi konularda adımlar atılması bekleniyor. AMB’nin kararı önümüzdeki haftaki FED faiz kararından önce piyasaların yönü açısından oldukça önemli olacak. Yurtiçinde de haftanın en önemli konusu Perşembe günkü TCMB faiz kararı. Ortalama 275 baz puanlık faiz indirim beklentisi oluşmuş durumda. Diğer taraftan, S-400’lerle ilgili ABD kaynaklı olumsuz haber akışının etkisiyle dün negatif ayrışarak 5,74 seviyesinin üzerinde kapatan Dolar/TL, bu sabah 5,75 seviyelerinin üzerinde seyrediyor. Ülke risk primimizde de (5 yıllık CDS-8 baz puan) hafif artmış durumda. Dün, olumlu risk ortamının etkisiyle görece yüksek hacimle birlikte Bankacılık hisseleri öncülüğünde alıcılı bir seyir izleyerek günü 1,63 oranında artışla 100bin’in üzerinde kapatan BIST100 endeksi ise nötr risk ortamında yataya yakın hafif satıcılı bir görüntü ile güne başlayabilir.

BU 3’LÜ İLE İSTEDİĞİNİZ ANALİZİ “ÜCRETSİZ” YAPABİLİR, YATIRIMDA BAŞARIYI YAKALAYABİLİRSİNİZ!

MAKROEKONOMİ

Perşembe günkü Merkez Bankaları kararını bekleyen küresel piyasalar bugün sakin bir veri gündemine sahip. Bugün Asya borsalarında ise karışık bir görünüm mevcut ve Almanya’da ekonomiye mali politikalarla destek verileceği haberleri ile bazı ülkelerin tahvil piyasasında hafif satış görünümü dikkat çekiyor. ABD 10 yıllıkların faizi, %1,64’lerde ve 1 ayın en yükseğinde.

ABD-Çin ticaret gerilimine dair sakin bir haber akışı içerisindeyiz ve hatta ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin’le müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi. Ayrıca Mnuchin, Çin ile fikri mülkiyet konusunda en azından kavramsal bazda anlaşıldığını söyledi. İngiltere’de erken seçime gidilmesi bir kez daha reddedildi. Asya seansında açıklanan Çin ÜFE verisi ise ağustos ayında deflasyonist baskıların arttığına işaret etti. Yurtiçinde ise S-400’e dair gelişmeler izleniyor ve kur bugün sabah saatlerinde 5,75’lerde. Dün açıklanan TCMB Beklenti Anketine göre anket katılımcıları, yıl sonu TÜFE ve cari açık beklentilerini iyileştirirken, büyüme tahminlerini korudu ve yıl sonu kur tahminini de hafif bir şekilde yukarı yönlü revize etti.

  • İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın 15 Ekim’de erken genel seçime gidilmesini öngören teklifi ikinci kez reddedilirken, parlamento Brexit tartışmaları arasında 14 Ekim’e kadar tatile girdi.
  • Ağustos 2016’dan bu yana en yüksek düşüşünü gerçekleştiren Çin ÜFE yıllık %0,8 geriledi. Çin TÜFE ise yıllık %2,8 yükseldi. Enflasyon göstergelerinde yukarı yönlü bir baskının olmaması Çin Merkez Bankası’na para politikasında manevra alanı tanısa da üretici fiyatlarının aşağı gitmesi şirketlerin kar marjları üzerinde baskı oluşturabilecek bir etmen.
  • Suudi Arabistan, Prens Abdulaziz bir Salman’ın yeni Enerji Bakanı olarak atanmasının ardından petrolde radikal bir politika değişikliğine gidilmeyeceğini söyledi ve OPEC öncülüğündeki üretim kısıntısı anlaşmasının devam edeceğini belirtti. Brent petrolün varil fiyatı sabah saatlerinde 62,7 dolar seviyelerinde.
  • Son olarak Kazakistan Merkez Bankası, politika faizini %9’dan %9,25’e çıkardı. Banka, en son nisan ayında faizi 25 baz puan indirmişti.

Dün açıklanan TCMB Beklenti Anketine göre anket katılımcıları, yıl sonu TÜFE ve cari açık beklentilerini iyileştirirken, büyüme tahminlerini korudu ve yıl sonu kur tahminini de hafif bir şekilde yukarı yönlü revize etti. Yıl sonu TÜFE beklentisi %14,42 seviyesinden %13,96’ya geriledi. Anket katılımcılarının yıl sonu kur beklentisi ise 5,90 seviyesinden 5,99 seviyesine revize edildi. 2019 yıl sonu cari açık beklentisi 6,7 milyar dolar seviyesinden 5,9 milyar dolara iyileştirildi. 2019 yıl sonu büyüme beklentisi de %0,02’den %0,01’e çekilirken, 2020 yılına ilişkin büyüme beklentisi %2,6’da sabit kaldı.

Bugün TSİ 9.45 ve 11’de sırasıyla Fransa ve İtalya’da temmuz ayı sanayi üretimi ile TSİ 17’de ABD’de temmuz ayına ilişkin Jolts Açılan İş Sayısı verisi açıklanacak. Bugün BoE Başkanı Mark Carney’in, para politikası konulu gerçekleştireceği konuşma da izlenecek.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

Coca Cola İçecek (CCOLA, Nötr): Borsada işlem görmeyen statüde 1,4mnTL nominal tutarlı CCOLA pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Özgörkey Holding A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurmuştur.

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): Bir internet haber sitesinde (www.bloomberg.com), Şirketin mevcut bir yatırım bankasını satın alacağı veya yatırım bankacılığı lisanı için başvuru yapacağı konusunda bir haber yer almıştır. Söz konusu haberde bahsi geçen “yatırım bankacılığı” da doğru fırsat çıkması halinde baktığımız sektörlerden biri olup, bu konuda Şirket’in henüz kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır. Konuya ilişkin bir gelişme olduğu takdirde ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır. Haber sonrası hisse dün %3,62 yükseliş kaydetmişti.

Torunlar GYO (TRGYO, Nötr): Kairos Investment Management SpA’nın Torunlar GYO’daki dolaylı oy hakları oranı hisse satım işlemleri neticesinde %5,08’den %4,97’ye gerilemiştir.

2020’DE YÜKSEK TEMETTÜ ÖDEMESİ BEKLENEN ŞİRKETLER İÇİN TIKLAYIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Vergi Düzenlemeleri: Bloomberg’in Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynağına dayandırdığı habere göre, şirketlerin global olarak daha rekabetçi hale gelmesi ve yabancı sabit sermaye yatırımlarını teşvik etmek için yüzde 22 olan kurumlar vergisinin kademeli düşürecek bir plan üzerinde çalışıldığını belirtildi. Buna göre, ilk indirimin 2020 bitmeden devreye girmesinin hedefleniyor, halka açılacak şirketler için ilave kurumlar vergisi indirimi yapılmasının da gündemde olduğunu belirtildi. Kaynak: Bloomberg

KİŞİSEL YATIRIM TERCİHİNİZE GÖRE SİZE UYGUN HİSSELERİ ANINDA “ÜCRETSİZ” BULUN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı (LINK): Şirket, 09.09.2019 tarihli toplantısında Şirketin 5,5mn TL tutarındaki nominal/ödenmiş sermayesinin 2,06mn TL tutarındaki kısmına sahip bulunan, halka açık olmayan Link Holding Anonim Şirketi ile Şirketin çatısı altında birleşilmesi, gerekli tüm hazırlıklar ve ön izinler/onaylar tamamlandığında Birleşme işleminin Şirket Genel Kurulu’nun onayına sunulmasına karar vermiştir.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %19,59 seviyesinden %19,62 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 53 milyar TL ile 46 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 7 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Almanya’nın yeni borç alabilecek ve ekonomiye yatırım yapabilecek bağımsız kamu kurumları kurmayı düşündüğünün gözlenmesiyle küresel tahvil faizlerinde hafif bir yükseliş gözleniyor. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün %1,56 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde %1,55-%1,65 bandında hareketin ardından, şu sıralarda %1,64 seviyelerinde bulunuyor. Euro Bölgesi’nde başta İtalya ve Yunanistan olmak üzere tahvil faizlerinde yükselişler dikkat çekiyor.

Yurtiçi tahvil faizlerinde, TL’deki kısmi hareketliliğe karşın, perşembe günkü TCMB faiz kararı öncesi düşüş sürüyor. Verim eğrisinin kısa ve uzun vadeli kısımlarında düşüşler gözlenirken, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 15 baz puanlık düşüşle %15,66 seviyesine ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 11 baz puanlık düşüşle %15,53 seviyesine geriledi.

FİNNET 2000 İLE “ÜCRETSİZ” HİSSE ANALİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin